Bir Sayfa Seçin

Sınava Az Kaldı, YKS’ye çalışmakta geç kaldım nasıl toparlayabilirim?

Merhaba, nasılsın? Hadi bugünkü konumuza geçelim.

Son zamanlarda epey mesaj alıyorum bu konuda. Çalışmaya geç kaldım. Şu dersleri hallettim gibi ama bunlar geride kaldı ne yapacağım diye. Öncelikle, yazıda öğreneceklerin neye yarayacak onu bilelim. Bu duruma neden geldiğini keşfedecek (bildiysen bunu daha da fark edecek), bundan sonrası için bu durumu nasıl çözebileceğini öğreneceksin. Bu yapamama, yetiştirememe durumu bir veya daha fazla ders için de olabilir birkaç konuya özel de. Yani matematiği seviyorum ama problemleri bir türlü yapamıyorum diyorsan bu yazı senin için.

Bu durumu iki açıdan inceleyelim; neden böyle oldu & nasıl çözeceğiz.

Neden bu hale geldim…

Öncelikle neden bu durumda olduğuna bir bakalım. Zamanında yeterince plan yapmamış olabilirsin. Dersleri ciddiye almamış olabilirsin. Canın çalışmak istememiştir. Pek de sevdiğin dersler değildir zaten. Ya da bir türlü yapamamışsındır o dersi, o soruları gördükçe kaçasın gelmiştir. Zaten arkadaşların da yapamıyordur. Hoca çok kötü anlatıyordur. Seni bir türlü ısındıramamıştır. Ailen bu durumla çok ilgilenmemiştir, sen de ötelemişsindir.

O sorun büyüdükçe büyümüştür. Zaman geçmiştir, derdi de artmıştır. Bu sorun sınav günü canını sıkacağı için gün geçtikçe daha da gün yüzüne çıkmaya ve seni strese sokmaya başlamıştır. Dahası, olumsuz düşünceleri de peşine takmıştır.

Nedir biliyor musun bu olumsuz düşünceler? Aslında çok da yabancı olmadığın şeyler. Bu konuyu, bu dersi yapamayacağım. Sınavda başaramayacağım, istediğim puana ulaşamayacağım. Bir sene daha uğraşmak istemiyorum. Ailem de bana yeterince güvenmiyor. İstediğim yere ulaşamayacağım. Herkes benimle alay edecek.

Hadi bana söyle yukarıdaki düşüncelerden en az birinin aklından geçmediğini. Bir pürüzün nelere yol açtığını görüyor musun?

Diğer canlılar gibi insan doğası da acıdan kaçıp keyife yönelmeye meyillidir. Bu yüzden bir şeyle ilgili kötü hislerin varsa zihnin seni bilinçsiz olarak korumaya yönelir. Bu şu demek, ilk zamanlarda “ya çok istediğim kadar çalışamıyorum” diye hafiften acı bir duygu hissedersen, zihnin “ya boşver daha vakit var” der ve bu düşünce aklına geldikçe aynı şekilde yanıt alır ve bir süre daha aldırmazsın. O yüzden, durumun bugüne kadar gelmesi senin sorumluluğun olduğu kadar aynı zamanda bilerek yaptığın bir şey de değildi.

Bir şeyi fark ettin mi? Basitçe, o konuyu bitirmeyi keyifle ilişkilendirirsen, yukarıdaki o olumsuz senaryoları yok etme ile ilişkilendirirsen bir an önce harekete geçebilirsin. Bu acı-zevk üzerine çok daha detaylı ve daha pratik bir konuşmamız olacak, Tony Robbins’ten bahsedeceğim rehberde bundan söz edeceğiz. Şimdilik, bu konu özelinde neler yapabileceğimizi aşağıda konuşacağız.

Sonuç olarak, haklı haksız pek çok sebep seni bu zor duruma soktu, ama işin iki güzel tarafı var. Bunun farkındasın ve bunun bir çözümü var.

Ne yapabilirim?

İki adım atacağız; duygusal kısmını çözmek ve gerçekleri hesaba katarak çözüme ulaşmak. İşin duygusal kısmını yukarıda yeterince konuştuk, çözümden de kısaca söz ettik. Mantıken anlıyorsun yani durumu. Peki kendini buna nasıl ikna edebilirsin?

Duygusal gücünü bul

Sakin ve rahatsız edilmeyeceğin bir ortama geç. Önüne bir kağıt al. Tepesine şunu yaz:

  • Bu dersin/konunun üzerine gidersem ne gibi zorluklarla karşılaşırım? (buraya canım istemiyor’dan tut, konular zor’a kadar her şeyi  yazabilirsin).
  • Bunu yanıtladıktan sonra şunu düşün: Bu sorunu çözdüğümde neler kazanacağım? (İşin nasıl başarırım kısmını bir kenara bırakarak düşün, bu sorun bugün çözülse hayatında, sınav çalışmalarında neler değişirdi?)
  • En kritik son adıma geldik, sorumuz şu: Bu sorunun üzerine gitmezsem bugün ne kaybederim? Bunu düşününce “pek bir şey kaybetmem” diyorsun değil mi? Peki soruyu şöyle değiştirelim ve bunun üzerine düşün: Bu sorunun üzerine gitmezsem 6 ay sonra (sınav gününe geldiğimizde) neler kaybetmiş olurum? İşte buna yazacağın epey şey olmalı.

Bu egzersiz, seni harekete geçirecek nihai şeydir. Hareketlerimizin temelinde ya motivasyon ya irade bulunur. Bunlar da acı-zevk ile çok yakından ilişkilidir. İlk iki soruda sorunu çözmeyi zevk ile, son soruda sorundan kaçmayı acı ile ilişkilendiriyorsun, ve bunlar kendi gerçek sebeplerin olduğu için kendini kolayca ikna etmiş oluyorsun.

Gerçekleri gör

Hayallere, hedeflere sahip olmanın ve onlara bağlı olmanın olağanüstü hikayeler yazdığına defalarca tanık olduk, değil mi? Kimler hangi zorluklardan geçip zirvelere yükselmiş? Senin hikayen de bunların arasında yerini alacak, ancak bu güçlü kararlılığın gözü kararttığı bir ufak nokta var. Hayallerini gerçeklerle birleştirmen gerekir.

Bu şu demek, belki fizik dersine hep soğuktun ve şimdi yavaştan harekete geçme kararı aldın. Önünde konular var, bir plan yapıp başlayabilirsin. Ancak dünyanın en mükemmel programına da sahip olsan ve  bir hafta süren varsa pek bir şeyi değiştirebileceğini söyleyemeyiz. Yani, elinde kalan vakti çok iyi değerlendirmelisin. Sınava iki ay kaldıysa ve epeyce konun da varsa hedefin tüm konuları yetiştirip üstüne bir de binlerce soruluk bir soru bankası bitirmek ise biraz fazla zorlamış olabilirsin. Biliyorum, zorlayıcı hedefler koymak güzel. Bunu ben de çok seviyorum. Ancak bunu yaparken çıtayı aşırı yukarı çekersen hedefe ulaşmanın hiçbir şartta imkanı kalmaz. Buna dikkat etmelisin.

Öyleyse ne yapacağız? Elbette bu sorun yaşadığın konuları/dersleri öncelikli hale getirecek bir şekilde programını hazırla, günde ne kadar çalışıyorsun, ne kadar çalışmayı planlıyorsun bunları hesaba kat.

İyi çalışmalar.

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın