Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

Not: Bu rehberi, YGS/LYS kaldırılıp YKS getirildiğinde hazırlamıştım. Bu rehberden bugün bile öğreneceklerin var, beklenmedik değişiklikler yaşadığımızda nasıl bir yaklaşım izlemeliyiz? sorusunun cevabı için okumaya devam et.

Merhaba, nasılsın? Bir süredir ortalığın durulmasını bekliyorum. Biliyorsun, çat diye bir sınav sistemi değişikliği yapıldı. Maçın ortasında kurallar değiştirilmez ama ne yaparsın, bunu değiştirmek elimizde değil. Ben işin daha çok, senin ve diğer sınava hazırlanan öğrencilerin (rehber hocalar ve aileler de dahil olmak üzere) bu konudan nasıl etkilendiğiyle ilgileniyorum. Kararsız mısın, kaygılı mısın? Ya da ikisi birden mi? Ailen de mi telaşlı? Okuldaki hocalar başka, dershanedekiler başka şeyler mi söylüyor?

Gel biraz şu işin derinine inip sakince düşünelim.

Değiştiremeyeceğin şeyler moralini bozmasın.

Başarı ve mutluluğun kurallarından biri der ki “Değiştiremeyeceğin şeyleri dert etmeyi bırak ve değiştirebileceklerine odaklan”. Bu şu demek; bize sorulmadan sınav sistemi değiştirildi ve sınav yaklaştıkça, yeni sınav sisteminde eklemeler ve çıkarmalar da olacak. Bize sorulsaydı hiç yoktan az çok oturmuş bir sistem olan YGS LYS ile devam etmeyi tercih edebilirdik, en azından bu senelik. Ancak sonuna kadar haklı da olsan şuanda şikayet etmek, moral bozmak sana ancak zarar getirir. Tekrarlıyorum, tepki göstermekte sonuna kadar haklısın ancak bu aşamayı ne kadar çabuk atlatırsan YKS’ye alışman da o kadar hızlı olacak 🙂 O zaman YKS Nasıl Kazanılır? sorusunu konuşmaya başlayabiliriz 🙂

Değişen Sistemin Tamamı Değil Sadece %20’lik Kısmı

Pastanın büyük dilimi, lisede işlenen konuları ne kadar iyi öğrendiğin ve bunları pratik olarak kullanabildiğinle alakalı. Yani düzenli bir çalışma alışkanlığının, konuları tekrar etme becerinin, uyku ve beslenme düzeninin olmasında. Konuları tatmin edici bir düzeyde öğrendiğinde istersen hemen o gün sınav sistemi değiştirilsin, iyi sonuçlar alma şansın yine de yüksektir 🙂

Sınav sistemi değişse de temelinin aynı kalacağından Üniversite Sınavı Kaldırılırsa Ne Yapacağız? yazısında bahsetmiştim.

Bu sene değişen şey, sistemin %20’lik dilimi: sınavların tarihi, puan ve soru tipleri. Sınav tarihi ve biçimi bakımından eski ÖSS sistemine benziyor, öte yandan soru tipleri bakımından YGS LYS sınavlarından farklılık gösterebilir. İşte bu konuda bir kötü bir iyi haberim var. Kötü haber, yeni sistemin soruları eski yılların sorularından ciddi biçimde farklı olabilir. Ne demek istiyorum? Bu sene basılan/basılacak olan YKS’ye hazırlık kitaplarının tahminleri gerçek sorulara uzak kaçabilir. Bu konuda ne yapabileceğimize bakacağız. İyi haber ise, sınav yaklaştıkça bu soru tiplerine yönelik olarak ipuçları artabilir. Bu bir bakıma kesin bir durum çünkü maç ortasında kuralları değiştiriyorsanız kuralların ne olduğunu da açıklamak zorundasınız.

Ayrıca yeni bir haberde aynen şu cümle geçiyor:

… soru tarzlarıyla ilgili örnekleri ÖSYM’nin en yakın zamanda açıklanacağı belirtildi.

Laf aramızda haberi yazanlar yukarıdaki cümlede anlatım bozukluğu yapmışlar, ehehe.

Değişime ayak uydur 🙂

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adıyla tepside sunulan bu sisteme karşı önyargılı ve tepkili olabilirsin. Bu öfkende haklı olduğunu ancak ne kadar kısa sürerse senin için o kadar iyi demiştik. Buna ek olarak yeni sistemin iyi yanlarına bakmayı deneyebilirsin. Doğru ya da yanlış, saçma ya da gerçek bulacağın olumlu şeyler, seni yıl boyunca ayakta tutacaktır 🙂

Sana geniş çerçeveden bir örnek sunayım. Son birkaç yıldaki teknolojik değişime, ilerlemeye sen de şahit oluyorsun. Hatırlıyorum ben küçükken televizyonda “Çocuğunuza 6. sınıfa kadar telefon almayın.”, “İnternette isminizi paylaşmayın.” gibi haberler geçerdi, şimdi kulağa komik gelen 🙂 Dahası, önümüzdeki yıllarda yapay zekanın robotları işlerimizin ciddi bir miktarını yapabilir hale gelecek. Öte yandan Mars’a koloni kurmaktan bahsediliyor. Bundan bize uzakmış gibi gelse de sen iş hayatına başladıktan sonraki birkaç yıl içinde bu konular günlük hayatın bir parçası olacak.

Burada kilit noktayı yakalayabildin mi? Değişim. Teknoloji sayesinde hayatımız şimdiye dek hiç olmadığı kadar değişiyor. Kazananlar ise değişime ayak uyduranlar oluyor (ki bu milyonlarca yıllık doğanın değişmez bir kanunu :)) Bu bugün için de önemli, ileride daha da önemli olacak. YKS diye bir sistem çat diye önümüze konuyor olabilir ancak bu da bir değişime ayak uydurma fırsatı.

Bu tarz olumlu özellikleri bir kağıda yazıp düzenli olarak kendine hatırlatırsan bu, moralinin çok hoşuna gidecek 🙂

YKS için Pratik Stratejiler

Yeni sınav sistemine hazırlık için işin pratik kısmına biraz daha bakalım. YGS LYS’ye göre değişen önemli kısımlardan biri sınav tarihleri. Artık tek bir haftasonunda tüm sınavları verip kurtulabileceksin. Sınavlar arası aylar olmadığı için YGS mi çalışsam LYS mi çalışsam karmaşası da bitiyor (gördüğün gibi bu değişikliğin olumlu kısımları da epey çok :)).

İçini rahat tut. YKS’ye yönelik olarak bugünden itibaren değiştirmen gereken, uygulaman gereken YKS’ye özel bir strateji yok. Şuan uyguladığın stratejiler çok güçlü zaten. Birkaç ayarlama yapman gerekiyor yalnızca.

YKS için çalışma sistemimde neleri değiştirmeliyim?

#1 Ders programını (ders programını en iyi şekilde hazırlaman için yazdığım pratik bir e-kitap var, ileride duyuracağım :)) YGS ve LYS diye iki ayrı bölüme ayırmaktansa taa Haziran’daki sınava göre ayarla. Yeni sistemin zorluklarından birisi, “YGS bitince Matematik’ten kurtuldum” diyememen, yani tüüüm o bilgileri o iki gün içinde sağlam bir şekilde hatırlayabilmen gerekiyor. Bu da çalışma sistemini; yaptığın tekrardan uyuduğun uykuya ve beslenmene kadar olan faktörleri çok daha önemli yapıyor. Merak etme, blogda buna yönelik olarak en pratik taktikleri ve stratejileri bolca var ve yenileri de gelmeye devam edecek :).

#2 Peki eski kitaplarla yeni sisteme hazırlanabilir misin? Evet, dert etme. Konular aynı. Hatta elindeki YGS LYS deneme sınavlarını bile kullanabilirsin. Elinde bilgini ölçmeye yönelik hazır kaynaklar varken, yeni sistemin ne kadar farklı olacağını da bilmiyorken buna ayrıca kafa yormana gerek yok 🙂

#3 Dershane ve kurslar. Bu konu çok kritik. Buna okul da dahil. Bu üç kurum da senden benden çok daha telaşlı durumda. Özellikle dershane ve kurslar daha çok ticarethane olduğu için ayakta kalabilmek için daha fazla sınav derecesi çıkartmak zorundalar; ve bu değişiklik onları biraz diken üstünde tutuyor. Okullara bakacak olursak, eğer çok kaliteli bir okulda değilsen sınava dair pek bir şey öğreteceklerini (çünkü müfredat “eğitim öğretim müfredatı”dır, işlenecek konular ve müfredat sınava yönelik olarak değişmez) ve bunu çok da umursadıklarını sanmıyorum. Bu demek değildir ki hiçbiri sağlam işler çıkartmıyor. Bunu öğrenmeye ne dersin?

İşte tam da bu durumu öğrenmek için hocalarına gidip,

“Hocam. Sınav sistemi değişti biliyorsunuz. Bizim sınavı kazanmamız için neler yapmayı düşünüyorsunuz?” diye sor.

Bunu büyük bir merakla sor. Söyleyeceklerini mantık süzgecinden geçir. Ha, sorunu geçiştirirlerse sen geçiştirme ve biraz üstele. Özellikle dershane ve kurslara senin başarına katkıda bulunsunlar diye para ödediğin için karşılığını hakkıyla almak istemen gayet normal. Eğer tüm çabanın sonucunda mantıklı bir cevap alamazsan sene boyunca zamanını orada geçirmek sana yarardan çok zarar getirebilir. Bu acı ama gerçek bir durum ancak senin başarını mümkün olduğunca garantilemek zorundayız.

YKS’ye yönelik değişiklikler duyuruldukça gerektiğinde bununla ilgili de yazılar yazacağım ve taktiklerimizi ona göre güncelleyecegiz. Özetle, şuan için yapabileceğin en iyi şey, paniğe kapılmamak, bu değişikliğe iyi tarafından bakmak ve çalışma sistemini geliştirmek.

Bir sonraki yazıya dek.