Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Merhaba, bugün sınava bir hafta kala nelerin işe yarayacağını konuşacağız.

Sana bu işlerin içinden biri olarak söyleyeyim. Herkesin sorusu “sınava bir hafta kala ne yapalım, nasıl çalışalım?”dır. Ama önemli olan soru “sınava bir hafta kala ne yapmamalıyım?” dır. Ve yapmaman gereken şey, alışkanlıklarını değiştirmektir.

Ne demek istiyorum? Annen birdenbire kahvaltıda bal pekmez yedirmeye çalışabilir, baban geleceğini kazanıyorsun bak bu sınav önemli diyebilir, rehber hocan şu neti yapmalısın bak arkadaşların seni geçti az uyu çok çalış diyebilir. Cümleler değişebilir ama mantık hep aynıdır. İnsanlar sana tavsiye vermeye başlarlar, her zamankinden daha fazla. Yapmaman gereken şey, en yakın çevren dahil olmak üzere insanların tavsiyelerine uymaktır. Hayır. Bugüne kadar nasıl çalışmışsan, nasıl beslenmişsen, ne kadar uyumuşsan onları sürdürmendir önemli olan, insanların söyledikleri değil. Burada parantez açayım, ailenin bu çabaları sana ters geliyor olabilir ama aslen bu tavsiyeleri bu çabaları sırf sen daha başarılı ol diye yapıyorlar, iyi niyetliler. Onları tersleme hem kendin gerilirsin hem onları üzersin. Onun yerine teşekkür ederim ben şuanki çalıştığım haliyle daha başarılı olacağımı düşünüyorum de konu mutlu bir şekilde kapansın.

Burada püf nokta şu. “Sınava x gün kaldı ne yapayım da istediğim nete erişeyim” gibi haklı bir kaygıya sahipsin. Sınava giren herkeste öyle ya da böyle bu kaygı var. Ama bu kaygı seni sınav yaklaştıkça şuanki alışkanlıklarından vazgeçirmemeli.

Şimdi biraz sınav çalışmanı ve motivasyonunu irdeleyelim.

[Önizleme Sonu]

Bu rehber, Sınava Bir Hafta Kala Ne Yapılır? rehberinin önizlemesidir. Rehberin tam halinin yayımlanma durumunu yeni Blog sayfasından takip edebilirsin. Yeni sayfada çok güçlü başka rehberleri de bulabilirsin.