Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →


Daha önce bu düşünce aklından geçti, değil mi? Meşhur lamba cini hikayesini hepimiz biliriz, “3 dilek hakkım olsaydı” ile başlayan düşünceleri. Elde etmek istediğin bir şey var, o zorlandığın konuları hemen bitirmek, bir an önce sınavı kazanmak.

İstediğin eğer bir dilim çikolataysa, bir bardak çaysa hemen elde edebilirsin. Her şeyi bu kadar kolay elde edebilsek ya? Fark ettin mi, bazı insanlar her şeyi çok kolay elde edebiliyor. Nasıl?

Bir durumu fark etmeni istiyorum, ilginç bir durumu. Dünyada var olan gerçek ile bizim gerçek olduğunu düşündüğümüz şeyler farklıdır. Örneğin çayın tadı içen kim olursa olsun aynıdır ama tadını kimisi çok sever kimisi beğenmez. Çayı gören iki kişinin hisleri ve tepkisi farklıdır.

Fark etmeni istediğim şey bu: algılarımız gerçekliği bozar. Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle biz gençler (genel olarak 15-28 yaş grubu) yani henüz hayatta belli bir seviyeye ulaşıp olabildiğince şey elde etmemiş olan yaş grubu, o istediklerimizi çok kolayca elde edebileceğimize inandık. Çünkü bir başkası mükemmel hayat yaşıyordu ve buna görece çok kolay bir şekilde ulaşmıştı. Bu hissi tatmışsındır, sen de basitçe elde edebilirsin hissi.

Genellikle bu yol sıkı çalışma ve disiplin gerektiren uzun soluklu bir süreçtir. Bunu sadece sınav için düşünme, bu fit bir vücut elde etmek de olabilir, oynadığın oyunda çok iyi seviyeye gelmek de olabilir, insanlarla ilişkilerini geliştirmek de olabilir.

Buraya kadar tamamsak şu gerçeği konuşabiliriz. Biz her ne kadar kolayca elde edebileceğimize inansak da dünyadaki gerçek bizden bağımsızdır, bu yüzden bir şey zor elde ediliyorsa onu elde etmek zordur. Unutma, hayatta zor elde edilen şeylerin kısa yolu yoktur.

Zorlanacaksın, pes etme düşüncesi aklından defalarca geçecek. Hedefin uğruna bütün yolları demeyeceksin. Her gün kendini geliştireceksin ve sabredeceksin. Aylarca sabredeceksin ve sonunda elde edebileceğin en büyük başarıyı elde edeceksin.

İzlediğin stratejiyi daha iyi hale getirmek için, daha verimli çalışıp daha iyi öğrenmek, motivasyonunu yüksekte tutmak için çaba göster. Stratejilerini hayallerinle birleştirdiğinde ufukta başarıyı göreceksin.