Bir Sayfa Seçin

Başarı-Piramidi ders çalışma sistemiİşte karşında seni derslerde ve sınavlarda erişebileceğini düşündüğün en yüksek noktaya ve daha da üstüne çıkaracak olan sistem. Başarılı ders çalışma sistemi. Karşında!

Başarılı ders çalışma sistemi nedir diye merak ediyorsan, derslerde başarılı olan, sınavlarda yüksek puan çıkaran, notları yüksek olan öğrencilerin ve hatta başarılı insanların (şirket yöneticileri, ünlü kişisel gelişimciler, yazarlar, atletler vb.) başarıya ulaşmak için uyguladığı alışkanlıklar ve taktikleri içeren bir yöntemdir. Bir örnek olarak, okulundaki en başarılı insanı düşünebilirsin. Başarısının sırrı “çok çalışmak” olmayacaktır. Öyle olsaydı daha çok çalışan herkes aynı başarıyı elde ederdi. Peki nedir başarısının cevabı? Başarılı ders çalışma sistemi. İşte bu yazıda, bunun ilk ve tek örneği olan, üzerinde uzun süredir çalıştığım ve kendim de uyguladığım Başarı Piramidi’ne kuş bakışı yapacağız.

En baştan belirteyim ki bu piramit sınavlarda olduğu kadar derslerde de; kısacası başarmak istediğin ne varsa orada kullanabileceğin bir çalışma sistemidir. Dolasıyla Başarı Piramidi ders çalışma sistemi aşamalarını iyice öğrenip yeterince pratik ile alışkanlık haline getirmen şarttır.

 

Sınavı-Yerim Başarı Piramidi’nin özellikleri:

Piramit, başarılı ders çalışma sistemi için gereken her şeyi kategoriler halinde sunar. 7 kattan oluşur. 5 ana kattan, bir destekleyici bir de üstünleştirici kattan oluşur. Büyük başarın için tabandan başlamalı, en üst kata kadar çıkmalı; bu yolda giderken koruma kalkanının (detaylar aşağıda) seni desteklemesine izin vermeli ve son olarak da başarını taçlandırmalısın. Öğrencilerin pek çoğu, piramidin tabanında sorun yaşar. Nereden başlayacağından emin değilsen, tabandan başlamalısın.

Katmanların özellikleri:

 1. Doğru Yaklaşım ve Hedef Belirleme:

  Piramidin tabanını oluşturur. Yüksek puanlar ve sıralamalar için bu katı sağlam inşa etmen şarttır. Bunun değerini bilmeyen öğrenciler yarı yolda pes eder. Doğru yaklaşım ve hedef belirleme bugünkü durumundan, istediğin hedefe ulaşacağın yoldaki tutumunu ifade eder. Derslerin ve sınavların gerçekten ne kadar önemli olduğunu, ne ifade ettiğini yönelik gerçekçi tavır içerir. “Neden çalışıyorum?” sorusunun cevabıdır. Aynı zamanda nereye gittiğini bilmen için varacağın hedefi belirlemeyi de içerir.

 2. Doğru Yaşam:

  Piramidin ikinci katı, sürekli ilerleme için belkemiğidir. Bu kata gereken değeri vermeden de başarıya ulaşabilirsin ama geçici olur. Uzun soluklu bir yoldaysan (üniversite sınavları vb.) bu katın sağlamlığını sürekli olarak kontrol etmen gerekir. İçerdiği konular; beslenme, uyku düzeni, egzersiz ve ilişkilerdir.

 3. Ders Çalışma Teknikleri:

  Bu katta işler biraz daha “özelleşir”. Eğer edebiyat dersinin sınavlarında iyi olmak istiyorsan edebiyatı nasıl daha iyi öğrenebileceğine yönelik çalışmalar yapman gerekir. Eğer YGS LYS’de iyi puan almak istiyorsan her dersin, derse özel çalışma tekniklerini öğrenmen gerekir. Bu katman ayrıca “öğrenme teknikleri”ni de içerir. Hangi şekilde en iyi ve en hızlı öğrendiğini keşfedersin. Bu keşifi hayatın boyunca kullanacaksın.

 4. Ders Çalışma Taktikleri:

  Bu katta işler biraz daha “pastanın kreması” şeklindedir. Buradaki çalışmalar, ancak ilk üç katı çok sağlam inşa ettikten sonra işe yarar. Çalışma taktikleri artık daha da “özelleşmiş”tir. Örneğin “türev nasıl çalışılır?” ve “denemeler çözme taktikleri” gibi konuları içerir. Yükselişini hızlandıran kattır.

 5. Kesin İnanç:

  Piramidin en üst katını oluşturur. Gerçekten “başarılı” olan her insanın sahip olduğu, başarı için olmazsa olmaz kattır. Bu inanç, herhangi bir dine veya topluluğa yöneltilmiş inanç değildir. Başaracağına ve başarılı olacağına dair inançtır. Bu katta başarılı olmak büyük çaba gerektirir. Ancak etkisi bomba gibidir. İmkansızı gerçeğe dönüştüren evredir.

 6. Koruma Kalkanı:

  Hangi katta çalışıyor olursan ol, koruma kalkanına ihtiyaç duyarsın. Koruma kalkanı, senin hedefine giden yolda dış etkenlerden etkilenmeni engellemeye yönelik çalışmalar içerir. Motivasyonu yüksek tutmak için motivasyon ateşleyicilerini; ailenin, çevrenin ve kendinin olumsuz yorumlarına karşı güçlü durma çalışmalarını içerir. Yol boyunca, geleceğe dair umutla bakmana yardımcı olur.

 7. Başarının Taçları:

  Başarının taçları, büyük başarı elde etmiş tüm insanların yaptığı ortak aktiviteleri içerir. Çalışmaların her biri, başarına olumlu etki yapar. Bunun içinde kaygıdan kurtulma, zihni rahatlatma ve çalışmaları otomatikleştirme gibi, sıradan insanların ruhunun duymadığı ama her büyük başarının hamurunda bulunan çalışmalardır.

Başarılı olmak için her aşamayı dikkatlice öğrenmeli ve çalışmalarına adapte etmelisin. Şunun garantisini verebilirim ki başarılı ders çalışma sistemi olarak Başarı Piramidi’nde öğreneceğin her şey, büyük başarına giden yolda adımlarını hızlandıracak.

Sınavı-Yerim ÖZEL’e henüz katılmadıysan başarı piramidini öğrenirken sen de diğer Sınavı-Yerim’cilere katıl.

 

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın