Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim?

YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? sorusuna dair epey mesaj aldım. Sınav sonuçlarını istediğin gibi bulamadıysan, daha iyisini elde etmen gerektiğini düşünüyorsan ygs sıralamamı nasıl çekebilirim diye düşünmen ve yardım istemen gayet normal. Yazıya geçmeden, beklentilerini netleştirelim. Bu yazıda uçuk kaçık taktikler bulamayacaksın. Bu yazı, istediğini elde etmen için çok güçlü bir bakış açısı ve motivasyon sağlayacak. Okuyacakların, YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? soruna dair diğer bütün taktiklerden daha etkili olacak. Hadi başlayalım.

YGS sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin sitesinde YGS sonuç ekranını görünce sevinçten havalara mı uçtun yoksa dudak mı büktün? Ağlayışın sevinçten mi oldu yoksa üzüntüden mi? YGS sonucun nasıl bilmiyorum ama durumun ne olursa olsun unutmaman gereken bir şey var. YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? sorusunu cevaplamak için kendi gücünün farkına var: Sen ne istediğini biliyorsan seni hiçbir şey engelleyemez.

YGS sıralamanı gösteren rakamların ne söylediği, içinde yanan ateşi etkilememeli. Bu dünya, imkansızlıkların içinden çıkan efsanelerle beraber dönüyor. Efsaneler, nefes aldığın sürece imkansız diye bir şeyin olmadığını bilirler. Şuanki hislerin yüzünden büyük resmi göremiyorsun muhtemelen. Sana göstereyim.

YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? diyorsun ama önce büyük resmi gör. Üniversiteye girdikten sonra dersler seni zorlayacak. Emin ol zorlayacak. Hiç bilmediğin şeylerle karşılaşacaksın. Her hafta. Belki daha önce şehir dışına çıkmadın ama ailenden ayrı yaşamaya başlayacaksın. Belki dersler tamamen ingilizce olacak. İngilizce ile aran hep bozuktu belki de. Paraya sıkışacak belki çalışmak zorunda kalacaksın. Dersler zorlaştığında pes eden arkadaşların olacak. Tüm bunları yaşayacaksın.

Daha sonraki dönemlerde arkadaşlarının çoğunun aslında üniversiteden sonra bir hayallerinin olmadığını, ‘onun geleceği sağlam’ diye düşündüğün arkadaşının tek hayalinin ‘bir işe girip çalışırız‘ olduğunu öğreneceksin. İnsanların sırf özgeçmişine yazmak için gönüllülük faaliyetlerine katıldığını göreceksin. Çoğu öğrencinin sırf yoklama alınıyor diye derse geldiğini, arka sıralarda oturanların telefonla oynadığını, kimisinin uyuduğunu göreceksin. Herkesin hayallerini süsleyen şirketlerin gözünde rengarenk bir kişilik değil sadece bir çalışan olduğunu fark edeceksin.

Sonrasını merak ediyor musun? Eğer sana çizilen yolda gidersen sıradan ama iyi bir çalışan olarak hayatını sürdüreceksin.

Biraz fazla mı karamsar oldu? Farkındayım. Madalyonun öbür yüzünde çok güzel şeyler de var elbette ancak burada daha önemli bir noktayı vurguluyorum. Herkesin yaşamakla uğraşırken, YGS LYS öğrencilerinin “YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim?” derken kaçırdığı çok önemli o noktayı. YGS sonucunun ne olduğu önemli değil, önemli olan tek şey, senin kendin için ne istediğin. Tüm bu karanlık tabloyu beyaza boyayacak tek şey, senin hayallerin olacak. Kendi tablonu çizme özgürlüğüne sahipsin. Yalnızca buna cesaret etmen gerekiyor. İnsanlar sıradan olmakla uğraşsın ben bambaşka bir hayat yaşayacağım diyebilirsin. Sıralamam böyle ama yer yerinden oynasa da ben o okula gireceğim diyebilirsin.

Kendine inanmak ve hiçbir şeyin seni hayallerinden koparamamasını sağlamak işin en zor kısmı, inan bana. Kendine inandığın andan itibaren hiçbir zorlukta pes etmezsin. Bunu bir kez başarabildiğini gördüğünde önündeki on yıllar boyunca, hayat boyunca başarılı olarak adını tarihe kazıyabilirsin.

YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? sorusunun cevabının %99,5 kısmı bu sorunun cevabında yatıyor: Sen, gerçekten hayallerini gerçekleştirmek istiyor musun?

İşin %0,5’lik kısmı ise elinde olmayan kısım. Biraz hesap kitap gerektiren kısım. Şu soruya cevap  bulacağımız yer: Şuanki YGS puanım ve sıralamamla LYS’de kaç puan çıkarırsam istediğim sıralamayı elde edebilirim? ya da YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? Bunun için sınav sonucunu ve geçmiş 3 senenin YGS LYS sıralamalarını ve karşılık gelen puanlarını kaynak al. Okul puanını da hesaba katarak istediğin sıralama için yaklaşık kaç puan çıkartman gerektiğini bul. Sonra o puanın daha yukarısını hedefle.

Eğer puan imkansız bir yerde ise (tüm soruları yapsan da ulaşamıyorsan) bu dahi önünde bir engel olamaz. Yapamam diye düşünme, YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? diye düşün. Hayallerine giden tek yol o sınavda o ‘imkansız’ puana ulaşmak olamaz. Duygusal düşünmeyi bir kenara bırak ve bu gerçeği fark et. Nasıl yapabilirim dediğinde er ya da geç, mutlaka aradığın cevabı bulacaksın.

Bana İTÜ’yü kazanamazsın diyenler en ‘kötü’ puanlı okullara gittiler. Ben kazandığımda ise sesleri çıkmaz olmuştu. Şartların ne olduğu hiç önemli değil. Unutma, YGS sıralamamı yükseltemem demek yerine YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? diye düşün.

Bu yazıda okuduklarına ek olarak YGS Sonrası Düşünceler yazısına (üye değilsen buradan kısa haline bakabilirsin) da gözatarsan anlatmak istediklerimi iyice kavramış olursun.

Hayallerini koru. Bunu senin adına kimse yapmayacak. Bol şans!