Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Başarı Piramidi

Merhaba. Başarılı olmak için okuyabileceğin, eşi benzeri olmayan bir rehberle karşı karşıyasın. Buna ek olarak diğer insanların kullandığı ‘başarı sırları’ da var, ki onlardan Başarının Taçları’nda bahsedeceğiz. Bugün ise piramidin tabanından güzel bir başlangıç yapacağız.

Her şeyden önce, piramidin her aşamasının önemli olduğunu, her birinde kendini geliştirmen gerektiğini ve bunun için çabaladığın her dakikanın karşılığını fazlasıyla alacağını hatırlatayım. Sınavı-Yerim’de okuyacağın bütün yazılar, başarı piramidini her basamağında kendini geliştirmen için özel olarak hazırlanıyor. Piramitte kendini geliştirerek başarını büyütmek için en iyi yol, 1. kattan başlamaktır. Bugün de onu konuşuyor olacağız; doğru yaklaşım ve hedef belirleme.

 

Doğru Yaklaşım ve Hedef Belirleme, Başarı Piramidi’nin temelini oluşturur. Yüksek puanlar ve sıralamalarr için bu katı sağlam inşa etmen şarttır. Bunun değerini bilmeyen öğrenciler ise yarı yolda pes ederler. Doğru yaklaşım ve hedef belirleme basitçe, bugün ile hedefine ulaştığın gün arasındaki yolculuğundaki tutumundur. Derslerin ve sınavların gerçekten ne kadar önemli olduğu hakkında fikrini içerir. “Neden çalışıyorum?” sorusunun cevabıdır. Aynı zamanda nereye gittiğini bilmen için varacağın hedefi belirlemeyi de içerir.

Motivasyon (Doğru Yaklaşım)

Doğru yaklaşım, bulunduğun noktanın ve aldığın kararların, seni hedefe götüreceğine dair olumlu tutum göstermek demektir. Sınava iki ay var ise, hedefin 100 net ise ve sen şuan 50 net yapıyorsan “Off, sınava iki ay kaldı daha 50 net anca çıkarıyorum.” diye düşünürsen yanlış yaklaşım göstermiş olursun. Bu da seni olumsuzluğa sürükler. Onun yerine “Zamanında 30 net bile yapamazken şimdi 50 net çıkarıyorum. 60’a ulaşınca kendime o sevdiğim çikolatadan alacağım. Peki, 70’e ve daha sonra da 100’e ulaşmak için şuan ne yapabilirim?”. Fark ettiysen, doğru tutumu gösterdiğinde harekete geçip kendini daha da geliştirmen daha olasıdır. Bu yüzden doğru yaklaşımla işe başlamak çok önemlidir.

Doğru yaklaşım, genel anlamda da karşına çıkan zorluklara iyimser tutumla yaklaşmayı içerir. Bu kısmı anlamak epey zordur. Anlaması karmaşık olduğundan değil, kabullenmesi zor olduğundan. Diyelim ki bir deneme sınavına giriyorsun. Denemede toplam 8 sınıf var ama sadece 2 tane hoca koymuşlar. Denetim olmayınca da bazı öğrenciler daha rahat davranabiliyorlar. İkisi konuşmaya başlıyor, ses etmiyorsun. Ancak bir de bakıyorsun ki senin ‘tatlı’ rekabet içinde olduğun arkadaşın açmış kitaptan soruların cevabını bulup işaretliyor. Bu durumdaki tepkin, başarın için kritiktir. Tepkine geçmeden önce, senaryoyu biraz daha ilerletelim. Sınav bitiyor ve sonuçlara baktığında arkadaşın aranıza 20 net fark koymuş. Dahası, yanına yaklaşıp sana “Epey fena fark koymuşum değil mi?” diyor. Peki bu durumda çoğu öğrenci nasıl tepki gösterir? Aklına birkaç tane şiddet içeren cevap gelmiştir. Biraz yumuşatırsak olası tepkilerin şöyle olabilir: Hocaya söylerdim, kitabı kapatmasını söylerdim, hakkımı arardım, emek hırsızlığı yaptığını söylerdim, tartışırdım, kavga ederdim… Güzel. Peki bunların hepsinin yanlış tutum olduğunu biliyor musun? Neden yanlış? Sen bunların herhangi birini yaptığında daha gergin hissedecek, moralini bozacaksın. “Hakkımı aradım, kendimi rahatlattım” diyerek kendini avutmaya çalışsan da öfken daha da artacak. Arkadaşın kitabı açtığında, sorulara bakmaya başladığı andan itibaren gerginliğin tavan yapacak. İşte bu, yanlış tutum. Bunu anlaması da anlatması da epey zor. Ancak bunu bir kez öğrendiğinde hayatın değişecek, şüphen olmasın. Bu konu, pek çok öğretinin de temelini oluşturuyor. Buna ayrı bir yazıda değineceğiz ancak şimdilik bilmen gereken şey, doğru tutumda olmanın gerekli olduğu.

Hedef Belirleme

Hedef belirleme ise taban katının diğer temel taşı. Nereye vardığını bilmiyorsan ne yaptığının bir önemi yok. Başarı için hedef belirlemeden, başarı için çalışıyor sayılmazsın. Başarı dediğimde ne anlıyorsun? “Başarı benim için …” cümlesini kuracak olsan boşluğu nasıl doldurursun? Ne olduğunda başarılı olduğunu anlayacaksın? Bu soruları rahatça cevaplayabildin mi?

Henüz hedefini bilmiyorsan tam şu an şu saniyede yapman gereken en acil şey, hedef belirlemektir. Hedef belirlemek hem çok karmaşık hem de çok basit bir olaydır. Hedef belirlemenin basit yolu, daha önceki eğilimlerine bakmaktır. Bölüm için hedef belirlemek istiyorsan, çocukluğundan beri ilgini nelerin çektiğini düşün. Acele etme. İnsanlarla konuşmayı, onları bir şeye ikna etmeyi mi seviyordun? Çizim yapmayı mı? Limonata satarak para kazanmaya çalışmış mıydın? Matematik hesaplarını seviyor muydun? Televizyonda haberleri mi daha çok seviyordun yoksa belgeselleri mi? Başka bir şeyi mi? Kendine zaman tanı, acele etme. Aklına gelenleri boş bir kağıda yaz. Sonra yazdıkların üzerinden hangi mesleklerin sana uyabileceğini düşün, sonra internette araştırma yap. Araştırma yapmadan önce, düşünme kısmını tamamlamak çok önemli. İlk seferde yakın bir meslek bulman muhtemel. Bulamazsan bir süre sonra bu çalışmayı tekrar yap. Üniversite hedefi belirlemek için, belirlediğin mesleğin sıralamalarını aç. En üstten başlayarak her bir üniversite için kendine sesli bir şekilde sor. “Önümde hiçbir engel olmasaydı, burayı kazanmak ister miydim?” cevabını evet ya da hayır olarak verdikten sonra “Neden isterdim/istemezdim?” diye sor. Bu sorunun cevabını mutlaka not al. Sonra kendine “Sence burayı kazanabilir miyim?” diye sor ve yeniden “Neden?” diye sorgula. Bu çalışmayı “Evet kazanmak isterdim, çünkü…” ve “Kazanabilirim çünkü…” dediğin üniversiteye kadar sürdür, onu işaretle. Bu aşamadan sonrası çok kritik. İşaretlediğin üniversitenin bir üstünü hedefle. Orayı kazanmak için çabala. Heyecanlanacaksın. Korku hissetmeye başladın mı? Cevabın hayırsa oranın da bir üstünü işaretle. “Kazanmak isterim ama hedefimi o seçersem kazanamayacağımdan korkuyorum” dediğin hangisi olursa onu üniversite hedefin olarak belirleyebilirsin. Şimdi de “Ama nasıl?” diyorsun değil mi 🙂 Başarı piramidini öğrenip uyguladıkça bunun hayalden gerçeğe dönüştüğünü kendi gözlerinle göreceksin.

Başarı Piramidi’nin tabanını oluşturan Doğru Yaklaşım ve Hedef Belirleme katı genel olarak bu konuları ve yaklaşımları içeriyor. Bu kategoride daha fazla rehberle buluşacaksın ve her biri başarını büyütmene yardımcı olacak.

Bir sonraki yazıya dek 🙂