Bir Sayfa Seçin

Başarının Altın Kuralı | Senin Hikayen Parça 3

Sınav Kazandıran AkılDers programı hazırlamaktan konuşacaktık değil mi? Ona geçmeden önce bilmen gereken çok önemli bir konu var. O yüzden önce, tüm bu çalışmaların sonucunda ulaşmak istediğin yer yani hayallerin hakkında laflayalım.

Hangi pota?

Sokakta bir arkadaşınla basketbol maçı yaptığını düşünelim. Topu hangi potaya atacağını bilmezsen maçı nasıl kazanabilirsin?

Sınav kazanmak denince aklına belki sadece “bir üniversiteye kapak atmak” geliyor. Ama yanılıyorsun. Gerçekten başarılı olmak istiyorsan daha sağlam hedeflerin olmalı.

Ne demek istiyorum?

“Önümüzdeki ay içinde İtalya’ya gideceğim.” diyen insanın başarma şansı “Yurtdışına çıkmak istiyorum.” diyenden kat kat fazladır. İlk örnekteki bakış açısına sahip birisi diğer başarı stratejilerini de uygularsa başarıya ulaşır fakat ikinci bakış açısı için pek umut olduğunu söyleyemeyiz.

Önce, “Herhangi bir üniversite olsun yeter” demek yerine “Ben Boğaziçi’nde İnşaat Mühendisliği okuyacağım.” ya da “Düzce Üniversitesi’nde Elektronik Haberleşme okuyacağım.” (ya da kendin belirleyeceğin başka bir yer) diyebilmelisin. Sonra aynısını bölümün için de yapmalısın. Hedef belirlemek büyük başarıların yarısından fazlasıdır.

Bu uzun bir konu olduğundan detayına burada çok girmeyeceğim ancak birden fazla üniversite veya birden fazla bölüm seçmek doğru bir hareket değildir. Bu söylediğim garip gelmiş olabilir ancak “birden fazla hedef belirlemenin” altında yatan mantık, seni başarısızlığa sürükleyebilir. İkisi birbirinden farklı sıralamaya sahip üniversite hedefi belirlersen çoğu kez düşük sıralamada olana yönelirsin(bilinçli olarak fark etmesen bile bilinçaltı buna yönelecektir). Onun yerine tek bir üniversite seçersen (seçtiğin üniversite daha yüksekte olsa bile) onu kazanma şansın da yükselir. Birden fazla meslek seçmenin altında üç sebep yatar. Ya mesleğin detaylarını bilmediğin için karar veremiyorsundur, ya kendini henüz yeterince tanımadığın için ne istediğini bilmiyorsun ya da, daha muhtemel olarak, boşta kalmak istemediğin için böyle yapıyorsun. Sebebi ne olursa olsun tek bir meslek seçmek en iyisidir. Hayat boyunca ne meslek yapacağını sınav puanın belirlememeli. Aynı zamanda, aklında birden fazla meslek olduğunda sınav çalışmaların boyunca sürekli aklın karışacak. Biri mi öbürü mü diye. Birbirine çok yakın olsa bile iki meslekten ziyade tek meslek hedefi belirlemek en iyisidir. Biliyorum karar vermek o kadar da kolay değil, karar vermek için kendine biraz süre tanımalısın ancak ne kadar çabuk karar verirsen sınav başarının yükselmesi o kadar hızlı olacaktır.

Kendine hiç hedef belirlemezsen “Tuttuğu yerlere bir bakalım sonra karar veririm” dersen sıradan, istediği üniversiteyi kazanamamış, istediği meslekte çalışamayan, istediği hayatı da yaşayamayan mutsuz insanların oluşturduğu o kocaman toplulukta yerini almış olursun. Ben şahsen senin burada yer almanı istemem, orayı hak etmiş olduğunu da düşünemem. Ben senin daha güçlü ve başarılı olduğunu biliyorum, yoksa bu satırları okuyor olmazdın değil mi? O yüzden ben büyük oynayacağım, adımı o okula kazıtacağım demelisin. Bu yüzden de senin için hedef koymak vazgeçilmezdir.

Hedefini belirlerken hiçbir sınırın yok. Anlatsan benim düz liseden çıkıp da 2 milyon kişinin arasından ilk 3 bine gireceğime kimse inanmazdı. Hedefin tutturulabilir olması seninle ilgili değildir! Sana en başından beri diyorum ya her şey sınavı nasıl kazanacağını bilmekle ilgili. O kadar karışık olmasın diye hepsini yedi adımda sadeleştirip Başarı Piramidi’ni oluşturdum. Piramitteki her bir adım, her bir yazı, seni sınavda daha başarılı yapacak. Bu arada laf aramızda, öğreneceklerin sınavdan sonra üniversitede hatta iş hayatında da işe yarayacak.

Sağlam bir sınav başarısı elde etmek için uyguladığım ve sonuçlarını aldığım Başarı Piramidi’nden daha sonra konuşacağız. Hedef koymak ile ilgili olarak, ister ilk bine gireceğim de istersen ikiyüz elli bine gireceğim de; ikisini de başarabilirsin. Kulağa biraz garip gelse de bu bir gerçek.

Tabii, ikisinin gerektirdiği çalışmalar farklı olacak; ama burada asıl nokta gerekli stratejileri öğrendiğin taktirde büyük küçük bütün hedefleri gerçekleştirebilecek olmandır. Öğrendikten sonra, imkansız diye bir şeyin olmadığıdır 🙂

E zaten sınava bir kez giriyor, bir kez hedef belirliyorsun, büyük hedefler koymaktan niye geri durasın ki?

Sonraki mailde görüşmek üzere 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın