Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

o dersi hiç yapamıyorumSelam, bugünkü konumuz sevmediğimiz dersler üzerine.

O matematik yok mu bir türlü yapamıyorum.

 

Fizik dersini oldum olası sevmem.

Bu düşünceler sana yakınsa konuşacaklarımız var.

Öncelikle, o veya bu sebepten, haklı olarak veya değil sevmediğin ya da uzak durduğun bir ders var. Belki zamanında dersin hocası iyi anlatamadı belki bazı konuları anlayamadan diğerine geçmek zorunda kaldın. Bu yeni konu öncekine bağlı olduğu için ipin ucunu kaçırınca nereden bulup işleri yoluna koyacağını bilmiyorsun.

Böyle durumlarda öğrencilerin genel olarak izlediği bir yol var, senin de ne olduğunu tahmin edebileceğin bir yol. Ders çalışırken sevdiğin dersi çalışıp, sevmediğini mümkün olduğunca ötelemek. Öyle bir uzaklaşmak ki belki aylarca adamakıllı çalışmamak.

Herkesin en az bir tanıdığı vardır bir dersi son dakikaya bırakıp sınavda o dersin sorularına hiç bakamayan.

Dahası sınavdan önceki 1-2 ayda öğrenci şöyle düşünür “çok az vaktim var bu kadar zamanda tüm konuları yetiştireceğim?”. Stratejik çalışan bir Sınavı-Yerim’ci sınava 1 ay kaldığında konuları bitirip soru çözmeye başlamıştır bile. Ancak bu öğrencinin sorunu kısa zamanda dersleri yetiştirme değildir, derinde yatan sorun neden şimdiye kadar o dersi ötelediğidir.

Peki çözüm? Zor olanı yap ve korkuyla bugün yüzleş. Kaçınmayı bırak, aklına sen kaçtıkça neler olacağını getir. Sınavda başarıya ulaşmak için o dersi öğrenmelisin.

Sevmediğin, seni rahatsız eden ne bu dersle ilgili, onu keşfet. Çözümün uzaklaşmakta değil korkuyla yüzleşmekte olduğunu gör. Neden uzak durduğuna, bu düşüncenin ne kadar mantıklı olduğuna kafa yor.

Bugün tek bir şey yapacaksan o da bu olsun. Kaçındığın bir ders veya konu varsa korkunla yüzleş. Kolay olmayacak ama hedefin için bu cesareti göstermelisin.