Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

En iyi Tercihi Yapma Rehberi

Oh be sonunda sınavları atlattık. Daha birkaç ay önce ne kadar da gözünü korkutuyorlardı değil mi ? Şimdi birer mazi oldular. Şu üç kelimeyi yanyana getirdiğimde aklında neler canlanıyor “2017 YGS LYS”? Pek çok şey, değil mi. Sınavlar bitti ama yine de rahatlayamadın, biliyorum.

“Ders de ders” derken aylar geçti ama şimdi de “şu sıralama bu puan” diye kafan kurcalanıyor. Merak etme, YGS LYS nasıl mazi olduysa bundan birkaç hafta sonra bu tercih dönemi de mazi olacak, o yüzden önce biraz rahatla.

Sınav dönemi boyunca nasıl “daha yüksek puan daha iyi sıralama elde edelim” diye uğraştıysak, ben nasıl onca rehber hazırladım sen nasıl tek tek okuyup uygulamaya çalıştıysan aynı şekilde seni tercih döneminde de yalnız bırakmayacağım.

Bu testi tercih dönemini en iyi şekilde geçirip en mantıklı kararı vermene yardımcı olmak için (ki bu karar her zaman bir üniversiteye kaydolmak değildir, buna da geleceğiz) hazırladım. Böylece, tercih dönemi hakkında kafanda oluşan bir sürü soruya, bana ilettiğiniz sayamadığım kadar çok soruya mümkün olan en iyi şekilde yanıt bulabileceğiz.

Hakkımda çok şey bilmiyorsan, söze başlamadan kısaca kendimden bahsedeyim. Adım Hakan Eröztekin, İTÜ İngilizce Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyorum. Düz liseden mezun oldum ve YGS LYS sınavlarına iki defa hazırlandım, ilkinde aklımda İTÜ vardı ve 50 bininci oldum. İkincide aklımda yine İTÜ vardı ve 3 bininci oldum. Geçtiğimiz dört yılda sınavlar, üniversite ve başarı konularında binlerce soru yanıtladım; 200’den fazla yazı yayınladım toplamda 2 milyondan fazla okundu.

Hakkımda daha fazla bilgiye kişisel sitemden, bahsettiğim yazılara Sınavı-Yerim’e üye olarak ulaşabilirsin.

Teste başlamadan önce…

Senin için çok eğlenceli bir karar verme rehberi hazırladım. Bu daha çok bir test. Onedio’da çözdüğün testler gibi ama daha yararlısı ? Testi çözdüğünde kendini daha iyi tanımış olacaksın ve aklını kurcalayan şu sorulara yanıt bulma şansın olacak:

  • Elde ettiğim sıralamaya göre tercihlerimi nasıl yaparsam daha iyi olur?
  • Aklımda birden fazla üniversite ve meslek var. Hangisini seçmeliyim?
  • Mezuna kalmalı mıyım? Mezuna kalsam bu sefer başarabilir miyim?
  • Sınavda istediğim sıralamaya ulaşamadım şimdi ne yapacağım?
  • Tekrar hazırlansam sıralamamı nereye kadar çekebilirim?

Test üç bölümden oluşuyor, mezuna kalmayı düşünüyorsan bonus bir bölüm daha var. Her bölümde yanıtladığın soruya göre ulaşacağın sembolleri not al. Sembole ulaştıktan sonra bir sonraki bölüme geçebilirsin. Testin sonunda bu sembolleri kullanarak sana özel yorumumu okuyabilirsin.

Testteki soruları tarafsız şekilde yanıtla. Yanlış yanıtladığın bir soru, yanlış karar vermene ve yanlış tercih yapmana sebep olabilir.

Hadi başlayalım ?

[os-widget path=”/heroz/ygs-lys-tercih-yapma-rehberi” of=”heroz”]

Sana özel tavsiyeleri okumak için formu doldurTest sonucunu seç