Rehber #1: Türkiye’nin En İyi Üniversitesini Nasıl Kazanabilirsin?

Rehber #2: Sana YKS’yi Kazandıracak Şey

Rehber #3: Sınavı Kazanmak için Gerekenler

KESİN İNANCI SAĞLAMANIN 1 NUMARALI YOLU

Yalnız, stresli ve endişelisin. Duygularına bir belirsizlik hissi hakim. Bu sadece sende yok, çevrendeki insanlarda da bunu görebiliyorsun. Yakında kendine güvenen ve bu güveni netlerine de yansıtan bir öğrenciye dönüşeceksin. Merhaba, nasılsın? Haydi bugünkü konumuza başlayalım. Başta da söylediğim gibi, sınavı kazanmak yani iyi bir üniversite kazanmak kolay değil. Ancak mümkün. Bunu başarman mümkün. Bunun için senden beklediğim şey bu yolda gerçekten istekli ve sabırlı olman. Çok sağlam stratejiler öğreneceksin, kendini çok geliştireceksin ama bunun için kendine ve bana söz vermelisin. Dönüşüm bir günde olmayacak ama stratejileri öğrenip uyguladıkça değişimi kendi gözlerinle göreceksin. Bana İTÜ’yü, bir başkasına Boğaziçi’ni bir diğerine Koç’u, Bilkent’i, Sabancı’yı ve diğer iyi okulları kazandıran şeyleri anlatacağım ama bunu elde etmek senin gerçekten ne kadar istediğine bağlı. Burada olduğuna ve hala okuduğuna göre bu konuda sana güveniyorum. Çok önemli bir sorum var. Bundan bir yıl sonra yani sınav bittiğinde, nerede olmak istiyorsun? Hayallerini gerçeğe dönüştürmüş başarılı bir insan mı olacaksın yoksa alelade bir çalışma düzeni izleyerek hayallerini buruşturup çöpe atmış bir insan mı olacaksın? Sana öğreteceğim çalışma sistemini kullanmamış olsaydım bu beni düz lise mezunu ve istemediği üniversitede okuyan biri yapacaktı. Geliştirdiğim çalışma sistemim hayallerimi süsleyen okulun 5 binlik taban sıralamasının iki bin kişi daha üstüne çıkmamı sağladı. Başarının hissinin ne kadar tatlı olduğunu anlatamam. Anlatmaktansa bunu senin de tatmanı istiyorum. Çalışma sistemimde en çok işime yarayanlardan birisi kesin inanç stratejisiydi. Sınavı rastgele bir şekilde kazanamazsın. Sınav hazırlığını rastgele bir şekilde geçiremezsin. İnan bu pişmanlığı yaşayan çok öğrenci var, keşke ciddiye alsaydım diye düşünen. Bu şekilde devam ettiğin sürece istediğin yerin uzaklarda kaldığını görüp pes edersin. Tek uyguladığın strateji çok çalışmak olduğunda bunun az da olsa elbet bir yararı olur ama tek başına hiç de yeterli değildir. Sadece buna güvenerek bir ayda alabileceğin sonucu altı ayda alamayabilirsin. Bu altı ayın içinde bol bol hayal kırıklığı, düşük motivasyon ve sınava zaman kaybı da dahil. Öyleyse sana yeni bir strateji kazandırmanın vakti geldi… Benim kesin inancımı öğrenmek ister misin? Kalbimden geçen düşünceleri aşağıda senin için kaleme döktüm.

Bu, şimdiye kadar okuduğun en iyi yazı olabilir. 

Sınava çalıştım. Deli gibi çalıştım. Gece gündüz. Bir sürü aksilikle mücadele ettim. Pek çok kişi bana inanmıyordu. 50 binden neresi tutarsa girmemi önerdiler. Bu onların sınırıydı, hayallerimin değil. Düz lise mezunusun oralara erişemezsin dediler. Diğerleri senden çok daha iyi dediler. Onları geçemezsin dediler. Hepsini tek tek geride bıraktım. YGS’de 50 binden 2700’e gelince herkes tebrik etmeye başladı. Rehavete kapılmadım. Çalıştım. Bazı günler çok zor geçiyordu. Bazı denemelerde çok başarısız oluyordum. Bölgesel sınavlarda çok kötü sonuçlar alıyordum. Yılmadım. Devam ettim. Aklımda İTÜ vardı. Hem de 2 yıldır. Her gün gözümü ilk açtığımda karşımda duruyordu. Çizdiğim arı sembolü. “Günaydın şampiyon. İTÜ’ye hoşgeldin” yazıyordu. Tüm bu süreç boyunca değişmeyen tek bir şey vardı. Yer yıkılsa gök delinse ben yine de vazgeçmeyecektim. Gemileri çoktan yakmıştım. Ya kazanacaktım ya da kazanacaktım. Tutkulu bir şekilde kafayı bozmuştum, İTÜ’yü kazanabilirdim ve kazanacaktım. Tüm bu yolu neyin sayesinde yürüdüm? İşte başarımın anahtarı burada yatıyor. Başarımın ve gelecek tüm başarılarımın… Tüm insanların bütün başarılarının anahtarı. Neydi biliyor musun? Kendine inanç. Çoğu insanın pes ettiği yerde cesurca ileri atılmanı sağlayacak şeydir inanç. Asıl soru, kendime inancımı nasıl koruyup güçlendirdiğim. Bunu bilemek için çabalamayan milyonlarca öğrenci en küçük moral bozukluğunda pes ediyor, birçok insan hayallerinden vazgeçiyor. Sıradan olanlarla sıradan bir hayat yaşıyorlar. 20 yaşında ölüp 75’inde gömülüyorlar. Bu, şimdiye kadar okuduğun en iyi yazı olabilir demiştim. Ciddiyim. Eğer bugün söylediklerimi iyice anlarsan ve uygularsan başarı kaçınılmaz olur. Okumaya devam et. Aşağıdaki fotoğrafta ne görüyorsun? Sence o küçük resimler ne anlama geliyor?
Ben ne görüyorum biliyor musun, kararlılık yani kesin inanç. Bugün düz liseden İTÜ’yü kazanmak kadar delicesine bir hayalin peşinde koştuğum heyecanla ve hevesle çok daha büyük şeyler kovalıyorum. Ve yine delicesine bağlıyım hayallerime. Bu resimlerin pek çoğu aylardır orada duruyor, onları her gün uyandığımda okumam için. Sürekli yenilerini yapıştırıyorum. Şuanki hedeflerim o kadar zorlu ki inan bana, şimdiye kadar başardıklarım neredeyse hiçbir şey. Bu yola bin insan çıktığında sadece bir tanesi ulaşabiliyor. Ama benim gerçeğim ne biliyor musun? Eğer binde 1 şansım varsa o 1 kişi ben olacağım. Nokta. Hayat, istediği bütün zorlukları önüme serebilir. Hepsini bir bir geçeceğim. Etrafımdaki herkes hayallerimi anlamayabilir, destek vermeyebilir, onları eleştirebilir. Ama çok geç. Ben kararımı bir kez verdim ve beni hiçbir şey vazgeçiremeyecek. Ne olursa olsun hedeflerime ulaşacağım. Bu sefer beni desteklemekte geç kalanlar peşimden koşacak tebrik etmek için.
İşte kesin inanç böyle bir şey. Hayallerim için sabahları 4.30’da kalkıp akşam yatana kadar çalışabilirim. Beni oraya ulaştıracak tüm yolları durmaksızın araştırabilirim. Saatlerce ara vermeden çalışabilirim. Bunu her gün yapabilirim. Hem de hiç yorulmadan. Çoğu insan bunu yapmıyor. Öğrenciyse okula gidip geliyor. Çalışansa işe gidip geliyor. Böyle bir hayatta mutlu olmaya çalışıyor. Büyük hayallerin peşinde değiller. Ancak sıradan bir okula ulaşabileceğini düşünüyor ve elde ettiği tek şey o oluyor.
Diğer milyonlarcası, diğer milyarlarcası gibiler. Böyle mi hayat yaşamaya razı mısın? Ben değilim. Yeri tırnaklarımla da kazısam sıradan olanların yolunu seçmeyip kendi yolumu çizeceğim. Hayal ettiğim geleceği gerçekleştireceğim.
Aynı kararlılığa sahip olmak istiyor musun?
Güzel. O zaman geleceğe dair insanların senin için çizdiği her şeyi sil kafandan. Ne istiyorsan duvarına yapıştır. Onu zaten elde etmişsin gibi düşün. Hedefine ulaştığında hayatın nasıl olacak, bir günün nasıl geçecek? Gözlerini kapat ve geleceği gör. Gözlerin kapalıyken gördüklerini, gözlerini açtığında da görmek için çalış. Kendine başka hiçbir seçenek bırakma. O okulu kazanacağım, başka yolu yok de. Telefonda saçma sapan sitelerde değerli vaktini harcama. Seni aşağı çeken insanlarla iletişimini sınırlandır. Başkası için değil kendin için çalış. Ancak bunu herkes yapmayacak. Üşenenler olacak. Ama acısını hayat boyunca çekecekler, neden olduğunu anlamadan. Çok geç olmadan harekete geç, hayalini özgürce kur ve onu elde etmek için çalış, kimsenin seni etkilemesine izin verme. Gemileri yak, harekete geç! … Bir sonraki yazıyı tamamladığımda mail atarak haber vereceğim.
Bu son yazı çok kritik. Bundan sonrası için yapabileceğin en iyi şeyi öğreneceksin. Benim İTÜ’yü ve diğer birçok öğrencinin hayalindeki üniversiteyi kazanmamızı sağlayan, Başarı Piramidi’ni öğrenmeye başlayacaksın. Bu adımı atlarsan sadece çok güzel bir yazı okumuş olmanla kalacaksın ve hayatında belki de hiçbir şey değişmemiş olacak. Sana sınavı kazanmanın en keyifli ve en güçlü yolunu öğreteceğim. Bu stratejileri öğrenip uyguladığında, sınavda başarısız olma imkanı neredeyse kalmayacak.
Sana çok önemli bir soru sormuştum: gün gelip sınavlar bittiğinde nerede okumak istiyorsun? O okulun öğrencisi olduğunu hayal et.
 
Bir sonraki yazıda bu hayaline nasıl GERÇEKTEN ulaşabileceğimizi konuşacağız.
Bugünkü yazıyı nasıl buldun? yorumlarda benimle paylaş.

25 Yorumlar

 1. Dilara

  Size o kadar imreniyorum ki bende İTÜ öğrencisi olmak için çabalıyorum ancak sizinle çok yeni tanışma imkanı buldum keşke diğer yazılarınızı da okuma fırsatım olsaydı

  Yanıtla
 2. Büşra

  Ağbi sen 50 binden 2 bine çekmişsin 50 binden baya düşük olanlar ne yapacak bende üniversite ilk döneminde(yani bu dönem ) anladım çalışmanın ne kadar önemli olduğunu (baya geç oldu ama ) .Biliyorum kendine güven diyorsun ama daha düşük sıralamayla istediği yere yerleşenleri pek okumadığım İçin ya da düşük puan aldığım İçin çalışmadan da olsa insanın özgüveni kırılıyor moralim düşüyor. Sınava tekrar hazırlanacağım ama dondurarak değil kimseye yani aileme söylemeden evde çalışacağım (ailem çok katı dondurmak konusunda ) Ama iyi ki yazıyorsun içimde azim duygusunu azda olsa hissediyorum iyi ki varsın .

  Yanıtla
 3. Hatice

  Şu an masamın başındayım
  Tam herkese sinirlenmiş, hayata söverken mail geldi. Evet dedim şimdi beni önümdeki kitaba yoğunlaştıracak tek şey bu.
  Bu zorlu maratonda bizimle beraber olduğun için teşekkür etmek çok hafif kalır.
  “Sana minnettarım “

  Yanıtla
 4. MEHMET AKÇA

  Emrinde milyonları bulunduran ve Dünya’ya çağ atlatan bir imparator , her yerde videoları ve fotoğrafları bulunan vir oyuncu , çocukların idolü , düşkünlerin ve mazlumların kurtarıcısı olacağım . Ben ki Mehmet Akça Adaletin ve Bilimin hakim olduğu bir Dünya yaratacağım. Her gece rüyalarıma giren bu hayal için bir ömür yetmeyebilir ama ben çalışacağım , güçleneceğim ve güçlendireceğim . Şu an önümdeki minik hedefim Boğaziçi İşletme + Siyasal bilimler ve uluslar arası ilişkiler (ÇAP)

  Yanıtla
 5. Aystr

  Bizimle böyle güzel ve yararlı yazıları hiç üşenmeden paylaştığınız için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 6. Ngr

  Siradaki yaziyi cok merakla bekliyorum.Tek kelimeyle harika

  Yanıtla
 7. azat öncü

  hocam her şey hoş güzel de yazı kendini tekrar edip duruyo ve elle tutulur somut hiçbir şey yok yani tamam inanalım da inanmakla beraber zamanımızı nasıl kullanalık benim mesela en büyük sorunum uyku ve konu yetiştirememe korkusu bunları nasıl aşıcaz biraz da onlara değinseniz keşke

  Yanıtla
 8. Elif sena yuksel

  Yapacağım ne olursa olsun! cook teşekkürler motivasyona çok ihtiyacım vardı o kadar iyi geldi ki anlatamam 😊

  Yanıtla
 9. Tesa

  Gerçeklerin, gerçek bir kişi tarafından yazılmış gerçek ve harika bi yazı daha

  Yanıtla
 10. Şüheda

  Merhaba çok faydalı bir yazı.. sizinle bölümler hakkında kaç net yapmamız hakkında nasıl iletişime geçebiliriz..

  Yanıtla
   • Şüheda

    Teşekkürler.
    Okul öncesi bölümü için nasıl bir yol ve hangi netler aralığında olmalıyız?

    Yanıtla
    • Hakan Eröztekin

     Hm, demek istediğini şimdi anladım. Bu tarz şeyler işlem gerektiren ve tahmin işi olduğu için ve her sene yenilendiği, emek gerektirdiği için ilgilenmiyorum. Bu konuda en iyi önerim, son 3 senedeki sıralamaya göre bu sene de benzer bir şekilde çıkarım yapmak olabilir. Yani o bölüm son üç yılda sıralamasını ikişer bin yükseltmişse (ya da bir yükselip alçalmış olabilir) bu yıl da bunların ortalaması bir şey olabileceğini öne sürebiliriz. Tavsiyem, sıralaması yükselen okulları seçmeniz yönünde elbette 🙂

     Yanıtla
 11. Cemanur

  Ben küçük bir ilçede yaşıyorum ve buradaki en iyi okulda okuyorum. İnsanlar bunu duyduklarında tek yaptıkları şey sen zaten başarırsın demek oluyor. Ama işler öyle değil. 12.sınıf öğrencisiyim ve 3 senemi hiç verimli geçirmedim. Bu sene de fazlasıyla çabalıyorum ama pek ilerleyemedim. 3 senesini iyi geçirmiş arkadaşlarımı gördükçe motivasyonum çok düşüyor. Ve her hafta olduğumuz denemelerdeki yerim beni tatmin etmiyor. Yazıların bana yararı olacağına inanıyorum. Üçüncüsünü sabırsızlıkla bekleyeceğim.

  Yanıtla
  • Hakan Eröztekin

   Bu hissi biliyorum. Hikayemi okudun, ancak ben de ikinci sene YGS’de iyi sonuç elde edince aynısını yaşadım. Nasıl olsa 3 bine girdim ilçede de birinci oldum diye herkes sen zaten yaparsın dedi; bu sefer zor olan rehavete kapılmamaya çalışmak oldu.

   Yazından anladığım kadarıyla işi ciddiye almaya başlamışsın ancak artık daha fazla geç kalmamalısın. Bir şeyleri değiştirmeye karar vermişsin ki bu da harika. Bu yüzden bugünlerde vereceğin kararlar, sınavda ulaşacağın yer açısından son derece kritik olacak.

   Yanıtla
 12. derya

  çok güzel olmuş abi ama bir sorum var.kesin inancı nasıl sağlayabiliriz yani evet inanıyorum ama kafamdaki kuşkulardan kurtulmayı nasıl başarabilirim?

  Yanıtla
  • Hakan Eröztekin

   Kesin inancı tek seferde sağlamanın bir yolu yok. Bu yazı ve piramidin diğer Kesin İnanç katlarındaki yazılar sayesinde inancını en güçlü hale getirebilirsin. Kuşkular işin biraz “Koruma Kalkanı” katında bitiyor, bununla ilgili olarak da geçen hafta paylaştığım aşağıdaki yazı harika bir başlangıç olur: https://sinaviyerim.com/1-icindeki-ogrenciyi-basariya-ulastir/

   Eğitimin 3. yazısına üyelik alımı yaptığım zaman ulaşabilirsen, üye olarak aramıza katılabilirsin. Bu sayede yukarıdaki dahil tüm yazıları okuyup başarını katlayabilirsin 😉

   Yanıtla
   • derya

    teşekkürler

    Yanıtla
 13. Cansu Taşdoğan

  Bir önceki yazında sorduğum birkaç seyin cevabını sanırım bu yazıda aldım. Sen ne mükemmel bir insansın ya! Emeğine sağlık. Allah bize de senin gibi hayalimize kavuşmayı nasip etsin inşallah:)

  Yanıtla
 14. Ahmet

  Eline sağlık. Allah razı olsun hakan abi.

  Yanıtla
 15. Berfin

  Çok güzel bir yazıydı
  Kalemine sağlık ağabey

  Yanıtla
 16. bera

  Tek kelimeyle harika 🙂

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir