Bir Sayfa Seçin

https://sinaviyerim.com/wp-content/uploads/2019/11/coffee-e1573272301862.jpg

Merhaba! Çokça insanı etkileyen bir alışkanlıktan konuşalım, kafein bağımlılığı.

Sınav dönemi de iş hayatı da stresli, seni anlıyorum. Bu dönemde aşırı kahve, fazla sosyal medya, aşırı oyun oynama gibi sana aslen yararı dokunmayan şeylere yönelmen muhtemel; çünkü beynin fazla stresten uzaklaşmaya çalışıyor. Ancak biraz bilinçli çabayla, bu kötü alışkanlıklardan uzak durup, stresini sağlıklı şekilde azaltıp daha mutlu ve başarılı olabilirsin. Çabamız da bunun için 🙂

Çaysever bir millet olarak kafein bağımlılığı aslında çook fazla insanı etkiliyor ancak çoğu farkında değil. Benim gibi kahveseverlerin de dikkat etmesi gereken bir konu tabi 🙂 Hadi başlayalım.

Bir bardak kahve?

Kahvenin tadı, kokusu ve enerjik hissettirmesi gayet hoştur. Benzer şekilde, bir kahveciden çok bir çaysever isen onun tadını ve kokusunu da seviyorsundur. Yaklaşık iki bardak kahve içtiğinde de bir kahve içmiş gibi enerjik hissedersin.

Dozunda tükettiğimiz kahve/çay bizim için yararlıdır. Ders çalışırken veya işteyken uyanık ve odaklı kalman gerekir. O gün fazlaca esniyorsan hele bir bardak daha içmek seni daha dinç kılar. Hepsine ek olarak, kahvede bize faydalı olan bolca antioksidan bulunur.

Bir bardak daha?

Tehlike, tüketimini arttırdığında başlar. Çay da kahve de kafein içerir ve kafein bağımlılık yaratır. Daha fazla uyanık hissetmek için daha fazla kahve tüketirsin. Daha fazla çalışayım diye fark etmeden buna alışırsın.

Peki ne kadarını tüketmek güvenli? Bir bardak demli çay yaklaşık 40 mg kafein içerir. Bir bardak kahve ise 80-110 mg arasında kafein içerir. Günlük tüketimin 200 mg’a yaklaşıyorsa çanlar çalıyor demektir. 200 mg’ın altında tüketiyorsan, normalden fazla çay/kahve içmeye alışmadığın sürece bir sorun yoktur 🙂

200 mg’dan fazla tüketmek sağlığını riske atmaz, 400 mg’e kadar da tüketebilirsin ancak 200’i geçtiğinde kafeinin yan etkileri yaşamını olumsuz etkilemeye başlar.

Böyle insanlar da var ehehe 😀

Pek çok insan günde 200-400 mg kafein tüketir. Bu miktarlarda kafein tüketiyorsan kafeini bir günlüğüne bile bırakmak, baş ağrısına, motivasyonsuzluğa ve bolca uykuya yol açar. Her sabah 9’da kahve içiyorsan ertesi gün saat 10 olduğunda baş ağrısını hissetmeye başlayabilirsin.

Bir diğer kritik nokta da şu; bizi daha uyanık tutsun diye daha çok tükettiğimiz kafein, anlık olarak enerjimizi arttırsa da birkaç saat içinde (sabah içtiğin kahve için öğle saatleri) enerjin dip yapar; ani uyku çöküşünü yaşarsın.

 • Kafeinden bir anda kurtulmak çok zordur. 200-400 mg arası tüketiyorsan bir anda bırakmayı denediğinde yaklaşık on dört gün boyunca bütün dengen alt üst olur. Hele ilk gün normal uykuna ek olarak birkaç saat daha uyuyasın gelebilir. Sürekli uykulu ve mutsuz hissedersin. Başın çatlayacak gibi ağrır. Enerji versin diye, tadını sevdiğimiz için tükettiğimiz şeyin bize yaptığını görüyor musun?
 • Kafeinden kurtulmanın en kolay yolu tüketimi yavaş yavaş azaltmaktır. Tüketimini günde 20-30 mg arası azaltarak bir iki hafta içinde normal düzeylere ulaşabilirsin. Basitçe, günde altı bardak çay tüketiyorsan, bir sonraki gün beş bardağa indirip bir iki gün o seviyede kal, sonra tekrar azalt. Kahve için de yarım bardak azaltıp üç dört gün o seviyede kalıp tekrar azaltarak devam et.
 • Çay ya da kahve ile alakalı bir işaret (aklına gelen bir düşünce, denk geldiğin bir resim, kahve kokusu vb.) gördüğünde canın çay/kahve içmek isteyebilir. Starbucks gibi kahvecilerin yanından geçerken hissettiğin yoğun kahve kokusu, canını kahve çektirir. İşte tam bu ani anlarda iradeni kullanıp kafeinden uzak durmayı seçebilir ve daha sağlıklı alternatiflerine yönelebilirsin. İrade konusu kritik, ona geleceğiz 🙂
 • Sabahları kahvaltının yanında içecek sıcak bir şeyler arıyorsan bunlar harika seçeneklerdir,
  • Yeşil çay (bir bardakta 20 mg kafein, ayrıca harika bir antioksidan kaynağı),
  • Bitki çayı (genellikle kafein içermez),
  • Kafeinsiz kahve (birkaç mg) içebilirsin.
 • Son olarak, bol bol su tüket.

Bir sonraki yazıda görüşene dek enerjik, sağlıklı ve mutlu olman dileğiyle 🙂