Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →
Mükemmel Uyku Düzeni
Uyku adına yaptığım araştırmalar, en iyisini bulma denemelerim, okuduğum makaleler epeyce vaktimi aldı. Çok denedim çok yanıldım, ama en sonunda mükemmele en yakın uyku düzenini keşfettim.
Uyku alanı henüz bilimde yeni olsa da kesin olarak keşfedilmiş, doğrudan pratiğe dökebileceğimiz harika şeyler var. Onlardan konuşacağız.
Önce en temel konudan başlayalım.
# Uyku gereksiz midir?
Yüzümde tebessümle cevaplıyorum, kesinlikle hayır. Sınav gibi yüksek tempolu ve uzun süreli hazırlanma gerektiren çalışmalarda verim çok önemlidir. Vakit kazanmak çok önemlidir. Bu vakti uykudan almamızı öneren sözde akıllılar vardır. 4 saat uyuyun yeter diyenler vardır. Tüm bunlar fasa fiso. Yalnızca saçma olduklarını okuduğum için değil, gün geldi ben de 4 saat uyumaya, gün geldi hiç uyumamaya çalıştım. Ama hayır, uykudan kısmak çok büyük bir hata olur. Amacın verimlilikse uykudan çalmamalı, uyanık kaldığın saatleri iyi değerlendirmelisin.
Sözün özü, uyku elzemdir. Beynin ve vücudun şarj olmasıdır. Sen uyurken vücuttaki toksinler atılır, stres seviyesi düşer ve beynin gün boyunca öğrendiklerini kütüphanesindeki ilgili raflara yerleştirir. Yani yeni öğrendiğin “kısa süreli hafıza”ya attığın bilgileri “uzun süreli hafıza”ya atar böylece öğrendiklerin kalıcı hafızaya geçer.
# Kaç saat uyumalı? 
İşte burada işin teknik kısmına, pek insanın bilmediği kısma geliyoruz. Bizim gibi başarılı insanlar için önemli bilgilere. Şimdi, günlük uyku ihtiyacının kişiye göre değiştiğini hepimiz biliriz. Önce, bu saatin senin için ne kadar olduğunu keşfetmelisin. 4 saat uyuyup dinç uyanan da 10 saat uyuyup gözlerini açamayan da vardır. Bu saati değiştirmek için yapabileceğimiz bir şey yok.
Ama oyunu değiştiren küçük taktiklerimiz elbet olacak. Uyku “uyudum-uyandım” gibi tek bir evreden değil birbirine benzeyen döngülerden oluşur. Eğer tam olarak döngüyü tamamladığınızda uyanırsanız gün boyu dinç olabilirsiniz. Bir döngüyü tamamlamak yaklaşık 90-120 dakika sürer. Genel olarak 90 dakikadır. Buna göre eğer 1,5 saatin katı olacak sürede uyursanız (4,5 / 6 / 7,5 / 9 gibi) uyandığınızda dinç olabilirsiniz 🙂 Bunu bir kez denediğinizde eğer doğru uygularsanız farkı göreceksiniz.
Hatta bu gece deneyin. 00.00’da uyuyorsanız saatinizi 7.30’a kurun. Uyandığınızda daha dinç ve uyanık hissedeceksiniz.
# Gizli Silah: Ö