Bir Sayfa Seçin

Sınavları nasıl yetiştirebilirim? 4 Taktik

 Sınavları-Yetiştirmek-için-4-TaktikMerhaba! Deneme sınavlarında ve ÖSYM’nin sınavlarında, zamanı iyi ayarlamak, sahip olabileceğin en önemli becerilerdendir. Bugün, sınavı yetiştirmek için 5 taktikten konuşacağız.

– Sınav Öncesi –

#1 Pratik ve Pratik

Bisiklete ilk binişini hatırlıyor musun? Belki bir adım bile gidememiştin. Ancak tekrar tekrar denedikçe sonunda ayağını yere değdirmeden bisiklet binmeyi öğrendin. İster YGS olsun ister LYS, sınavı yetiştirmek için o soru tiplerine bir şekilde aşina olman gerekir. Bunu her konudan bolca soru çözerek ya da sınava 1 ay gibi zaman kaldığında, bolca deneme çözerek halledebilirsin. Sınava 1-2 hafta kalana kadar denemeleri yetiştiremeyebilirsin ancak sen deneme çözdükçe sorun da çözülmeye başlayacaktır.

– Sınav Anında-

#2 Tara

Denemeye (ve sınava) başlamanın en iyi yolu nedir biliyor musun? Herkesin yaptığı gibi, süre başlayınca sorulara yamulmak değildir. Soruları baştan sonra iki defa taramaktır. Sınavın ilk 2 dakikasının ilk 30 saniyesinde sayfaları hızlıca tara ve sorulara hızlıca gözat, dikkatini çekenler olacaktır ama takılmadan taramaya devam et. Bitirdikten sonra 1.5 dakika içinde ikinci kez tara ancak bu sefer biraz daha detaylı olsun. Dikkatini çeken yerlere, çizimlere gözat. Böyle yapmanın harika iki yararı olur: Deneme sorularının genel zorluğunu ve hangi konulardan daha çok sorular olduğunu görmüş olursun. Daha önemlisi de, beynine hangi bilgileri kullanman gerektiğini söylemiş olursun. “Üçgende benzerlik, Anlatım Bozuklukları…” şeklinde. O da, o sorulara geldiğinde gereken bilgileri kolayca hatırlamanı sağlar. Güzel anlaşma, değil mi? 🙂

#3 Kaygını Kontrol Et

Sınav anında heyecan yaparsan aklındakiler uçup giderse, soruları çözmen zorlaşır. Bunun için iki yöntem var. Birisi sınav anındaki kaygını, diğeri her zaman için tüm kaygını azaltmak için uygulayabileceğin bir taktik. İlki, eğer kaygın çok yüksek ise ya da herhangi bir şekilde dikkatini toplayamıyorsan; zorlamayı bırak. Kalemi elinden bırak, gözlerini kapatıp üç defa derin nefes al. Derin nefesini karnına almalısın, omuzların yükselip alçalmamalı. Karnını şişirmeye çalış, böylece tam olarak “derin” nefes almış olursun. Yavaşça nefes al ve ver. Bu taktik ile 30 saniyede daha rahat bir ruh haline geçebilirsin. Hala kafanda birkaç düşünce olabilir, onları da “bunları sınavdan sonra düşüneceğim” diyerek kendine telkin et.

İkinci taktik ise benim de bir yıl önce keşfettiğim ve halen uyguladığım taktik: Akşam Denizi Metodu. Yazının adına tıklayarak okuyabilirsin.

– Sınav Sonrası-

#4 Yanlışları kapat

Pek çok öğrencinin ihmal ettiği ancak çok önemli olan bu taktik, sınavdan sonra yanlış yaptığın soruların doğrusunu öğrenmektir. Kulağa epey yıllanmış bir taktik gibi gelse de, etkisini inkar edemeyiz. Her sınavdan sonra o gün içinde, tüm sorularının doğrusunu iyice anlamalısın. Nasıl anlarsın? Soruyu ilk kez görmüşçesine en baştan çözmeyi deneyip doğru şıkka ulaşıyor ve bunun mantığını da açıklayabiliyorsan tamamdır.

Sınav yaklaştıkça bu taktiği esgeçmek ve yanlış soruları biriktirmek yaygın bir problem. Bazen çözülmeyi bekleyen “yanlış sorular” dağ gibi olur. Bu, benim de zamanında yaptığım bir hataydı. Daha sonra o sayısız yanlış soruyu tek tek inceleyip çözmeyi denedim, çözemediklerimi ise arkadaşlarıma ve hocalarıma tek tek sordum, doğrusunu anlayana kadar anlattırdım. Hiçbir şekilde “Yanlış soruları” geciktirme, biriktirme. Biriktirdiysen de sakın esgeçme, doğrusunu öğren ki bir benzeri karşına çıktığında çat diye doğru çözebilesin 🙂

İyi sınavlar!