Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Sınava-Bir-Hafta-Kala-Nasıl-Çalışılır

Merhaba, bugün sınava bir hafta kala nelerin işe yarayacağını konuşacağız.

Sana bu işlerin içinden biri olarak söyleyeyim. Herkesin sorusu “sınava bir hafta kala ne yapalım, nasıl çalışalım?”dır. Ama önemli olan soru “sınava bir hafta kala ne yapmamalıyım?” dır. Ve yapmaman gereken şey, alışkanlıklarını değiştirmektir.

Ne demek istiyorum? Annen birdenbire kahvaltıda bal pekmez yedirmeye çalışabilir, baban geleceğini kazanıyorsun bak bu sınav önemli diyebilir, rehber hocan şu neti yapmalısın bak arkadaşların seni geçti az uyu çok çalış diyebilir. Cümleler değişebilir ama mantık hep aynıdır. İnsanlar sana tavsiye vermeye başlarlar, her zamankinden daha fazla. Yapmaman gereken şey, en yakın çevren dahil olmak üzere insanların tavsiyelerine uymaktır. Hayır. Bugüne kadar nasıl çalışmışsan, nasıl beslenmişsen, ne kadar uyumuşsan onları sürdürmendir önemli olan, insanların söyledikleri değil. Burada parantez açayım, ailenin bu çabaları sana ters geliyor olabilir ama aslen bu tavsiyeleri bu çabaları sırf sen daha başarılı ol diye yapıyorlar, iyi niyetliler. Onları tersleme hem kendin gerilirsin hem onları üzersin. Onun yerine teşekkür ederim ben şuanki çalıştığım haliyle daha başarılı olacağımı düşünüyorum de konu mutlu bir şekilde kapansın.

Burada püf nokta şu. “Sınava x gün kaldı ne yapayım da istediğim nete erişeyim” gibi haklı bir kaygıya sahipsin. Sınava giren herkeste öyle ya da böyle bu kaygı var. Ama bu kaygı seni sınav yaklaştıkça şuanki alışkanlıklarından vazgeçirmemeli.

Şimdi biraz sınav çalışmanı ve motivasyonunu irdeleyelim.

Sınav çalışması olarak Mart’ın bu günlerinde yapabileceğin en iyi şey, sabahları saat 10’da gerçek sınava giriyormuş ciddiyetiyle bir deneme çözmek. Yanlışların doğrusunu öğrenmek. Bir branş denemesi çözmek. Eğer istersen bir iki konudan soru bankası testi çözebilirsin. Deneme ile tüm konuları, branş denemesi ile tüm branşı, soru bankası ile spesifik konuları taramış ve tekrar etmiş oluyorsun. Bu kadar. Bazı günler 3 saat çalışırsın bazı günler 8 bazı günler 5. Bunlara takılma.

Peki, denemeleri nasıl değerlendireceksin? Denemeleri farklı yayınlardan çözmenin önemini biliyorsun. Bu farklı soru tipleri ve farklı zorluklarla karşılaşmanı ve daha iyi hazırlanmanı sağlar. Bunun bir etkisi olarak da deneme netlerin her birinde farklı çıkar. Evet, her denemede o anki konsantrasyonun, motivasyonun vesaire de etkili oluyor. Ama asıl sebep bu farklılık. Bu da demek oluyor ki düşük deneme kötü olduğunu, çok yüksek çıkan deneme her şeye hazır olduğunu göstermiyor. Büyük resme odaklan. Son 30 günde çözdüğün denemelerdeki netlerini bir kağıda yaz. Hepsinin ortalamasını al. İşte sınavda da ona yakın bir şey alıyorsun. Sayı düşük çıktıysa üzülme çünkü henüz hiçbir şey için geç değil, bu işin LYS’si de var. Orta karar çıkarsa sevinmelisin çünkü farklı zorluklarda denemeler çözüp güzel bir ortalama yakalamışsın demektir. Yüksek çıktıysa zaten kendini alkışla 🙂 Buna ek olarak 100 netin karşılığı olan sıralama bir sene farklı, öbür sene farklı çıkar. Bu sadece deneme ortalamanı gösterir, hangi sıralamaya denk geldiğini sınavda görürsün. İkinci bir nokta olarak denemelerde yanlış yaptığın soruları mutlaka ama mutlaka analiz et. Sınavdan sonra o soruları tekrar çözmeye çalış. Neden yanlış yapmışsın? Sebep bilgi eksikliği ise soru bankasından test çözebilir, dikkat eksikliği ise uykuna, kaygı ve motivasyonuna biraz daha önem verebilirsin.

Motivasyon olarak epey şey var söyleyebileceğim. Bunları bir sonraki yazılarda okuyor olacaksın. İşin “çalışma” kısmını bu yazıda halletmiş olalım.

Gördüğün gibi, “sınava bir hafta kala neler yapılır” gibi herkesin aklında soru işareti olan bir sorunun aslında çok basit bir cevabı var. Ne yapıyorsan onu yap, bir şeyi değiştirme. Beslenmene dikkat et, uykunu iyi al ve kendine fazla yüklenme. Bu kadar.

Önünde güzel bir gelecek var, sen istersen o gelecek, bugüne gelecek 😉