Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Ders Çalışmanın 7 Düşmanı

Bazen ders çalışmak için masaya oturana kadar işkence çekersin. Hiç istemediğin bir şeyi yapıyor gibi o masaya oturursun (oturabilirsen). Dakikalar geçmez bilmez. Masadan kalktığında ise aslında hiç çalışmadığını fark edersin.

İşte bu, ders çalışmanın düşmanları ile dostları arasındaki savaştan doğar.

Verimli Ders Çalışma – Dostlar

Ders çalışmanın dostları ile aran ne kadar iyi olursa çalışmaların o kadar hızlı ilerler ve netlerin de daha garantili bir şekilde yükselir.
Ders çalışırken böyle meraklı bakışların olur.

Verimli Ders Çalışma – Düşmanlar

Ders çalışmanın düşmanları, dersi senin için “istenmeyen şey” haline getirir. Ders çalışayım derken elektrik çarpılmışa döndürür.

Bugün ders çalışmanın 7 düşmanını öğrenip her birini alt edecek çareleri öğreneceksin. Savaş başlasın!

7 Düşman ve 7 Çare

#1 DİKKAT DAĞITICILAR

SORUN:Masadaki telefon, çevredeki insanların konuşmaları, araba gürültüleri, açık bilgisayardan gelen ışık. Bunların hepsi, dikkatini toplayamamana neden olur.

ÇARE:Dikkatini toplamanın ilk kuralı,dikkat dağıtıcıları öldürmektir (insanlar hariç). Telefonunu uçak moduna al, bilgisayardan çalışmıyorsan bilgisayarı kapat. Çevrede bir tık ses olması iyidir ama gürültü fazla ise bir kulak tıkacı çok işine yarayacaktır.

#2 PLANSIZ BAŞLAMAK

SORUN:Çoğu öğrenci, ders çalışma işine ortasından başlar. Bu, denize düşüp “Yakındaki adalardan acaba hangisine gitsem?” diye düşünürken boğulmak gibidir. Yönünü denize atlamadan önce belirlemelisin.

ÇARE:Ders çalışmaya başlamadan önce hangi konuyu ne kadar süreyle çalışacağını belirle. Örneğin “Bugün Türev konusunu çalışacağım, ilk 10 sayfayı bitirdikten sonra ara veririm.” ya da “Konunun sorularını çözeceğim, 40 dakika çalıştıktan sonra mola veririm.” gibi.

#3 HİÇ BAŞLAMADAN BİTİRMEK

SORUN:Ders çalışmaya başlıyorum başlayacağım derken saatler geçirebilirsin. Masaya otursan bile koltukta diken varmış gibi derse başlamanla masadan kalkman bir olur.

ÇARE:Böyle zamanların olması gayet normal. Bu günlerde zorlaman genelde sonuç vermez. O gün için bitirmen gereken dersler varsa sadece %10’unu bitirmeye odaklan. Yani bugün 4 saat çalışacağım bu 2 konu bitecek demek yerine, şu konu en basiti, onu 20 dakika çalışıp bırakacağım de ve hemen başla. Gerisini dert etme.

#4 ÇOK NEFES TUTMAK

SORUN:Ders çalışırken bazen 10 dakikada sıkılırsın. Bazen de bir saati geçer hala yorulmamış hisseder ve devam edersin. Bu iyi bir şey olsa da sürekli yaparsan enerjin çabuk tükenir.

ÇARE:İdeali, kendine uygun çalışma periyodunu bulmaktır. 40 dakika çalışıp 10 dakika dinlenin diyenleri dinleme, süreni kendin keşfet. Molanın süresini çok uzatmamaya dikkat et, mola uzadıkça çalışmaktan soğursun.

#5 YANLIŞ ZAMANLAMA

SORUN:Günün her anı, ders çalışma için uygun değildir. Öğlen ve akşam yemeklerinden sonra ya da yaşadığın duygusal olayların sonrasında verimli ders çalışamazsın.

ÇARE:Günün her anında sürekli ders çalışmak zorunda değilsin. Bunun için stres yapma. Bu zamanlarda kafanı dağıtacak şeyler yap. Sevdiğin bir müziği dinleyebilir, kedili videolar(!) izleyebilir veya arkadaşlarınla konuşabilirsin. Rahat ol 🙂

#6 EFSANELERE İNANMAK

SORUN:Ne! Sınıfındaki rakip olduğun arkadaşın 13 saat ders mi çalışıyor? Ne! Tüm konuları mı bitirmiş? Belki rüyalarda öyledir ama gerçekte değil.

ÇARE:Merak etme, sınıfında senin rakibin olan arkadaşın günde 13 saat ders çalışmıyor. Bunun imkansız olduğunu bir üst maddede gördük. Bu tür efsanelere balıklama atlarsan motivasyonunu baltalarsın. Kendini kimse ile kıyaslamana gerek yok, kendinı en iyi nasıl geliştirebilirsin ona odaklan.

#7 EN İYİ DERS ÇALIŞMA TEKNİĞİNi KEŞFETMEMEK

SORUN:Kıyıdan köşeden alınan bilgilerle “verimli ders çalışmak” imkansızdır. Hele, YKS gibi büyük sınavlara hazırlanırken bunlarla yetinmek tamamen kendini aldatmadır.

ÇARE:Sınav adına yapabileceğin en önemli şey, ders çalışma tekniğini geliştirmektir. Dersleri en iyi nasıl öğrendiğini, konuları en hızlı nasıl bitireceğini, uykunu nasıl düzenleyip gün boyu nasıl daha enerjik uyanabileceğini bilmelisin. Çalışma tekniğini geliştirdikçe netlerin daha yukarı çıkar.

İyi çalışmalar 🙂