Bir Sayfa Seçin

YKS Son 1 Ayda Kazanılır

Merhaba, keyifler nasıl 🙂 Özledim valla. 😀

Senin için süper bir rehber hazırladım. Bu yazıda sınava 1-3 ay kala başarını en üst seviyeye çıkartacak taktikleri yoğunlaştırılmış şekilde pratik olarak olarak bulacaksın.

Sınava 360 derece en iyi şekilde hazırlanman için Başarı Piramidi’nin farklı katlarından başarı stratejilerini öğreniyor olacaksın.

Başlangıç olarak şu iki noktayı vurgulayıp sohbete başlayalım,

 • Bu, yoğunlaştırılmış bir rehber serisi olacağı için bazı yerlerde daha fazla detaya ihtiyaç duyabilirsin. Böyle bir durum olduğunda beni haberdar edebilirsin. Benzer şekilde, istek konu da yapabilirsin.
 • Çokça strateji birarada olacağı için hepsini aynı anda uygulamaya çalışmaktansa kendine biraz zaman tanı. Bir kez oku, uygulamaya çalış, birkaç gün sonra tekrar okuyup diğerlerini de çalışma sistemine kat.

Tam olarak özümse diye ben de belli sayıda ve sıklıkta rehber paylaşacağım.
Hadi başlayalım 🙂

Konu – Soru Dengesi

Şimdi önünde bolca konu var, bolca çözmen gereken soru da var. Her şeyden bolca var ama zamanımız o kadar bol değil. Peki bu dengeyi şu üç ayda nasıl iyi şekilde sağlayabiliriz?

YGS-LYS sistemi için önerim sınavlara bir ay kala tamamen soru çözmeye geçmekti. Bunun epey sebebi var ama kısaca; bolca pratik yapmak, hız kazanmak, çokça soru tipi görmek diyebiliriz. Bir de, eh artık uzun süredir konu da konu diye gidiyorsun, sıra artık bolca soru çözerek hızlı net yükselişini görmeye geldi 🙂

YKS için yukarıdaki sebeplere bir de sistemin değiştiğini ve bunun için çok çeşitte soru görmenin önemli olduğunu da katalım.

YKS için konu – soru dengesini nasıl sağlarım?

 • En önemli kural, maksimum sayıda soru çözeceğin bu günlere mümkün olduğunca erken başlamaktır.
 • Konularını bitirdiysen haftalık her konudan çeşitli kaynaklardan bolca soru çöz.
 • İlk haftalarda soru bankası ve haftada bir iki deneme çözerek başla.
 • Çalışıp da hatırlamadığın konu varsa onlardan da test çöz. Önce konuyu çalışayım sonra test çözerim deme, hem motivasyon hem zaman kaybı yaşarsın. Konu bitirme kafasından çıkıp soru odaklı çalışma başla. Hatırlamadığın konuların sorularını çözerken kitaptan ya da notlarından yardım alabilirsin.
 • Haftada bir gününü çokça sayıda konudan birer test çözmeye ayır. Böylece genel tekrarını da yapmış olacaksın.
 • İkinci ve üçüncü aya doğru branş denemesi ve deneme sıklığını arttır.
 • Dershaneye, okula veya bir kursa gidiyorsan onların şu son 3 aydaki planını mutlaka öğren. Bazı dershaneler sınava bir hafta kala hala konu anlatıyor. Ben soru çözme sürecinde (son 1 ay) dershaneye hiç gitmedim.

Bir de istisnalara bakalım ;

 • Eğer konularının çoğunu bitirmişsen, arada bazı birkaç tanesi kaldıysa onlara takılma. Kafanda net bir şey olsun diye yaklaşık 10 konu olarak sınırı çizebiliriz.
 • Bitirmen gereken konu sayısı çoksa ve bu konular sınavda asıl puanı getiren yerlerse bir iki hafta içinde çok sıkı ve hızlı bir şekilde konuları bitir. Az puan getiren yerlerse bu konulara takılma, bir aylık full soru çözme sürecine gir, bittiğinde bu konuları bitirmeyi tekrar düşün.

Çok önemli bir konu olduğu için olabildiğince detay geçtim, umarım yararlı olmuştur 🙂

YKS Konu Tekrarı Nasıl Yapılır?

Bu da çok önemli bir nokta. Bilmen getiren konu sayısı çok fazla ve bunları en üst seviyede nasıl aklında tutarsın bunu konuşmalıyız 🙂

Bir ara not geçeyim, bunu sağlamak için beslenmeden uyku düzenine kadar geniş bir yelpazede stratejiler uygulamamız gerekli. Ancak rahat ol hepsini konuşacağız 🙂

Bir öğrencinin yüzünü buruşturan iki şey vardır: limon ve konu tekrarı. Konu tekrarı kulağımıza ölümcül derecede sıkıcı gelir. Biz seninle daha keyifli bir çeşidini deneyelim.

 • Konuyu 10 dakikada hızlıca tekrar et ve 30 soru çöz. Böylece yaklaşık bir saat içinde bir konuyu soru çözerek tekrar etmiş olursun.
 • 10 dakika, herhangi bir on dakika gibi olmamalı. Bütün dikkatini toplayarak değerlendirdiğin bir süre olmak zorunda.
 • Bunun için güzel bir yöntem; ilk 1 dakikada konunun tamamını hızlıca göz gezdir. 5 dakikada konunun en gözüne çarpan yerlerini detaya girmeden oku. 4 dakikada detayını bilmek istediğin yeri oku.
 • Bu tekrar yöntemine alışmak kolay değildir ancak birkaç denemeden sonra sana inanılmaz derecede vakit kazandırır. Bunu bugün bile uyguluyorum ve önceden 3-4 saatte bitireceğim şeyi yarım saatte tamamlayabiliyorum.
 • Bu tekrarı tamamlayınca bir şeyler yarım kalmış gibi hissedebilirsin ancak geri dönüp daha fazla vakit harcama.
 • Haftada bir gününü tekrara ayırıp bu şekilde çalıştığında çalışma verimin epey artacak.

İki çok önemli detay:

 • Sırf düzenli olsun diye bir dersi tekrar etmeye en baştaki kolay konulardan başlama. Bu benim de zamanında işlediğim büyük bir kabahat 🙂 Kolay konuları zaten biliyorsun, sadece ufak bir şeyi hatırlaman gerekiyorsa bir göz at yeter.
 • Bir konunun %100ünü tekrar etmen gerekmez. Bu kulağa biraz sezgilere aykırı gibi gelse de konunun hatırlaman gereken kısmı unuttuğun kısmıdır. Bir konuyu yapabilmek yapboz çözmeye benzemez, Jenga kulesi gibidir. Bazı parçalar eksik olsa da hala güçlüdür.

Şuan kısıtlı zamanda en iyisini yapabilmek için uğraşıyoruz o yüzden zaman, eskisine göre çok daha önemli. Sınava seneye hazırlanıyor olsan acele etme derdim ama şimdi durum farklı, biliyorsun.

Bu iki önemli alanı aradan çıkarttığımız çok iyi oldu. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂