Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

Soru Bankası mı Deneme mi?

Branş denemeleri, soru bankası çözmek ile deneme çözmek arasındaki geçiş adımıdır. Soru bankası çözerken her bir konudan ayrı ayrı soru çözersin. Hatta her sorunun hangi konuya ait olduğunu, hangi formülle çözüleceğini önceden bilirsin. Denemelerde ise sorular karmaşık sırada ve sayıda gelir. Soruların zorlukları soru bankasındaki gibi giderek artan sırada değildir, 5. soruda çok zorlanırken 38. soruyu rahatlıkla çözebilirsiniz. Dahası deneme çözmek için neredeyse tüm konuları bitirmiş olmanız gerekir. İşte tam olarak bu sebeple çoğu öğrenci soru bankasından denemeye doğrudan geçiş yapmayı geciktirir. Daha konularım bitmedi diye düşünür.

Aslen, “konuları tamamen bitirmek” demek her konudan az çok bir şeyler biliyor olmak demektir. Her konudan yüzlerce soru çözmüş olmak, tüm detaylara hakim olmak değildir. Bunun ayırdına var.

Branş Denemeleri Bana Ne Katar?

Branş denemeleri, bu keskin geçişi rahatlatan; hem soru bankasındaki aynı branştan gibi bol bol soru çözmenize olanak veren hem de denemedeki gibi tüm konulardaki bilginizi sınayan, aynı zamanda tüm branşı tekrar etmenizi sağlayan müthiş bir çalışma kaynağıdır.

Ne Zaman Branş Denemelerine Başlayayım?

Konuları bitirmeye yaklaştığınızda (“bitirdiğinizde” değil) ya da sınava en az 3-4 hafta kadar süre varsa branş denemelerinin zamanı gelmiş demektir. Soru bankası tekrar etmek için iyi bir araçtır ama bu, ancak konuları yeni yeni bitiriyorsanız geçerlidir. Çünkü bitirdiğiniz her konudan haftalık 1 tekrar testi çözebilirsiniz. Ama konu sayısı 30’a ulaşınca her hafta 30 test çözmek hem çok vakit alır hem de beklediğiniz kadar verimli olmaz.

Branş denemelerinden gitmek ise, hem soruların doğrudan hangi konuyla ilgili olduğunu bilemediğiniz için, hem her deneme farklı soru tipleri içerdiği için, hem deneme pratiği yapmak için çok iyi bir genel tekrar yöntemi olur.

Genel şema şöyledir: Denemelerde bir branştaki netlerinizi yukarı çekmek istiyorsanız, o branşı çok daha kısa sürede tamamlamak istiyorsanız branş denemesi çözmelisiniz. Çözdüğünüz branş denemelerinde hatalı/boş sorularınız hep aynı konudan çıkıyor ise açar o konudan 2-3 tekrar testi çözersiniz. Böylece hem spesifik olarak hangi konuda eksik olduğunuzu görür onu kapatır, hem bir branştaki netlerinizi yükseltir hem de hızınızı arttırabilirsiniz.

Hangi Branş Denemesini Seçeyim?

Bu konuda seçim tamamen size ait. Ama elbette seçiminizde size yardımcı olacağım. Öncelikle, tek bir yayına bağlı kalmamak sadece branş denemeleri için değil evde çözeceğiniz deneme seçimleri için de olmazsa olmazdır. 2 ya da 3 kaynak edinin. Bu farklı kaynakların zorlukları da farklı olsun, birisi ortalama zorluktaysa diğeri zorlayıcı olsun. Çözümlü branş denemeleri çok daha iyidir. Aynı kaynaktan 90 tane denemesi olan bir kitap alma. Varsa ikinci el al çünkü elinde birkaç kaynak olacağı için muhtemelen kitabı bitirmeyeceksin. Kaynakları satın almadan önce aç rastgele birkaç sayfasını ve soruları incele. Anlayabiliyor musun? Denemelerde çözdüklerine yakın mı? Şuan çözecek olsan yapabilir misin? Çocuk oyuncağı mı olur yoksa zorlayıcı olur yanlış yapsan bile sana bir şeyler öğretir mi? Bu analiz o branş denemesinin sana ne kadar katkısı olacağını doğrudan gösterir.

Kaç tane Branş Denemesi Çözmeliyim?

Bu konuda en doğru sayıyı şöyle elde edebiliriz. Bir önceki yazıda (Sınava 1 Ay Kala Nasıl Toparlanır?) “ideal durum”dan bahsetmiştik hatırlıyor musun? Sınava 3 ya da 4 hafta kala her sabah bir deneme çözmeye başlamalısın. İşte kalan zamanda, branş denemesi çözeceksin. Ondan kalan zamanda da spesifik konulardan testler çözeceksin. Yukarıda genel şemada da aynen bunu konuşmuştuk. Böylece hem denemede hem branşta hem de soru bankasında üç katlı genel tekrar yapmış olursun ve denemelerde hızlanmaya ve netini yükseltmeye başlarsın.

Senin gibi başarılı insanlar şuan bu yazıyı okumuş bulunuyor. Onlarla tanışmak, sınav muhabbeti yapmak için yorum kısmını kullan!