Bir Sayfa Seçin

Sınav Başarısı, Ders Başarısından Farklıdır | Senin Hikayen Parça 2

Sınav Kazandıran Akılİlk bilmen gereken şey, sınavda başarılı olmak ile derste başarılı olmanın farklı iki kavram olduğu. Derste başarılı olmak için çalışmak yeterlidir. Hocalar hangi tip soruların çıkacağının ipucunu verir. Bilmen gereken konu sayısı çok azdır. Yazılılara bir hafta çalışman genel olarak yeterlidir. Konu sınav olunca çıkmış sorular olsa da hangi soruların çıkacağına dair o kadar net bir fikrin yoktur. Çünkü bilmen gereken konu sayısı üç haneli sayılara yakındır. Hepsini iyi şekilde öğrenip pratik etmiş olman gerekir. Dahası, sınav anında bunları unutmamış olman da gerekir. Bu da uyuduğun uykudan ne kadar az stres yaptığına, nasıl beslendiğinden motivasyonunu ne kadar yüksek tutabildiğine, ne kadar iyi program yapıp kendine inandığına ve daha birçok şeye bağlı.

O yüzden bir an önce “çok çalışsam yeter” düşüncesini buruşturup çöpe at. Basketbol seviyorsan biraz daha uzaktan at 🙂 Her şeyi öğrenmen gerekiyor. Sınav başarısını çok ciddiye alman gerekiyor. Ancak klasik yöntemleri bir kenara, dershane, özel kurs ve paralı internet kursları gibi yerlerden umut beklemeyi öbür kenara at. Kendin için en iyisini ancak sen bilirsin. Kendini iyi tanıyorsan harika ancak kendini bir de sınav konusunda keşfetmelisin. Ders programını kendin hazırlamalı, uyku ve beslenmeni en iyi düzeye çekmelisin. Hangi üniversiteyi ve bölümü istediğini bulmalı (bu çok kritik, kendini yeterince keşfetmemişsen başkalarının senin için söylediklerinin senin için en iyisi olduğu yanılgısına düşebilirsin, dikkat etmen gerek. Örneğin başarılı olduğunu çevren biliyorsa sen hiç istemesen bile doktor ol diye ısrar edebilirler), motivasyonunu yüksek tutup kendine inancını göklere çıkartmalısın. Tüm bunları nasıl yapacağın hakkında kafan karıştı değil mi 🙂 Sorun yok. Çünkü daha önce konuştuğumuz gibi, bu konuda kimse bize bir şey öğretmedi. Ancak ben sana denk geldiğim için, sen de beni bulduğun için şanslıyız (bu cümlede anlatım bozukluğu yok bu arada :)).

Konuşacak çok şeyimiz, kazanacak bir sınavımız var. Ben hazırım, sen de hazırsan yavaştan başlayalım.

Ders programı. Bu iki kelimeyi her okuduğunda “Iyk!” mı diyorsun? Deme 🙂 Kulağa bu kadar sıkıcı gelmesinin sebebi daha önceden ders programı sandıklarının aslında kötü birer örnek olması. Ders programı deyince her gün saatlerce çalışmanı şart koşan, hatta hangi saatte tam olarak ne yapacağını kesin olarak belirleyen gardiyanların olduğu bir hapis hayatı mı geliyor aklına? İşte ıyk demenin sebebi de tam olarak bu. Güzel bir ders programının inanılmaz faydası olur. Gerçekten sağlam bir ders programı, sınav başarının en büyük yardımcısı olabilir. Bunun detaylarına geleceğiz.

Ona geçmeden, ders programını neden kendin hazırlaman gerektiğinden konuşalım. Biliyorsun ders programı hazırlamayı senin adına yapan hocacıklar vardır. Hani gerçekten yardımına koşan hocalardan değildir bu hocaCIKlar. Ders programından yarar göreceğini düşünen akıllı öğrencilerin hepsine kafasına göre program yazan kişilerdir bunlar. Bir ders programını Guinness rekorlar kitabına girecek hızlarda hazırlama yetenekleri vardır. “Türkçen nasıl? İyi mi hmm. O zaman ilk üç konuyu bitir 30’ar soru çöz. Üstüne tuz biber olarak tarih ekleyelim. Tuz demişken, bir de maddenin yapısından bir şeyler çöz de bana tuzun formülünü öğren gel” gibi saçma bir mantıkla fabrika üretimi programlar hazırlarlar (tabi ben biraz mizah kattım, o hocacık bu kadar eğlenceli değildir muhtemelen :)). Bu tamamen yanlış. Bu şekilde program hazırlayan bir hocacık görürsen ışık hızına yakın hızlarla koşarak ondan uzaklaş.

Sağlam bir ders programı için hangi konuda ne kadar bilgili olduğun, günlük ne kadar çalıştığın, motivasyonunun ne kadar yüksek/düşük olduğu ve sınavda hedeflediğin puan önemlidir. Bunları senden daha iyi bilebilecek birisi var mı? O yüzden nasıl kendi ders programını hazırlayabileceğini bilmelisin. Bu mailleri takip ederek hepsini adım adım öğreneceksin.

Bir sonraki mailde görüşmek üzere 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın