Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

Merhaba, hepimizin gündemi olan korona konusuna farklı bir açıdan bakalım.

Kaygılı düşünceler geliyor aklımıza,

Bu salgın ne kadar sürecek? Aylarca evde mi duracağız? Sevdiklerimize bir zarar gelecek mi? Bu virüs neleri alıp götürecek?

Bu düşünceler yoğunlaştıkça daha kötü ve huzursuz hissediyoruz. Cevapları bilmek, belki biraz rahatlamak istiyoruz. Bu ay sonunda her şey normale dönecek cümlesini duymak istiyoruz. Ama duymuyoruz. Yatıyoruz, ertesi gün yine aynı sorular bizi rahatsız ediyor. Gün geçtikçe daha fazla kötü haber alıyoruz, virüs dur durak bilmeden yayılıyor. Ertesi gün neler getirecek hiç bilemiyoruz.

Peki bu belirsizlikler karşısında ne yapmalıyız?

Konuyu daha kapsamlı bir çerçeveye oturtarak daha akılcı bir yaklaşım yürütebiliriz. Bu çerçevemizin adı Düzen ve Kaos. Düzen, günlük hayatımızı ve alışkanlıklarımızı oluşturur. Akşam nerede uyuyacağını, yarın ne yemek yiyeceğini önceden bilirsin. Kaos, belirsizliktir. Mutfakta yemek bittiğinde ufak bir kaos yaşarsın, ya da otobüsü kaçırdığında. Otobüsü beklerken biri kaza geçirirse daha büyük bir kaos yaşarsın.

Düzende sonsuza kadar öyle yaşayabilecekmiş gibi hissederken, kaosta bir sonraki gün, saat, dakika ne olacağını düşünürüz.

Peki kaos ve düzen bugünkü durumumuzda neyi ifade ediyor?

Koronavirüs ile ilgili tüm haberler, bizi kaosa çeken olaylardır. Yukarıda konuştuğumuz ‘virüs daha ne kadar yayılacak’ endişesi bize kaosu yaşatır. Kritik nokta şudur, eğer kaosu çok fazla, düzeni çok az hissedersek ve bu durum uzun sürerse psikolojimiz bozulur, sağlığımızı kaybederiz. Bu yüzden virüsle ilgili gerçeği kabullenip akıl sağlığımızı korumak yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Virüsle ilgili gerçek şudur; virüs gün gün daha fazla insana yayılacak ve bunun sonucunda yaşamımız değişecek, ve bu değişim uzun süreli olacak. Asla geriye saramayacağımız bazı yaralar da kalacak.

Ancak şunu da fark etmeliyiz ki, her gün virüs hakkında fazla şey öğreniyoruz. Virüsten tamamen kurtulmak için çözüm üretmeye yaklaşıyoruz ve üreteceğiz de.

Bu gerçek ve farkındalık bizi şuna getirir. Kaostayız evet, beklenmedik şeyler olacak. Yarının neler getireceğini hiçbirimiz kestiremiyoruz, ancak gün geçtikçe düzene daha da yaklaşıyoruz. Tamamen oraya varmamız vakit alacak ancak sonunda bu zorluğu da atlatacağız.

Şu üç bakış açısı bu koşullarda işimize yarayacaktır;

  • Yarının neler getireceğini kimse kestiremiyorsa sen de bunun peşinde koşturmayı bırakmalısın. Neler olacağını merak etmen normal, ancak beklenmedik şeyler olacağını da kabullen. Virüs tamamen yok olana kadar bütün yarınların beklenmedik olacağını kabullen.
  • Her gün düzene daha da yaklaştığımızı fark et. Belki bugün belki gelecek hafta ancak mümkün olan en kısa sürede virüse karşı çözüm bulacağız ve virüsün kimseyi kaygılandırmadığı güneşli günler mutlaka gelecek.
  • Virüs gelip geçici olacak ancak kalıcı olan Düzen ve Kaos gerçeği olacak. Detayı başka bir günün konusu ancak hiçbir zaman kaosta fazla kalmaman gerektiğini bilmek şimdilik yeterli.

Evde kalsak da bu güneşli günün tadını pencerelerimizden çıkaralım 🙂