Bir Sayfa Seçin

YGS-LYS-Konuları-En-Hızlı-Nasıl-Bitirilir

Konuları iyi öğrenmek kadar hızlı öğrenmek de önemlidir. Her öğrenci, YGS/LYS konularını bir şekilde bitireceğini bilir ama çoğunun gözünden kaçan şey, konuları tam olarak ne zaman bitireceğidir.

Konulara nasıl çalışıyorsun? Süre tutuyor musun? Konuları bitirmen tahmin ettiğinden uzun mu sürüyor? İşte bu noktada eski alışkanlıklarını kırıp yeni hızlı öğrenme tarzını kucaklamalısın. Bu ve gelecek birkaç yazı, ders çalışmaya yönelik bakış açını değiştirecek, geliştirecek ve daha az çalışarak daha verimli olabileceksin. Doğru okudun. Çalışılmış tekniklerle şuan 10 saatte yaptığın işi 5 saatte yapabilirsin. Eh, 10 saat çalışmaya devam ederek de 20 saat çalışmış kadar olursun. Bu oran belki daha da artar. Az sonra somut bir örnek göreceksin.

Konuları hızlı bitirme tekniği, sadece YGS/LYS çalışmalarında değil herhangi bir şeyi öğrenirken, herhangi bir kitabı okurken hatta herhangi bir video (ya da videolu ders) izlerken bile işine yarayacak.

En Hızlı Öğrenme Yöntemi

Sana kendimden örnek vereceğim. Verimli çalışmaya/okumaya başladığımda neler değişti? bunları göreceğiz. Ardından bu tekniği kitaptan konu çalışırken, video izlerken ya da ders dinlerken nasıl uygulayabileceğini konuşacağız.

Verimliliğin etkisini en net şekilde görebileceğin yer, kitap okuma miktarıdır. Konuların zorluğu kişiye veya derse göre değişir ama kitapların “zorluğu” genel olarak benzerdir. En hızlı öğrenme yöntemi, farklı iki kişide farklı sonuçlar verebilir. Bu yüzden kendimden örnek vereceğim ve nelerin değiştiğine bakacağız.

Çocukluğumdan beri kitap kurduyum. Son 3 yıldır bitireceğim kitapları seçmeye, bitirdiğim kitapları not almaya başladım(günlük okuduğum kitapları buradan görebilirsin).  Verimlilik konusunda bu kadar çalışmaya geçen senenin 2016’nın haziran ayında başladım. Aşağıda o andan öncesi ve sonrası arasındaki net farkı göreceksin.

Sana anlatacağım metodu uygulayınca neler değişti sayılarla görelim.

Yıl Okuduğum Kitap Sayısı Toplam Sayfa Gün Başına Sayfa
2014 19 3400 9
2015 7 1400 4
2016 35 8300 23
2017

hedefim

45 14000 38

Her yıl kitap okumaya yaklaşık aynı vakti ayırıyorum. Açıkça göreceğin gibi: 2014’ten sonra motivasyonum iyice düşmüş ama 2016’da verimlilik taktiklerini araştırdığımda oluşan fark muazzam.

Gün başına 9 sayfadan 23 sayfaya çıkmışım. Benzer süreye rağmen öğrenme hızım 2,5 katına çıkmış yani. Ama bu gerçek sayı değil. Çünkü en hızlı öğrenme tekniğine 2016 haziranda başladım, ocakta değil. Bir de aşağıdaki tabloya bakalım.

Bir de şunu incelemeni istiyorum. Bu, 2016’nın verimli olmayan ilk yarısı ve verimliliğe önem verdiğim Haziran’dan sonrası:

2016 Okuduğum Kitap Sayısı Toplam Sayfa Gün Başına Sayfa
Ocak-Haziran 6 1800 10
Temmuz-Aralık 29 6500 36

Günde 9 sayfadan 36 sayfaya. Bunun getirdiği motivasyonu, kattığı değeri ve kalan zamanda yapabildiğim işleri bir düşün.

Burada bir uyarı geçeyim. Bu gördüğün sayılar t zamanda 1 iş yaparken aniden 4 iş yapmaya başladığım anlamına gelmiyor. Verimli okumaya başladığımda motivasyonum iyice arttı ve akşam rutinlerimi oluşturmaya başladım yani kitap okumaya daha fazla vakit ayırdım buna da motivasyonumun yardımcı oldu. Bu yüzden herkesin 4 kat verimli olacağını söyleyemesem de verimliliğinde 2-3 kat artış bekleyebilirsin.

Tablolara bakarken şunu da hesaba kat. Bu okuduğum kitapların hiçbiri kolay okunan “çerez” kitaplar değil. İçinde Suç ve Ceza gibi klasikler de var, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Alışkanlıkların Gücü gibi yoğun kişisel gelişim kitapları da.

En hızlı öğrenme taktiklerini uyguladığımda kitaplardan öğrendiklerim, öncekine göre çok fazla oldu. Zaten size YGS/LYS konularını en hızlı bitirmeyi öğretirken, okuduklarınızı öğrenmeden bitirmeyi kast etmeyeceğimi bilirsiniz 🙂

Hadi taktiklere geçelim!

 

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın