Bir Sayfa Seçin

YKS 2019 Son 1 Ayda Kazanılır

Merhaba, hazırsan hemen başlayalım.

Önemli bir yazı olacak, mümkün olduğunca çok açıdan çalışma sistemini ele alacağız. Bu rehbere olabildiğince çok bilgi sığdırmaya çalıştığım için sorularınıza ayrı bir yazı ayırıp yayınlamayı planlıyorum.

1- Stres’i fethet

Strese bakış açını değiştirerek işe başlayacağız. Şuan stresli, kaygılı hissediyor musun? Sınav günü ve sonrası ile ilgili aklına kötü senaryolar geliyor mu? Cevabın evet ise güzel çünkü bu hissettiğin sınavı ciddiye almandan kaynaklanıyor. Beynin diyor ki “bizim için önemli bir şey var, güzel bir sonuç (hayalindeki üniversiteyi kazanmak) çıkabilecek bir gün, ama aynı zamanda istemediğim bir sonuç da oluşabilir bu yüzden tetikte kalalım”. Stres kötü değildir, sadece seni harekete geçirecek bir kuvvettir.

Eğer fazlaca stres hissediyorsan, örneğin durduk yere derin nefes alma ihtiyacı hissediyorsan, derslerine odaklanamıyorsan daha fazla çalışmaya çalışmak yerine “Durdur” butonuna basman gerekiyor. Biraz dur, dinlen. Neredesin, bundan birkaç ay sonra hayatın nasıl olabilir bir düşün. Geçmişte çok çalışmamış olabilirsin ama henüz sınava da girmiş değilsin. Eğer bugün için elinden geleni yapıyorsan zaten yapabileceğin en iyi şeyi gerçekleştiriyorsun, daha fazlasına gerek yok.

Stresi azaltmanın en iyi yollarından birisi spor, yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, sevdiğin bir şeyle ilgilenmek. En muhteşem stratejilerden biri de Akşam Denizi metodu. Fazlaca stres yaptığını hissettiğinde bu seçeneklerden birini uygula.

Stresle ilgili son nokta da şu; her insanın belli bir çalışma kapasitesi vardır. Kimisi 4 saat kimisi 8 saat performanslı şekilde çalışır. Kimisi haftanın her günü kimisi hafta içi, kimi gündüz kimi gece daha iyi çalışır. Bu durum kişiye göre değişse de şöyle bir ortak nokta vardır; eğer uzun bir süre (kişiye göre değişse de örnek olarak 4-5 hafta diyebiliriz) kapasitenin üstünde çalışırsan tükenmişlik sendromu yaşarsın. Artık çalışmaya motivasyonun kalmaz, bir zamanlar keyifli gelen şeye artık sevmediğin bir yemeğe bakar gibi bakıyorsundur. Ben de zaman zaman bu durumu yaşadım. Çalışmanı minimuma indirmek sendromdan kurtuluş için en hızlı çözüm olsa da hala sıkı çalışmamız gerektiği zamanlarda isek yukarıdaki stresi azaltma yollarına çok daha fazla vakit ayırmalıyız.

2- Sınav Kahvaltısına Gelmeden

Sınavdan önceki birkaç hafta boyunca günlük düzeninin, beslenme ve uyku ayarının değişmemesi vücudunun adaptasyonu için iyi bir yöntem. Ancak bu haftalar içerisinde iken ufak, daha o haftalara gelmemişken ise biraz daha orta ölçekli değişimlerle hem motivasyonunu, hem enerjini hem de konsantrasyonunu arttırabilirsin.

Ne yediğine bak. Yediklerin çoğunlukla marketten aldığın paketli ürünler mi? Ne kadar su içiyorsun? Sadece bunun farkına varmak bile “Neden uykum var? Neden odaklanamıyorum?” sorularının anahtarını elde etmeni sağlar. Vücudunu ne kadar iyi beslersen sana o kadar iyi destek olur.

Zamanında cipsler çikolatalar benden sorulurdu 🙂 Şimdi neredeyse hiç tüketmiyorum. Hayır, canım da çekmiyor. Markete girdiğimde gördüğüm yiyeceklerin %97’sini almıyorum bile. Sağlıklı olan birkaç alternatif var her zaman onlardan seçiyorum; meyve, kuruyemiş, beyaz/kırmızı et. Bunlardan aldığım tadı hiçbir yapay yiyeceğe değişmem.

Burada iki soru işareti var; ilki elbette ekonomi. Ömür boyu ihtiyacın olacak en önemli şey sağlığın olduğu için ekonomik durumunun elverdiği kadar sağlıklı beslenebilmenin bir bahanesi olamaz. Eline üç beş kuruş da geçiyorsa sağlıklı alternatifleri seçebilirsin. Bir cips yerine bir elma alabilirsin.

İkinci soru işareti de, nasıl sorusu. Şuan sağlıksız-sağlıklı beslenme skalasında nerede isen ufak bir iki adım atmak bile sonuç yaratacaktır. Sana benim gibi beslen demiyorum, ancak her nerede isen bir tık daha iyi beslenmek sağlığına, motivasyonuna, enerjine, konsantrasyonuna, hafızana ve sayılamayacak kadar çok olumlu etkiye yok açacaktır.

3- Zzzz

Şimdi biraz fark ediyor musun neden “YKS’ye 1 Ay Kala” konusunda çalışma taktiklerinden önce stresten, beslenmeden ve uykudan bahsediyoruz? Çalışma sistemi dediğimde neyi kast ettiğimi daha iyi anladın mı? 🙂 Şuan en büyük amacımız sınavda en iyisini yapman, daha uzun vadede amacım da ne ile karşılaşırsan karşılaş, hedefin ne olursa olsun başarıya giden stratejileri kullanarak yine en iyi sonucu alman, daha uzun vadede de ömür boyu sağlıklı ve başarılı olma alışkanlığını edinmen.

Uyku, kısmaya çalıştığımız, boşa geçen zamanmış gibi hissettebilir sana. Aslen bir bakıma da haksız bir düşünce değil. Günün 3’te 1’ini bildiğin yokluğa bağışlıyoruz. Ancak bir de şöyle düşün, uyurken beynin günün 3’te 2’sinde öğrendiklerini düzenleyip senin yararına en iyi şekilde sunmak için hazırlık yapıyor. Bu yüzden uykusuz kalınca ya da uyku kaliten düşük olunca zombi gibi hissediyor, odaklanamıyoruz.

İlk akla gelen noktaya bakalım, uyku saati. Bu tamamen kişiye göre değişen bir durum. Kimisi 4 saat kimisi 9 saat uyuyor. Genel öneri 7-8 saat aralığında, ancak senin uyuduğun miktar da değişik olabilir.

Uykun konusunda yapabileceğin en iyi şey ise uyku kaliteni arttırmak. Hemen bakalım: en yüksek kalitede uyumak istiyorsan ihtiyacın olan iyi havalandırılmış, karanlık ve sessiz bir oda. Bir odan olmayabilir, evdekiler ya da komşular gürültücü olabilir, sokak ışıkları çok parlak olabilir. Ancak bunların hiçbiri sağlam bir uyku çekmemizden daha mühim değil.

İhtiyacın olanlar bir adet kulak tıkacı ve uyku gözlüğü. Bütçen ve odan varsa karartma perdesi de kullanabilirsin. Kulak tıkacı için turuncu sünger olanlar (3M marka) gayet yeterli. Uyku gözlüğü de en ucuz olanlardan almadığın sürece (10-15+ TL bütçe yeterli) işini görecektir.

Rehberin son önerisi olarak, çok insanın yokluğunu çektiği D vitamini eksikliği sende de olabilir. Uygun isen mutlaka bir kan tahlili yapıp hem genel olarak kan değerlerine hem D vitaminine baktırmanı öneririm. Eksikliğinde yorgunluk başta olmak üzere pek çok durum ortaya çıkıyor ve takviye ile seviyenin normal düzeye gelmesi iki hafta gibi zaman alıyor, elini çabuk tutmanı öneririm. Genç olduğun için diğer kan değerlerinde anormallik olmaması ihtimali var ancak beslenme kaliten yüksek değilse bu durum ortaya çıkabilir. Folik asit gibi değerler de D vitamini eksikliği gibi etkiler ortaya çıkarıyor.

Bir sonraki yazıya dek,

İyi çalışmalar 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın