Bir Sayfa Seçin

#6 YKS Sınav Kaygısından Tamamen Kurtul

Sınav kaygını %95’e kadar yok edebilirsin.

Ufak bir not: Bugün için bu yazıyı paylaşmakta çok hevesliydim. Çok sağlam etkisi olacak “Alışkanlıklar” rehberini hazırlamaya devam ediyorum, yakında paylaşacağım 😉

Merhaba! Biraz kaygılı mısın? Bu doğal. Ama doğal olmayan bir kısmı da var. Şöyle; eğer kaygı düzeyin 10 üzerinden 8 ise ve bu kaygı seni sürekli rahatsız ediyorsa kurtulman gereken sınav kaygısı var demektir. 10 üzerinden 4’lük kaygı doğaldır ve aslen işi ciddiye aldığını gösterir ve seni kamçılar.

Gerçekten kaygılı olduğunu nasıl anlarsın?

  • Eğer sen günlük işlerini yaparken içindeki sesler çok gürültü yapıyorsa,
  • Yaptığın işe odaklanamıyorsan;
  • Geleceğe dair olumsuz düşünceler aklına gelip duruyorsa;
  • Derin nefes alma ihtiyacı hissediyorsan

azaltman gereken bir kaygın var demektir.

Eğer fazla sınav kaygısından kurtulmanın yöntemini keşfedememişsen bu sesler daha çok gürültü yapmaya başlar. Sınıftaki herkes bağırıp çağırırken bir yandan dersi dinlemeye çalıştığını düşün. Ne kadar zor ve ne kadar sinir bozucu değil mi?

Yapabileceğin en kötü şey bu gürültüye rağmen devam etmek olur. En iyi şey ise; ilk önce bu gürültüyü susturmak ve sonra dersini dinlemek olur.

Gerçekçi olursak; kaygıdan da stresten de tamamen kurtulmak imkansız. Bu, sadece bir kez spor yapıp hayatın boyunca zinde kalmayı beklemek gibi bir şey. Yapman gereken düzenli olarak spor yapar gibi, kaygının arttığını hissettiğinde fazlalıklardan kurtulmak.

Bugün sana 4 tane yöntemden bahsedeceğim ve bunları uyguladıkça kaygın artık seni etkilememeye başlayacak.

1. Çok sağlam şekilde dinlen

Ciddiyim. Bazen kafamızda öyle bir portre çiziyoruz ki sanki yıl boyunca her gün günde 10 saat verimli çalışmamız gerekiyor gibi hissediyoruz; az çalışırsak kendimize kızıyoruz.

Sana gerçeği söyleyeyim, bazen günde 10 saat bile çalışabilirsin. Hem de bunu son derece verimli şekilde yapabilirsin. Ertesi gün yine yapabilirsin. Ancak bunu bir hafta boyunca yaptığında motivasyonunun düşmeye başladığını ve isteksizlik başladığını hissedersin. 8. gün geldiğinde bir dakika bile çalışasın gelmez.

Bir günde 10 saat çalışmak değil mesele, düzenli ve istikrarlı şekilde çalışabilmek ve gerektiğinde mutlaka dinlenmek.

Ders programı ve aylık plan yapmanın öneminin ne kadar büyük olduğunu biliyorsun. Bazen o günkü planına tamamen uyarsın ve huzurla uyursun. Yatmadan önce dersin ki “Yarın da böyle geçecek”. Ertesi gün geldiğinde bir uyuşukluk başlar 🙂

Bakma sen kimseye. Bu bir yarış değil. Sen de yarış atı değilsin. Robot hiç değilsin. Evet bir öğrencisin ama aynı zamanda bir insansın. Senin de duyguların, yapmak istediğin, nefret ettiğin şeyler var. Bırak kim ne kadar çalışıyorum derse desin, sen kendini geliştirmeye ve hayatın da tadını çıkartmaya bak.

Kaygıdan kurtulmanın bir numaralı yolu çok iyi dinlenmektir. Boş zamanlarında neyi severek yaptığını bul. Bu bir kitap okumak da olabilir, sıcak çikolata içmek ya da arkadaşlarla muhabbet etmek de olabilir. Alışveriş de olabilir yürüyüş yapmak veya film izlemek de. Eğer bugün çalışamıyorsan kendini zorlamayı bırak, dinlenmenin zamanı gelmiş de.

Daha fazla çalışabilmek için daha fazla dinlen.

2. Zinciri kır

Negatif düşünceler bir zincir gibidir. Bir tane şey yolunda gitmedi diye farkında olmasan da zincire habire halka eklersin ve son halkayı ilk halkaya ekleyerek kendini zincire vurursun. Malesef çoğu zaman bu son hamleden sonra fark ederiz olumsuz düşüncelerimiz olduğunu. Bu son hamle genellikle şöyle bir şeydir “Ben yapamayacağım”.

Bu hamlelerden kurtulmanın muhteşem bir yolu var. İlki birazcık çaba gerektiriyor ama ömrün boyunca işe yarayacak bir şey. Bu sırrı muhteşem bir insan olan Tony Robbins’ten öğrendim, ve onun ufuk açan bir sürü düşüncesini de bir yazıda topladım. Bu yazıyı yarın seninle paylaşacağım. Ona destekleyici olan ve hem negatif düşünceleri yok eden ve zihnine muhteşem bir sakinlik kazandıran düşünce de az sonra geleceğimiz 4. yöntemde.

Çok pratik bir yöntem öğretebilirim sana. Olumsuz düşünceler geldiğinde “Yeter!” diye seslen. Sesli olarak veya içinden, fark etmez. Bunu söylemek düşünceleri susturacaktır 🙂 Ancak zinciri daha ilk halkalarındayken keşfedip yok etmek çok daha kalıcı bir yöntemdir, onu da yukarıda rehberde anlatıyor olacağım.

3. Esne

Kulağa garip bir tavsiye olarak geliyor biliyorum 🙂 Ancak şöyle bir gerçek var, gün boyunca oturuyoruz, bazen öne eğiliyoruz, sırtımız ağrıyor vesaire. Biz bunu saatlerce ve günlerce yaptıkça vücudumuzda stres birikiyor, vücudumuz daha gergin oluyor ve bu da bizi daha stresli bir hale getiriyor.

Youtube’da bolca bulabileceğin esnetme videoları sayesinde yaklaşık 5 dakikada daha rahat bir hale gelebilirsin. Süreyi biraz daha uzatırsan daha da iyi hissedersin. Gerçekten, kendine biraz vakit ayır ve “Yoga” ve “Esnetme” videolarını izle. Özellikle sırt ve ellerle ilgili olanları uygulamanı öneririm.

Buna bir şans ver. Yalnızca bir kez dene ve ne kadar fark yarattığını kendin gör. Ondan sonra düzenli olarak uygulamalı mısın kendin karar ver 😉

4. Akşam Denizi Metodu’nu uygula

Sadece bu metod, kaygını %80-95 oranında azaltacak kadar güçlüdür.

Çocukken epey sinirli bir şeydim. En ufak şeyde mızmızlanırdım. Üniversite sınavı zamanında sana anlattığım bu metodları pek bilmiyordum ve haliyle kaygılıydım da. Bugün ise hayatımda olabildiğim en sakin ruh halindeyim. Ufak bir ara not, bu yazıyı yazdıktan sonra aylar geçti (bugün 25 Şubat 2019) ve bu muhteşem sakinlik hala devam ediyor ehehe. Yazıyı yazdığım sırada da bugün de, pek çok insanın kaygılanıp evhamlanabileceği konular ruh halimi etkilemiyor. Bunun bir sebebi az sonra bahsedeceğim yöntem. Bir diğeri de olaylara bakış açını değiştirmek. Bu çok derin bir konu ve bu eğitimde detaylıca anlatamayacağım kadar büyük bir hayat sırrı. Eğer öğrenmek isterseniz bununla ilgili bir yazı paylaşabilirim.

Şimdi… Yolda giderken birisi yanlışlıkla çarptı diye, hava o gün biraz kötü diye ya da o soruyu çözemedik diye bütün modumuzu düşürüyoruz. Rüzgar bir kez ters yönden esti diye bütün gemiyi batırmaya değer mi gerçekten? İnsanlar bir şeyler yaptı diye suratını asıp kendini ruh halini bozmaya kesinlikle değmez. Bu hiçbir şeyi çözmediği gibi seni daha da olumsuz bir duruma çeker. Yapma.

Bir şeylere canın sıkılıyor olabilir ama yapman gereken bunlara takılmak değil, rahatlamak. Şuan hangi ruh halinde olursan ol, daha rahat, daha sakin ve kaygısız bir hale gelmen mümkün. Hatta bunu neredeyse kalıcı bir hale de getirebilirsin.

Akşam Denizi Metodu ile günde 10 dakika ayırarak bir haftada kaygının çok ciddi derecede azaldığını fark edeceksin. Bu azalma, ayırdığın vakitle çok orantılı ancak buna verdiğin her bir dakikaya değeceğine emin olabilirsin. Bir süre sonra günlük olarak uygulamamana rağmen çok daha rahat ve sakin kalabildiğini fark edeceksin.

Bu, özellikle sınavdayken işler pek de yolunda gitmediği anlarda kontrollü ve sakin kalıp durumu tersine çevirerek iyi bir sonuç elde etmeni sağlayacak.

Metodu öğrenmek için buraya koş 🙂

Keyifli rahatlamalar :))

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın