Bir Sayfa Seçin

Ders Programı Hazırlama | Senin Hikayen Parça 4

Kendi Sınav Kazandıran AkılDers Programını Hazırla

Bir önceki maillerde hedef belirlemekten ve ders programının öneminden gerçekten işe yarayıp yaramadığından konuşmuştuk. Hedefini belirledikten sonra ihtiyacın olan şey bir yol haritasıdır. Asıl soru şudur; Hangi taktikleri uygulayarak ÖSYM’yi çalımlayacak ve sayı yapacaksın?

YGS LYS sınavlarında başarıya ulaşmak için hedefine giden yol ders programından geçer. Üzgünüm ama bunun başka bir yolu yok. Önünde bir sürü rakibin varken rastgele oynayamazsın. Oyunu kurallarına göre oynayıp fethetmen gerekli.

Ders programı; sınava yönelik olarak nasıl çalışacağını sana söyler, hangi dersi ve konuyu ne zaman çalışacağını ve günlük ne kadar çalışacağını belirler.

Plan deyince aklına hemen şu tarz planlar gelmesin;

 

7.00-7.15 Uyan

7.15-7.30 Kahvaltı yap.

7.30-10.30 Çalış

Bunlar eski tip ve sıkıcı planlardır. Bunları ben de denedim, bu programların verimliliği taş çatlasa yüzde sıfırdır. Bizim neslimiz tek tipliliği ve bu kadar sıkışık işleri sevmiyor. Bunları çöpe atıp, artık kendi ders programımızı hazırlamaktan bahsedelim. Bunca konuştuklarımızdan sonra artık kendi ders programını nasıl hazırlayacağını öğrenmek için hazırsın.

Kendi hazırlacağın ders programı ile,

– Hangi gün hangi dersi çalışacağın bellidir. Hatta üç hafta sonra ne çalışacağın bile bellidir.

– Ders yükü ancak omuzlarında taşıyabileceğin kadardır. O günkü normal çalışman süren içinde konuları zamanında bitirebilir ve kendine zaman ayırabilirsin.

– Bir dersin konularını ve tüm sınav konularını ne zaman bitireceğini tam olarak görebilirsin ki bu harika bir şeydir 🙂

– Hangi gün ne kadar ve hangi kaynaktan tekrar yapacağını görebilirsin.

– “Şimdi başlasam ne zaman biter?” sorusunu cevaplayabilecek tek sistem budur. Hem de %100 netlikle.

Ders programını kendin hazırladığında sana çok şey vaat ediyor. Elbette bunları sağlayabilmesi için programı biraz daha üzerinde durarak hazırlaman gerekiyor, kendin hazırladığında bu beş on dakikada tamamlanabilecek bir iş değildir. Ancak programı hazırlarken geçecek bir saat, önümüzdeki aylarda yanlış çalışma sistemlerinde harcayacağın onlarca belki de yüzlerce saatten ve hayal kırıklığından seni kurtarır. O yüzden tüm işlerini bir kenara bırak ve pür dikkat şekilde programını hazırlamaya başla.

İşte aşamalar. Önce, tüm yükümüzü yani toplamda ne kadar çalışacağımızı görüyoruz. Ardından önce hangi konulara çalışacağımızı belirliyoruz. Sonra günlük ne kadar çalıştığımıza bakarak günlük program hazırlıyoruz. Temel olarak bu kadar. Şimdi detaylarına bakacağız.

Aşağıdaki aşamaları takip ederek programı hazırladığında program en yüksek verime ulaşır ve az önce bahsettiğimiz tüm faydaları görebilirsin.

  1. Önce, bütün derslerinden birer kaynak belirle. İdeal durumda bunlar baştan sona bitireceğin kitaplar olacak, o yüzden dikkatli seç.
  2. Önüne bir A4 kağıt al ve tüm konuları o kağıda yaz. Biliyorum konular kitapta da var ama kendin bir yere yazman ve tüm konuları topluca görmen çok önemli.
  3. Her konuyu ne kadar bildiğini 3 yıldız üzerinden puanla. En iyi bildiklerine 3 yıldız, hiç bilmediklerine 1 yıldız koy. Ve şimdi bak bakalım ne durumdaymışsın. Hangi derste iyi olup, hangisinde yeterince iyi olmadığını görebilirsin.
  4. Şimdi seçtiğin kaynaklardan konuların kaçar sayfa tuttuğunu hesapla. Bu biraz uğraştırıcı gelebilir ama diğerleri konuları yetiştiremezken bu sistemi kullananlar kendi ders programını hazırlayan öğrenciler her seferinde öne geçiyor, o yüzden biraz dişini sık. Her bir konu kitapta kaç sayfadan oluşuyor, tek tek yazmalısın.
  5. Kendi ders programını hazırlamanın beşinci aşamasında bir sayfalık konuyu kaç dakikada bitirdiğini öğrenerek konu başına kaç saat çalışman gerektiğini bulacağız. Bu aslında zamanla kendin keşfedeceğin bir konu ancak ortalama bir değer olarak sayfa başına 10 dakikadadan hesap yapabilirsin. Konu 8 sayfa ise 80 dakikada bitireceğini tahmin ediyoruz yani, bu 80 dakikayı not al.
  6. İşin zevkli kısımlarına geliyoruz çünkü artık programın sana, bana sormayı çok sevdiğiniz “ne zaman bitiriririm?” sorusunun kesin cevaplarını söylemeye başlıyor. Cevaplar ders programından geliyor 🙂 Şimdi, öncelik 1 yıldızlılarda olmak üzere günlük şuan kaç saat çalışıyorsan onu dolduracak biçimde konuları sırala. Anlatım Bozuklukları 2 saat, Kaldırma Kuvveti 3 saat ise, günlük 5 saat çalışıyorsan bu iki konuyu koy, ne eksik ne fazla. Bir sözel bir sayısal şeklinde sıralayabilirsin. Ayrıca ilk günler için sevdiğin derslerin konularını seçebilirsin.
  7. Bu şekilde önce 1 yıldızlıları sonra 2 ve 3 yıldızlıları programına yerleştir. İşte sana elde edebileceğin en muhteşem program!

Her alışkanlıkta olduğu gibi bu programa adapte olmak da biraz vakit alır. İlk zamanlarda her şey planladığın gibi gitmeyebilir (başarı yolunda geçici başarısızlıklarla kesin karşılaşılır sözümü hatırla).

Bu yüzden ne kadar hevesli olsan da ilk hafta çok ağır bir programla başlama. Yapabileceğinin %60’ı kadar ağırlık koy, eğer erken bitirirsen bir sonraki güne geç. Unutma, bu iki üç günlük bir iş değil. Başarını inşa etmeye yavaştan başlarsan alışkanlığı kazanman ve daha iyisini elde etmek için motivasyonunu koruman o derece kolay olur. Bir süre sonra program oturacak ve her şey harika bir şekilde işlemeye başlayacak.

Bir sonraki mailde sınav başarısının bir diğer kritik stratejisinden bahsediyor olacağız, görüşmek üzere 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın