Bir Sayfa Seçin

Merhaba! Bağımlılıktan Özgürlüğe Doğru rehberinin bonusu olarak, çokça öğrenciyi etkileyen bir alışkanlıktan konuşalım, kafein bağımlılığı.

Sınav dönemi stresli, seni anlıyorum. Bu dönemde aşırı kahve, fazla sosyal medya (ya da hiçbir sosyal aktivite yapmamak), aşırı oyun oynamak gibi sana aslen yararı dokunmayan şeylere yönelmen muhtemel; çünkü beynin fazla stresten uzaklaşmaya çalışıyor. Ancak biraz bilinçli çabayla, bu kötü alışkanlıklardan uzak durup, stresini sağlıklı şekilde azaltıp daha mutlu ve başarılı olabilirsin. Çabam da bunun için 🙂

Hadi başlayalım.

Bir bardak kahve?

Kahvenin tadı, kokusu ve enerjik hissettirmesi gayet hoştur. Benzer şekilde, bir kahveciden çok bir çaysever isen onun tadını ve kokusunu da seviyorsundur. Yaklaşık iki bardak kahve içtiğinde de bir kahve içmiş gibi enerjik hissedersin.

Dozunda tükettiğimiz kahve/çay bizim için yararlıdır. Şimdi, kısa bir süre sonra, sabahları 10’da gerçek sınava girer gibi deneme sınavı yapmaya başladığında sınav boyu uyanık ve odaklı kalman gerekecek. Eğer enerjini yüksek tutmak için öğle uykusu uyuyorsan “kahve uyku” dediğim metot ile öğle uykusunun etkisini arttırabilirsin. Hepsine ek olarak, kahvedeki antioksidan miktarı çok iyidir.

Bir bardak daha?

Tehlike, tüketimini arttırdığında başlar. Çay da kahve de kafein içerir ve kafein bağımlılık yaratır. Daha fazla uyanık hissetmek için daha fazla kahve tüketirsin. Daha fazla çalışayım diye fark etmeden buna alışırsın.

Peki ne kadarını tüketmek güvenli? Bir bardak demli çay yaklaşık 40 mg kafein içerir. Bir bardak kahve ise 80-110 mg arasında kafein içerir. Günlük tüketimin 200 mg’a yaklaşıyorsa çanlar çalıyor demektir. 200 mg’ın altında tüketiyorsan, normalden fazla çay/kahve içmeye alışmadığın sürece bir sorun yoktur 🙂

Böyle insanlar da var ehehe 😀

Öte yandan, gerçekte pek çok insan günde 200-400 mg kafein tüketir. Bu miktarlarda kafein tüketiyorsan kafeini bir günlüğüne bile bırakmak, baş ağrısına, motivasyonsuzluğa ve bolca uykuya yol açar. Her sabah 9’da kahve içiyorsan ertesi gün saat 10 olduğunda baş ağrısını hissetmeye başlayabilirsin.

Bir diğer kritik nokta da şu; bizi daha uyanık tutsun diye daha çok tükettiğimiz kafein, anlık olarak enerjimizi arttırsa da birkaç saat içinde (sabah içtiğin kahve için öğle saatleri) enerjin dip yapar; daha da uykulu hale gelirsin.

  • Kafeinden bir anda kurtulmak çok zordur. 200-400 mg arası tüketiyorsan bir anda bırakmayı denediğinde yaklaşık on dört gün boyunca bütün dengen alt üst olur. Sürekli uykulu ve mutsuz hissedersin. Başın çatlayacak gibi ağrır. Enerji versin diye, tadını sevdiğimiz için tükettiğimiz şeyin bize yaptığını görüyor musun?
  • Kafeinden kurtulmanın en kolay yolu tüketimi yavaş yavaş azaltmaktır. Tüketimini günde 10-20 mg arası azaltarak bir iki hafta içinde normal düzeylere ulaşabilirsin. Basitçe, günde altı bardak çay tüketiyorsan, bir sonraki gün beş bardağa indirip bir iki gün o seviyede kal, sonra tekrar azalt. Kahve için de yarım bardak azaltıp üç dört gün o seviyede kalıp tekrar azaltarak devam et.
  • Bağımlılıktan Özgürlüğe Doğru yazısında öğrendiklerimizi hatırla. Çay ya da kahve ile alakalı bir işaret (aklına gelen bir düşünce, denk geldiğin bir resim, kahve kokusu vb.) gördüğünde canın çay/kahve içmek isteyebilir. İşte tam bu noktada bunların daha sağlıklı alternatiflerine yönelebilirsin. Sabahları kahvaltının yanında içecek sıcak bir şeyler arıyorsan da bunlar harika seçeneklerdir,
    • Yeşil çay (bir bardakta 20 mg kafein, ayrıca harika bir antioksidan kaynağı),
    • Bitki çayı (genellikle kafein içermez),
    • Kafeinsiz kahve (birkaç mg) içebilirsin.
  • Son olarak, bol bol su tüket.

Bir sonraki yazıda görüşene dek enerjik, sağlıklı ve mutlu olman dileğiyle 🙂

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın