Bir Sayfa Seçin

Seni Hedefinden Alıkoyan 3 Düşman

Herkes başarılı olmak ister, değil mi? Peki neden herkes istediği başarıya ulaşamaz? Neden herkes istediği üniversiteyi kazanamaz? Hadi bu sorulara beraber cevap arayalım.

1.Kararsızlık

Kararsızlık, hangi yöne gideceğini bilememek sayılır. Ancak dahası var, kararsızlığın altında, “kendi kararını almaktan korkmak” yatar. Ben bu üniversiteyi istiyorum kazanacağım deyip de başaramama korkusu yatar. Bu yüzden ‘önce bir sınava girip çıkayım duruma göre belki kazanırım’ denir. Ancak o üniversiteyi kazanma tutkusuyla çalışmadığın için sıradan olanla yetinirsin.

Kararsızlığın çözümü, sonucu ne olursa olsun kararını kendi başına almak ve tüm sorumluluğu üstlenmektir. Sonuç olarak ya kazanırsın ya da tecrübe edinirsin.

“En kötüsü de ne biliyor musun? Kendine yenilmek, pes etmek!”  Che Guevara

2. Gerçekçi Olmak

Gerçekçi olmak.. Bir istediğin şeylere, bir de şuan sahip olduklarına bakarsın ve hayallerini gerçeğe uydurursun. En gerçekçi olan insanlar kimler biliyor musun? Yoksul insanlar. Sadece ekonomik olarak değil, her açıdan yoksul olan insanlar, en gerçekçi insanlardır. “Ben kimim ki gitar çalmayı öğrenecek, elime hiç gitar almamışım” derler. “Cebimde para yok nasıl zengin olacağım?” derler, ya da “bir şu sınav netlerime bak bir de girmek istediğim okula” derler.
Gerçekçi olmanın çözümü, delicesine hayal kurmak, onlara tutkulu bir şekilde bağlanmak ve her gün çabalamaktır. Her büyük başarı, bir hayalle başlar.

Başarılı insanların bu 3 niteliğini konuştuğumuz makale (Her Şeyi Başarmak için Gereken 3 Nitelik) de sana bu konuda yardımcı olacak.

“Mantık sizi A noktasından B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere.” Albert Einstein

3. Sabırsızlık

İnsanları vazgeçiren en büyük etkenlerden biri de sabırsızlık. Bu sabırsızlık olayı, biz gençlerde tepe noktasında. Biraz emek gösterince hemen bir şeyler değişsin istiyoruz. Üç gün gitar çalıp usta olmak, bir iki kitap bitirince o dersin tüm sorularını yapmak ya da çok çalışmasak bile o üniversiteye girmek istiyoruz.
Tüm hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Bu yolda seni mutlu ve başarılı kılacak şey, sonuçlara bağlı kalmayıp süreçten mutlu olmaktır. Büyük başarılar bir günde kazanılmaz, başarı zaman alır. Bu yüzden her gün başarın için çabalamalı ancak sonuçları görmek için de sabırlı olmalısın. Çabaladığın sürece, bir gün oraya varacaksın.

“Muazzam şeyler aniden ortaya çıkmazlar.” Epiktetos

BAŞARININ 3 DÜŞMANI (özet)

Kararsızlık: ÖZGÜRCE KARAR ALMAKTAN KORKMAK

Gerçekçi Olmak: HAYALİNİ GERÇEĞE UYDURMAK

Sabırsızlık: HEMEN SONUÇ BEKLEMEK