Bir Sayfa Seçin

Feynman Tekniği ile Konuları Daha Akılda Kalıcı Şekilde Öğren

Başarı hakkında bol bol kitaplar, makaleler okuyup ve videolar izlediğimi bilirsin. Burada amacım elime bir pipo alıp “Bence başarı dediğin şey insanın üst benliğini gerçekleştirmesidir.” tarzı cümleler kurmak değil 🙂 Aksine, öğrendiklerimi daha başarılı biri olmak ve bunu insanlarla paylaşarak onların da başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için istiyorum.

Sana anlatacağım bu güzel tekniğe, başarı üzerine araştırmalar yaparken denk geldim. Nobel ödüllü Richard Feynman’ın adıyla anılan Feynman Tekniği basitliği ve etkili sonuçlar vermesiyle ünlü. Teknik 3 aşamadan oluşuyor, deneyim ve tecrübelerimi de kullanarak tekniğe biraz baharat kattım, senin için daha ayrıntılı ve faydalı hale getirdim.

Feynman tekniğini nerede kullanabilirim?

Feynman Tekniği’ni anlatmadan önce bunu nerede kullanabileceğine bir bakalım:

  • Bir konuyu ilk defa çalışırken
  • Daha önce öğrendiğin bir konuyu tekrar ederken
  • Sınavlara/Yazılılara hazırlanırken

Feynman tekniği nedir?

Feynman tekniği, beynimizin farklı bölgelerini çalıştırarak konuları net bir şekilde öğrenmemizi sağlayıp ve daha sonra kolayca hatırlamamıza yardımcı oluyor. Tekniği kendi tecrübelerimle biraz daha zenginleştirerek kullanımına sunuyorum;

  1. Çalışacağın bir konuyu baştan sona (her zamanki gibi) okuyarak, örnekleri çözerek bitir.
  2. Konuyu bitirdikten sonra konunun bir sayfalık özetini çıkart. Bunu yaparken renkli kalemler ve hatta ilgili kelimeleri anlatan şekiller de çizebilirsin. Örneğin bitkiler sınıfı için yeşil renkli kalemle birazcık çalı, memeliler sınıfı için kahverengi bir yarasa çizebilirsin 🙂 Bu, dersi çalışırken daha çok eğlenmeni ve konuyu daha iyi hatırlamanı sağlar.
  3. Sonra bu konuyu sesli bir şekilde birine anlatıyor gibi anlat. Bunun yararı, kafana tam oturmayan kavramların iyice netleşmesini sağlamak. Ayrıca bunu yaparken telefonuna kayıt da alabilirsin. Böylece daha sonra konuyu tekrar etmek istediğinde notunu, videonu ve bir bardak çayını yanına alarak konuyu hızlıca ve keyiflice hatırlayabilirsin 🙂

Hepsi bu kadar. Muhtemelen 2. ve 3. aşamada bazı kavramları tanımlamada, anlatmada zorluk çekeceksin. İşte bu anlar, kafandaki karışıklıkları gidereceğin anlar olacak. Bu üç aşamayı uygulayarak bir konuyu bitirdiğinde aklında bir karışıklık kalmayacak, sınavlarda da birkaç adım önde olacaksın 😉

Tekniğin tek dezavantajı konuyu bitirme sürenin biraz uzayacak olması. Ancak bir kere bunu tamamladığında o konuyla ilgili en önemli bilgileri kolayca hatırlayabilecek, tekrar etmen gerektiğinde kısa ve eğlenceli şekilde konuyu tekrar edebileceksin.

Tekniği her derste/konuda uygulamalı mıyım?

Hayır, bu tekniği her konu için uygulaman yukarıda bahsettiğim dezavantajı büyütür de büyütür ve bu da zamanını ve enerjini boş yere tüketmiş olur.

Feynman tekniğini sana karmaşık gelen, anlamakta zorluk çektiğin ya da hiç anlamadığın, önyargılı olduğun tüm konularda uygulayabilirsin. Hatta böyle bir konu varsa onda direkt uygula.

Buna ek olarak, tekniği şimdi öğrendiğin için karşına çıkan hemen ilk konuda bunu uygulayıp bir kez faydasını tatmanın çok yararı olur.

Tekniği hemen uygula, tecrübelerini benimle paylaş 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın