Bir Sayfa Seçin

Kendine İnanman Şart | Senin Hikayen Parça 5

Sınav Kazandıran AkılYGS LYS Başarısı için Kendine İnan

Basket potası karşında duruyor. Adımlarını sağlam atıyorsun. YGS LYS çok uzaklardayken bunu herkes kolaylıkla yapabilir. Ama onun nefesini üzerinde hissederken, üzerindeki baskı son derece yüksekken sen hala karşındaki potaya basket atabilecek misin? İşte asıl soru budur. Kimisi zorluğu görünce topu bırakıp kaçıyor. Sen, onlardan değilsin. Sen kazanansın.

Başarının en büyük yardımcılarından birisi kendine olan inançtır. Seni yola çıkaran, o ilk çalışmalarını keyifle yaptıran şey belki büyük bir heves, belki büyük bir hedeftir. Bunlar güzel şeylerdir ama bu hisler her zaman güçlü olmaz. Elinde en iyi program bile olsa (ki, kendi ders programın sahip olabileceğin en iyi program :), kendine inanmayı sürdürmediğin sürece başarılı olamazsın.

Peki bunu nasıl sağlayacaksın? Önce düşüncelerle sonra hareketlerle. Sınavı kazandığını önce gözlerini kapadığında göreceksin, sonra da gözünü açtığında.

Gözlerini kapattığında;

Kendine sürekli olarak “başarmanın mümkün olduğunu” anlatacaksın. İç sesin olumlu olacak, yapıcı olacak ve seni destekleyecek. Bunu bilinçli şekilde “Başaracağım.”, “O okulu kazanacağım.” telkinlerini kendi kendine tekrarlayarak destekleyeceksin.

Hatta işi benim gibi bir adım öteye götürüp tavana sevdiğin okul amblemini çizdiğin ve “Günaydın şampiyon.” yazdığın bir kağıt asabilirsin. Gözlerini hedefinle açar, hedefinle kapatırsın. Hal böyle iken başarısız olmak sence mümkün mü? Hedefine tutkulu bir şekilde bağlanıp kendine inancını sürekli olarak beslediğin taktirde şuan hangi konumda olursan ol, hangi zorluklar yaşıyor olursan ol, başarı mümkündür. Başarı kaçınılmazdır.

 Gözlerini açtığında;

Düşüncelerin hareketlerini destekleyecek. Kendine inancını attığın adımla, ders çalışma tarzınla göstereceksin. Her gün daha fazla konu bilecek, soruları daha kolay çözecek ve bir şeyleri başarabildiğini hem kendine hem de dünyaya göstereceksin. Bu hareketler kendine inancını besleyecek ve gün geçtikçe kendine inancın ve başarın da katlanarak büyüyecek.

Bunu başarmanın harika yollarından birisi, sınava hazırlık sürecin boyunca iyi çözdüğün her test için, her başarılı hareketin için kendini ödüllendirmektir. Sınava hazırlandığım dönemde marketlerde Nestle’nin bisküvili beyaz çikolatası çıkmıştı, acayip sevmiştim(çaktırma, Nestle ile reklam anlaşmam var :)). İlk zamanlarda denemelerde 100 net için bir çikolata almaya, daha sonra her +5 net için bir çikolata almaya başladım. Başladığım zamanlar kolay sınavlarda ancak 90 net çıkarıyordum.

Ödüllendirmenin de yardımı sayesinde bir günde üç çikolata aldığımı da biliyorum (şanslıyım ki ne kadar yesem de kilo alamıyorum ?). Bir yerden sonra 140’ı geçmeye başlamıştım hatta 160 soruluk YGS denemelerinde rekorum olan 155’i bile görmüştüm.

Ödüllendirmeyi kullandığında, zihnin daha sağlam bir sonuç elde ettiğinde ödül alıp mutlu olacağını öğreniyor ve daha fazlası için kendini motive ediyor. İlk birkaç defadan sonra kendinize ödül almasan dahi hedeflere yönelik enerjiniz tavan olur. Çünkü ödül mekanizması yerine oturmuştur. Ancak arada sırada olsa dahi motivasyonunu yüksek tutmak için kendini ödüllendirmelisin.

Okudukların hoşuna gittiyse sen bir de sonraki maili gör 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın