Bir Sayfa Seçin

Israrın Kazanamadığı Hiçbir Şey Yoktur | Senin Hikayen Parça 6

Sınav Kazandıran AkılIsrarcı Ol

Hayatın, geleceğin, tüm umutların o basketi atmaya bağlı olsaydı, yeterince çabalar mıydın?

Gerçekçi olalım, hayattaki başarısızlıklarımız bizi öldürmüyor. Şuan okuldan bile atılsan hayatına bir şekilde devam edersin. Sınavı kazanamazsan da hayatın devam edecek. Dost acı söyler. Elimizden gelen her şeyi yapmamıza rağmen gene de istediğimiz başarıya  ulaşamayabiliriz. Olanların tüm kontrolü elimizde değildir. Hedefin Bilkent diyelim. Sınav sonuçları açıklandığında Bilkent’i kazanma ihtimalinin kesin olduğunu söylesem, ancak bunun için aylar boyunca deli gibi çalışman gerektiğini de eklesem; bunu kabul eder miydin? Kim etmez, değil mi ? Bunu biraz daha gerçekçi hale getirerek Bilkent’i ciddi anlamda istediğin taktirde (kesin inanç) ve doğru şekilde çalıştığında Bilkent’i kazanma ihtimalinin %99 olduğunu söylesem kabul eder miydin? Cevabın evet ise hemen başla çünkü bu şartları yerine getirdiğinde Bilkent’i %99 ihtimalle kazanacaksın.

Kulağa olağanüstü gelse de bu, son derece gerçek. Çağımıza yön veren insanları biliyorsun, imkansızdan imkan çıkartan insanlar. Edison ampulü çalıştıracağına inandı ve doğru şekilde çaba gösterdi. İnancı onun binlerce kez karşılaştığı geçici yenilgiye rağmen devam etmesini sağladı ve sonuç ortada.

Edison sınav konusunda nasıl onu bilemeyeceğim ancak daha yakın bir örnek olarak kendi hikayemden bahsedebilirim. Hedefim anadolu lisesi iken 0.2 puanla orayı kaçırıp düz liseyi “kazandım”. Okulda ne adamakıllı ders işleniyordu ne de yüzlerce öğrenci içinden sağlam bir gelecek hayali olan birisi vardı. Üstelik başarılı öğrencileri bulabileceğim, fikir alışverişi yapabileceğim bir ortam da yoktu. Ortalama büyüklükte bir ilin (Kütahya) küçük bir ilçesindeydim (Simav), ne kadar büyük başarılara erişebilirdim? Dahası – bunu durumun farkına var diye anlatıyorum yoksa bu konudan pek bahsetmem – ilçede bir deprem meydana geldi ve evimizden olduk. Defalarca taşındık, kimi yerlerde gürültüden evde ders çalışamıyordum. Böyle bir ortamdaydım ve ben demedim “ya o sıralamalar çok uzak” diye. İstanbul’a kuzenimin düğünü için gelmiştik ve ben aşık olmuştum. “Ben burada okuyacağım” dedim. Kararımı bir kez verdim. Acaba okusam mı kazanabilir miyim gibi yanıltıcı düşüncelere girmedim. Hatta “Bursa da fena şehir değilmiş orası da olabilir” deyip ikinci bir seçenek tanımadım kendime. Bilgisayar mühendisliği için okulların sıralamalarına baktığımda teknik üniversitelerin mühendislik için daha iyi olduğunu öğrendim. Dört tanesi vardı; İTÜ, ODTÜ, YTÜ, KATÜ. İstanbul’da olan iki tanesi vardı ve sıralaması daha yüksek olanı İTÜ idi. Hem ingilizce bölümü de vardı, sıralaması biraz daha yüksekti. Dedim ki İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği İngilizce’yi kazanmak istiyorum ve kazanacağım. Konuştuğum insanlar imkansızın peşinde koştuğumu söyleseler de bir yıl içerisinde beni İTÜ’ye istediğim bölüme kaydolmaya giderken göreceklerdi.

Ben tüm bunları başarırken gerçekten keyif almıştım. Geliştirdiğim inanç sayesinde ortada fol yok yumurta yok iken bile kazanacağımdan adım gibi emindim. Şimdi yine bunun kadar büyük bir hedef peşinde koşuyorum ve aslında bundan da zor bir hedef. Ancak yine de er geç, insanlar bu başarımdan da söz ediyor olacaklar. Bunları olağanüstü bir insan olmam sayesinde başarıyor değilim; işin ironik yanı şu, başarı tekrarlanabilir bir şey. Kendi hikayemi “bak ne kadar mükemmelim” demek için değil, ben yaptıysam sen de yapabilirsin demek için anlatıyorum. Başarı tekrarlanabilir derken bunu kast ediyorum. Hatta, şuanki hedefim için ben bile İTÜ’yü kazanırken öğrendiğim stratejileri kullanıyorum ve şuana kadar işe yaradıklarını gördüm. Bu stratejilerin hepsini sana da öğreteceğim ancak bunları öğrenmeye hazır olduğundan emin olmam gerekiyordu. Bu satıra kadar tüm mailleri okuduysan artık hazırsın demektir.

Sınav sisteminden, hedef belirlemekten, ders programı hazırlamaktan, kendine olan inançtan ve ısrarcılıktan bahsettik. Buraya kadar konuştuklarımızla sınav başarın için sağlam temeller atmaya başladık. Buna devam etmek ve hayallerini süsleyen o üniversitenin kapısından benim gibi senin de geçmen için Başarı Piramidi’ni öğrenmelisin. Başarı Piramidi’nde istediğin başarıyı nasıl elde edeceğini 7 katmanda öğreneceksin. Her birine yönelik rehber yazılar sayesinde günden güne daha yüksek netler elde etmeye başlayacaksın. Ancak bir konuda söz vermelisin. Öğrendiklerini uygulayacaksın. Uygulayacak ve sonuçlarını göreceksin. Sonuç aldıkça sınav hazırlığından da keyif almaya başlayacaksın. Ama işe yaraması için onları uygulayacağına söz ver. Söz ver ki ben de bileyim bu anlattıklarımın bir şeyleri değiştirdiğini. Bileyim Sınavı-Yerim’cinin kendi başarısını nasıl tarihe kazıdığını.

Söz veriyor musun? Sözüne inanıyorum ve bilmen gerekenleri öğreneceğin Sınavı-Yerim üyeliği için sana kontenjanda yer açıyorum.

Eğitimi başarıyla tamamladın. Bir saate kadar, üyelikle ilgili detayları içeren bir mail alacaksın.

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın