Bir Sayfa Seçin

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

O üniversite. Kapısından adım atıp hayatının gelecek yıllarını en güzel zamanlar haline dönüştürecek o okul. Uğruna günlerini, aylarını hatta belki yıllarını verip de iple çektiğin o bölüm. Üniversite hayatı gerçekten her öğrenci için hayatında bambaşka bir sayfadır. Hayatının aynı anda en güzel günlerini de en zorlu günlerini de yaşayacağın zamanlardır. Lisede yeterince arkadaş edinemediysen, sınava çalışırken dilediğince gezip tozamadıysan şimdi fırsat bu fırsattır. Bazısı ilk yılında gece yatmak, gündüz kalkmak bilmez. Bazısı da kulüplere akın eder. Okula ilk girdiğimde 11 tane kulübe üye olduğumu hatırlıyorum 🙂

Şuan tercih döneminde olabilirsin; üniversite sınavına girecek olabilir ya da bir üniversitede okuyor olabilirsin. Her durumda kabul edersin ki harika zamanlar seni bekliyor. Ancak işe biraz daha gerçekçi baktığımızda üniversite, mücadelenin bittiği günler değildir. YGS LYS sınavlarına ilk kez girecek olsan bile bunu şimdiden kabullenmen iyidir. Üniversiteyi kazanınca her şey bitmiş olmayacak 🙂

Bize nasıl YGS LYS sınavlarına dair sistemli bir başarı yolu öğretilmediyse üniversite için de aynı şey geçerlidir. Hatta üniversitede bir tık daha bile geçerlidir. Dönem başladığında kaç ders aldığın, derslerde ne durumda olduğun ya da kendini geliştirmek için kulüplere veya projelere dahil olduğun aslında kimsenin pek umrunda değildir. Bunları bulmak ve doğru bir yol izlemek sana bırakılır. Yani, başarı yolu yine çizilmemiştir.

Üniversite kafana göre arkadaşlar bulabileceğin bir ortam sunar sana ancak arkadaş edinmekte zorluk çekiyorsan ne yapacağın, ingilizce seviyen şöyle böyle ise hazırlık okumalı mısın diye sana yol gösterecek birisi yoktur.
Bunları bilmeden ‘yaşayalım da görelim’ düşüncesiyle hareket edersen üç yıl geçtikten sonra çok geç kalmışım diyebilirsin (ki bunun çok örneğini gördüm). İşte bu yüzden seninle bu konulardan biraz konuşmak istiyorum.
Merak etme bilimsel araştırma tadında olmayacak muhabbetlerimiz. İsteğim, bir kez yaşayacağın üniversite hayatını olabilecek en iyi şekilde geçirmen. “Keşke farklı yapsaymışım” yerine “Üniversite hayatımı doyasıya yaşadım” demen için.

Hakkımda ne kadar çok şey biliyorsun bilmiyorum ama kısaca üniversite hayatımdan bahsedeyim. İTÜ İngilizce Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorum. İlk yılımda arkadaş çevresi edinmek ve İstanbul’a alışmak için hazırlık okumaya karar verdim. Bir dönemi güzel bir şekilde geçirdikten ve bolca insanla tanıştıktan sonra (lisede ciddi bir ingilizce öğrenmemiş olmama rağmen) sınava girip hazırlığı geçtim. İkinci dönem bir sürü kulübe kaydoldum (önce 11 tane idi :)) ve ilgimi çeken 3-4 kulübe düzenli olarak gittim. Bunların içinde buz hokeyi de vardı batı müziği de. Lisans eğitimine devam ettikçe bölümümle ilgili kulüplere ve ayrıca Girişimcilik kulübüne üye oldum. Girişimcilik kulübünde yönetime dahil oldum ve bir sene boyunca şirket yönetir gibi ciddi ve yaşıtlarımız olduğu için samimi bir şekilde kulübü yönettik 🙂  Okula ilk girdiğimde önce okulun yurtlarında kaldım, sonra ailem buraya taşınınca onlarla yaşamaya başladım. Bölümümün ekstra zorluğu, ders geçmek için beni daha akıllıca stratejiler geliştirmeye zorladı. Tüm bunları da kullanarak Başarı Piramidi‘ni oluşturdum. Evet, Başarı Piramidi yazıları üniversite için de geçerli 🙂 2017 yılından itibaren aldığım girişimcilik eğitiminin de etkisiyle Sınavı-Yerim’i kurarak iş kurma ve satış konularında kendimi geliştirmeye başladım. Şuana kadar epey tecrübe edindim ve işler genel olarak güzel gidiyor. Üniversite deneyimimi bir paragrafta özetlemek imkansız olsa da anlamış olacağın gibi pek çok farklı şey tecrübe ettim ve üniversite kapısını yeni aralayan biri olarak sana pek çok konuda yardımcı olacağım.

Konuşacağımız konulardan bazıları;

Üniversiteye nasıl daha çabuk ısınabilirim?

Üniversitede arkadaş çevresi nasıl daha kolay yapılır?

Üniversitede hazırlık okumalı mıyım?

Hangi üniversite öğrenci kulüplerine bana daha yararlı olur?

Öğrenci kulübü yönetmek nasıl bir his? Bir öğrenci kulübünü yönetmek bana neler katar?

Üniversitede yurtta mı ailenin yanında mı kalmalıyım?

Üniversite derslerini nasıl daha kolay geçerim?

Elbette tüm bunlar çok çok kapsamlı olduğu için bu eğitime sığdırmam mümkün değil. Yine de bir sonraki bonus yazıda üniversite hakkındaki bu konuları konuşmaya başlayacağız 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın