Bir Sayfa Seçin
Not: Bu yazıyı seninle hemen paylaşmak istediğim için hemen yayınlıyorum. İmla ve görsel zenginlik için daha sonra tekrar güncelleyeceğim. Akşam bugünün üçüncü yazısı seninle buluşacak 🙂 Bugün seni harika bir taktik ile tanıştıracağım: Soğuk duş! O iki kelimeyi okumak bile kulağa ürpertici geliyor, değil mi 🙂 İşte, işin sırrı da burada. Çocuktan beri sıcak duş almaya alıştık. Tepemizden akan sıcak buhar bizi iyice mayıştırdı hatta duşumuzu yatmadan (1-2 saat) önce aldığımızda daha rahat bir uyku çekmemize de yaradı. Hiç yoktan, sıcacık bir duşa hayır diyecek pek az insan olduğunu biliriz. Tüm bu keyif bir yanda bizi beklerken neden soğuk duş alarak kendimize işkence edelim, değil mi? 🙂 Kısaca, işin mantığından bahsedeyim. Vücudumuz büyük tehlikelerle karşı karşıya kaldığında bilinçdışı olarak bazı önlemler alır. Ne demek istiyorum? Eğer sen yoldan karşıya geçerken daha önce fark etmediğin son sürat giden bir araba sert bir şekilde frene basarsa kalp atışının hızlanması, soluğunun kesilmesi vücudunun içgüdüsel davranışıdır. Eh, hoş bir örnek değil elbette, ancak durumu anlatmak için yerinde oldu. Burada işin ironik yanı; eğer yarın büyük bir sınava gireceksen ya da hayatını etkileyecek bir haberi öğreneceksen vücudun tamamen benzer bir tepkiyi burada da verir. Bu tepki sürekli hale gelirse kaygı oluşur, sınav kaygısı da buna denir. Ancak bu başka bir yazının konusu. Özetle, vücudun bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında alarma geçer. Bu tehlike hayati olsa da olmasa da, vücudunun tepkisi aynı olur. Vücudunu soğuk duşun altına soktuğunda da vücudun bunu bir tehlike olarak algılar ve bilinçdışı olarak senin daha enerjik bir hale gelmeni sağlar. Ortada bir tehlike yoktur aslında, biz bilinçli olarak vücut sıcaklığımızı düşürürüz, vücudumuz da bunu arttırmak için enerji yakıtlarını kullanmaya karar verir. Sonuç olarak çok daha iyi ve capcanlı hissederiz.

Peki nasıl soğuk duş alacağız?

Basitçe, duşun altına girip 30 sn – 2 dk boyunca soğuk suyla yüzleşeceğiz 🙂

Soğuk duş almak zor mu?

Soğuk duş almak gerçekten zor. Vücudunun bütün sistemleri, seni bunu yapmaman için ikna etmeye çalışacak. Hani şu meşhur “konfor alanı” muhabbeti burada da devreye girecek. Evinde güvendesindir ancak dışarı çıktığında hayatla yüzleşirsin. Ya sıradan ama konforlu bir hayatın olur ya da risk alır ve doya doya yaşarsın. İkinci seçenek daha makul ancak dile kolay, uygulaması da çok daha zor.

Alışmak kolay mı?

Soğuk duşa alışmak için ilk başlarda, normal duşunu al. 10 saniyeliğine sıcaklığı birazcık düşür. Mesela atıyorum 30 derecede duş alıyorsun, 27’ye çek, rahat geldiyse birazcık daha düşür. Her bir çaban başarıdır. Bir iki hafta içinde 10-15 derecelere düşmüş olacaksın. Bir sonraki aşamada sıcaklığı en soğuk seviyeye düşür. 30 saniye duşunu al ve çık. İlk seferde 30 saniye bile zor gelebilir çünkü dediğim gibi, vücudunun her bir hücresi seni bunu yapmaman için ikna etmeye çalışacak 😀 Ama duştan çıktığında yaptığına kesinlikle değdiğini hissedecek, daha canlı ve mutlu olacaksın, dene ve kendin gör 🙂 Bu ikinci aşamadan sonra süreyi biraz uzatabilir ya da 30 saniyede tutabilirsin. Buraya kadar geldiysen artık cepte süper bir enerji yenileyici taktiğin var demektir 🙂 Bunlara ek olarak, soğuk duşa rahatlıkla girip, keyiflice tadını çıkartacağımız bir gün muhtemelen hiç gelmeyecek. Yani, soğuk duşa tamamen alışmak olanaksız. Çünkü, konfor alanının dışında olacaksın. Cem Yılmaz’ın hala sahneye her çıktığında hissettiği heyecandan bahsettiğini hatırlıyor olabilirsin. İşte bahsettiğim tam olarak bu. Soğuk duşun faydalarını tatmak için ona alışmak zorunda değiliz. Aslen, soğuk duşa alışmamak daha iyi bile olabilir. Ona alışırsak pek işe yaramamaya başlar. Örneğin ilk günlerde sıcaklığı 20 dereceye çekmek bile çok zorlu ve canlandırıcı iken bir süre sonra 10 derece bile yetersiz gelebilir, bu bir alışma süreci. Ancak hiçbir zaman 3 derece sıcaklığa alışmayı beklememelisin 😉 Son bir nokta, kış aylarında soğuk duşu aldıktan sonra vücudunun ısınmasına yardımcı ol. İyice kurulan, kalın kazaklarından giy ki düşen vücut sıcaklığı bağışıklığını zayıflatıp seni hasta etmesin. Burada ufak bir detay, soğuk duş aslında daha sağlıklı olmak için insanların uzuunca zamandır kullandıkları yöntemlerden biri. Şuradan soğuk duşun 10 yararını okuyabilirsin. İyi duşlar! 🙂