Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

Branş Denemeleri Nasıl Çözülür

Soru Bankası mı Deneme mi?
Branş denemeleri, soru bankası çözmek ile deneme çözmek arasındaki geçiş adımıdır. Soru bankası çözerken her bir konudan ayrı ayrı soru çözersin. Hatta her sorunun hangi konuya ait olduğunu, hangi formülle çözüleceğini önceden bilirsin. Denemelerde ise sorular karmaşık sırada ve sayıda gelir. Soruların zorlukları soru bankasındaki gibi giderek artan sırada değildir, 5. soruda çok zorlanırken 38. soruyu rahatlıkla çözebilirsiniz. Dahası deneme çözmek için neredeyse tüm konuları bitirmiş olmanız gerekir. İşte tam olarak bu sebeple çoğu öğrenci soru bankasından denemeye doğrudan geçiş yapmayı geciktirir. Daha konularım bitmedi diye düşünür.
Aslen, “konuları tamamen bitirmek” demek her konudan az çok bir şeyler biliyor olmak demektir. Her konudan yüzlerce soru çözmüş olmak, tüm detaylara hakim olmak değildir. Bunun ayırdına var.
Branş Denemeleri Bana Ne Katar?
Branş denemeleri, bu keskin geçişi rahatlatan; hem soru bankasındaki aynı branştan gibi bol bol soru çözmenize olanak veren hem de denemedeki gibi tüm konulardaki bilginizi sınayan, aynı zamanda tüm branşı tekrar etmenizi sağlayan müthiş bir çalışma kaynağıdır.
Ne Zaman Branş Denemelerine Başlayayım?