Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Merhaba, nasılsın? 🙂

Bugün, başarının peşinden koşarken çoğu zaman gözden kaçırdığımız bir konudan laflayacağız; arkadaşların önemi.

Sana hemen çarpıcı bir bilgi vereyim. İyi üniversiteler ile diğer üniversitelerin en büyük farklarından birisi ortamıdır. En az senin kadar zeki insanların bulunduğu bir çevrede yetişmek ile geleceğe yönelik pek hedefi olmayan insanlarla beraber eğitim görmek farklıdır. İki ortamı da gördüğüm için bu farkın altını özellikle çiziyorum.

Bir de meşhur atasözümüz var biliyorsun, “Üzüm üzüme…” diye başlıyor. Onun bir diğer versiyonu da şunu diyor; “Beş tane milyonerle yeterince vakit geçirirsen altıncı sen olursun”. Bu sözü ben uydurdum ama doğruluğundan kim şüphe edebilir :))

Peki bu fark nasıl oluşuyor?

Şöyle düşün, senin kadar zeki binlerce öğrenciyi biraraya getiriyoruz ve hepiniz bir tutam benzer bir tutam da farklı hedefler peşinde koşuyorsunuz. Bu hedefler dersleri iyi öğrenmek de olabilir, okuldan sonrasına dair hayaller de olabilir. Ve düşün, bu insanlar arasındaki kurulan arkadaşlıkların yarattığı başarı gücünü, ettikleri sohbetlerin konusunu, ilgi alanlarını ve gelecekte başaracaklarını.

Düşün, herkes bir şeyler peşinde koşuyor, deli gibi ilgi alanları var ve onların tutkularını öğrendikçe kendin, keşfetmek için daha hevesli oluyorsun.

Üstelik sadece bu da değil, çevremizin başarı etkisinin önemi iş dünyasında da biliniyor. “Networking” diye tabir edilen “arkadaş ağı” diye bir terim üretmişler. Bunun şöyle bir faydası oluyor; sen ve senin gibi zeki binlerce insan okuldan sonra çok büyük işler peşinde koşuyorsunuz. İyi bir ortamda bulunduğun zaman senden önce okuldan mezun olanlar da elinden tutmaya çalışıyorlar. Senin kadar zeki ve dünyanın dört bir yanına dağılmış sayısız insana ulaşabildiğini ve onların da yardıma koşmaya gönüllü olduğunu düşün. Bu hem iyi okulun farkıdır hem de iyi insanlardan oluşan çevrenin başarı gücüdür.

Aslen iyi bir ortamda bulunmanın ve seçilmiş arkadaş çevresi oluşturmanın sayısız yararı var, ancak sadece konuştuklarımız bile bunun ne kadar güçlü olduğunu fark edebilmemiz için yeterli 🙂

Unutma, arkadaş çevreni -neredeyse her zaman- bulunduğun ortamdan oluşturursun. Eğer iyi bir ortamdaysan yanlış seçim yapma ihtimalin azalır; ancak ortam pek iyi değilse seçim yapman da zorlaşır. Bu durumda, yeterince kişi kalmasa da yanında yine de seçici olmanı öneririm.

Elbette! Bu yıl gireceğin sınavdaki başarının sırrı da arkadaşlarında! 🙂 Bu anlattıklarım üniversite hayatı ve sonrası için güzel bilgiler ancak bugün üniversitede olmasan bile bir sınava hazırlanıyorsun. Bu sınav yolunda arkadaşlarını iyi seçmek “zorundasın”.

Arkadaşlarımızı seçerken genelde bilinçli bir süzgeçten geçirmeyiz – genelde yapsak da çok yüzeysel kalır; ilk başta bunu yapmadığımızda bazen daha sonradan canımız yanabilir.

Peki sınava hazırlanırken arkadaşlarımızı hangi kriterlere göre değerlendirebiliriz?

  • arkadaşlarının başarıya ne kadar hevesli oldukları,
  • ve bu konudaki tutumları en önemli şeyler.

Sınava hazırlık konusunda neler yapıyor en yakın arkadaşların? Ulaşmak istedikleri yerler gerçekte nereler? Ailesinin beklentisi yüzünden çok yüksekten bir hedef söyleyip kendisini aşırı baskıya mı sokuyor? Zor zamanlarınızda birbirinize gerçekten destek oluyor musunuz? Sınav hazırlığından keyif alabiliyor mu?

Elbette birkaç kesin kriter belirleyip tüm çevremizi yalnızca buna göre şekillendirmekten bahsetmiyorum. Ancak hayallerin senin için ne kadar önemliyse, buna çabalarken vakit geçirdiğin insanlar senin tutumunu ve çabalarını %100 etkileyecektir. “Yaa o da komik işte” dediğin bir arkadaşın seni bir süre sonra işleri ciddiye almaktan alıkoyabilir. Elbette gülüp eğleneceksin, tuhaf arkadaşların da olacak ancak sana etkileri hakkında bu kez daha bilinçli olman, başarın ve uzun vadeli mutluluğun için elzem 🙂

Öyleyse son kriterden bahsedelim; en iyi arkadaş senin eksiklerini tamamlayan arkadaştır. Eğer sen daha çalışkansan ama pek seve seve çalışamıyorsan; dersi gülüp eğlenerek çalışan (ki bu mümkün :D) ama senin kadar çalışkan olmayan bir arkadaşın olduğunda turnayı gözünden vurmuşsunuz demektir. Bu şekilde bir ikili (veya üçlü, dörtlü) oluşturup da müthiş  yerlere ulaşan o kadar çok örnek var ki, sadece yakın çevrene bakman bile bolca örnek bulman için yeterlidir.

İyi çalışmalar 🙂