Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

başarıyı elde edeceksin 

Merhaba! Bugün, büyük başarıların tadına bakmış insanların sahip olduğu 3 niteliği inceleyeceğiz. Bu niteliklerden hangilerine sahip olduğunu ve hangisini geliştirmen gerektiğini keşfet.

Başarılı İnsanların 1. Niteliği: Aşırı Tutkulu Olmak

Başarılı insanların hiçbir koşulda pes etmediklerini duymuşsundur. Bir işe başladığında ilk başlarda her şey gayet güzel gidebilir. Motivesindir ve ufak tefek sorunları halletmekte sıkıntı yaşamazsın. Ancak sen ustalık yolunda ilerledikçe engeller de büyümeye başlar. İşte tam da bu noktada çoğu insan pes eder. Geriye kalanlar ise başarıya ulaşır. Başarılı ile başarısız olanlar arasındaki fark, zorluklar karşısında pes etmemektir.

Peki aşırı tutkulu olmak gerçekten neye yarar? Eğer bir şeye çok fazla tutkuluysan karşına ne çıkarsa çıksın pes edecek olan o engeldir. Başına en büyük felaketler gelebilir ama hala ilerlemeye devam edersin. Koşamadığın günler yürür, ayakta duramadığında sürünürsün. Ama er ya da geç, eğer nefes alıyorsan o şeye ulaşırsın. Nokta.

Hiç istekli olmadığın bir konuda başarılı olman bu yüzden imkansızdır. En ufak noktada pes edebilirsin. İşte, eğer hedefin için tutkulu olursan seni hiçbir şey yıldıramaz. Burada çok önemli bir nokta daha var. Seni mutlu eden şey, tutkulu olduğun şeyi yapmaktır. Tutkulu olmadığın bir işte orta karar bir başarıya (sıradan bir başarıya) sahip olabilirsin. Ama bu seni mutlu etmez. Her şey senin tutkulu olduğun işi yapmanla başlar. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Aşırı tutkulu olduğunu nasıl anlayabilirsin? Bunun göstergesi, şu cümleyi rahatlıkla kurabilmektir: Nefes aldığım sürece hiçbir şey beni durduramayacak. Hedefim için çabalarken gerekirse hayatımı veririm.

Eğer henüz bu noktada değilsen tutkun üzerinde biraz daha çabalamalısın. Bir şeyde aşırı tutkulu olduğunda ise hiçbir şey seni tutamaz.

Başarılı İnsanların 2. Niteliği: Harekete Geçmek

Bu, her başarının olmazsa olmaz kuralı. Dünyada bir düşünenler vardır bir de yapanlar. Düşünenler, arkadaş ortamında dünyayı kurtarabilir, en büyük icatları çıkarır. Ama eve döndüklerinde söyledikleri uçup gitmiştir. Yapanlar ise her güneş doğduğunda, hedefine bir adım daha yakın olabilmek için çaba gösterir. İstediği sonucu henüz göremediğinde bile zorlamaya devam eder. Risk alır ve kazanır.

Başarılı İnsanların 3. Niteliği: Net Bir Amaca Sahip Olmak

Basit gibi görünen ama kritik soruyu kendine sor: Şuan yaptıklarımı neden yapıyorum?

Dur ve düşün. Neden ders çalışıyorsun? Ailen istediği için mi? “Biz yapamadık bizim yerimize sen yap” dedikleri için mi? Arkadaşlarınla neden hep bu konuları konuşuyorsun? Neden gizliden gizliye kendini onlarla kıyaslıyorsun? Yüksek net yapınca ne olacak? Seni “başarılı görsünler” diye mi çalışıyorsun? Herkes sınav kazanıp üniversiteye gitme telaşında diye mi sen de çabalıyorsun? Sence bunlar gerçekçi hedefler mi? Ruhunun tam ortasında yatan gerçek, başkalarını mutlu etmek için kendini kandırmak mı?

İnsanlar olarak oluşturduğumuz bu eğitim sistemi ve toplumumuz adına keşfettiğim en büyük gerçeklerden birisidir bu. Herkes yapıyor diye sen de yapmamalısın. O insanlar zeki görünüyorlar diye onların yaptığı doğru şey olmayabilir. Onlar için doğru olsa bile, senin için yanlış olabilir.

Doktor olmanın ne kadar üstün bir meslek olduğunu çocukluğundan beri çevrenden duyarsın. İyi net yapan herkese hadi tıpa git derler. Bu noktada kalbini dinlemeyip sürüye kapılan kişiler en az 6 yıllık sürüncemenin ardından mutsuz doktorlar olarak hayatlarına devam ederler.

Sana bugünkü mesajım bu. Neden ders çalıştığını ve tüm bunların senin ne işine yaradığını, belki de gerçekten boş yere çabaladığın üzerine düşün. Topluluğun gittiği yolun sonunda sıradanlık var. Dur ve farklılığını açığa çıkar. Sonra o cesur adımınla, harekete geç. Çünkü o, senin tutkulu olduğun şey.