Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

Ders-Çalışma-MüzikleriDers çalışma müziği ararken aklımızda hep o soru vardır. Elmanın kurdunun elmayı kemirdiği gibi.. “Müzikle beraber ders çalışacağım ama acaba yanlış mı yapıyorum?”. Böyle düşünmekte haklısın çünkü bize yıllardır “ders çalışırken müzik dinlemeyin” dediler. Ancak bunun doğru olduğu yıllar milattan önce 200’lerdi. Şimdi her amaca uygun (ders çalışma, kitap okuma, sabah uyanınca dinlemelik vb.) müzikler ve müzik listeleri var. Uygun müzikleri seçerek ders çalıştığında verimini ve konsantrasyonunu da arttırmış olursun. Kulaklıklarını takıp açacağın ders çalışma müziği ile ders çalışmanı daha keyifli hale getirebilirsin.

O yüzden ders çalışma müziği listeleri her öğrencinin ders çalışma sisteminde bulunması gereken bir araç. Verimini artırmasının yanı sıra eğer sen de bir müzik bağımlısı isen uzun süredir müzik dinleyemediğinde müziğe nasıl özlem çektiğini bilirsin. Ders çalışırken seçeceğin uygun müziklerle bu gıdanı da alabilirsin 🙂 Ama senin de bildiğin gibi, ders çalışırken öyle kop kop müzikler dinlemeye çalışırsan ortaya garip senaryolar çıkar. “Demek cismin ağırlığı 3 kg ve kaldırma kuvveti de.. İçim yanar içim kanar da.. İsyaaan!!.” gibi mesela 🙂 O yüzden ders çalışma müziklerini özenle seçmelisin.

Ders-Çalışma-Müzikleri

Sana kolaylık olsun diye yıllardır dinlediğim favori müziklerimi ve son zamanlarda keşfettiğim ve sürekli dinlediğim ders çalışma müziklerini seninle paylaşacağım.

Benim hoşuma giden, ders çalışırken farklı, sınava hazırlanırken farklı ve kitap okurken farklı tarz müzikler dinlemek. Kitap okurken biraz daha hareketli, ders ve sınava çalışırken daha yavaş müzikler dinlemek daha faydalı oluyor.

Sınava hazırlanırken sadece belli bir müziği dinliyorum, bunun sebebi de psikolojide çapalama denilen bir etki. Bunun tüm detaylarını sadece Sınavı-Yerim ÖZEL üyeleri  (Üye değilsen YGS LYS maceranda aramıza katılabilirsin) öğrenecek. Şimdilik basitçe şöyle anlatabilirim: Bu teknik ile belli başlı hareketleri kullanarak (sınava çalışırken hep aynı müziği dinlemek, aynı kazağı giymek gibi) motivasyonun olmasa bile dikkatin dağılmadan saatlerce çalışabilirsin. Niye sınavlardan önce dinliyorum sanıyorsun? 🙂 Bunu, YGS LYS’ye hazırlanırken öğrenmiştim çok da işime yaradı, hala da kullanırım.

Hadi müziklere geçelim 🙂

Ders Çalışma Müziği Listem

#1 Piyano Ders Çalışma Müziği | Favorim

Ders çalışma müziği olarak 3 yıldır kullandığım favori müziğimdir, sonuçlardan da gayet memnunum.

Yukarıdaki listeye alternatif ders çalışma müzikleri:

#2 Klasik Ders Çalışma Müziği Listesi

#3 Piyano Ders Çalışma Müziği (alternatif liste)

Kitap Okuma Müziklerim

Kitap okurken favorim “deep house” müzikleri. Kitap okurken hem daha iyi odaklanıyor hem de müziğin tadını daha iyi çıkartabiliyorsun. Bu müzik listeleri genel olarak birbirine benziyor ve aynı zamanda ders çalışırken de dinleyebileceğin müzikler.

Aşağıda örnek bir miks paylaşıyorum. Yine, keyfine göre çeşitli miksler bulabilirsin.

Kitap Okuma Müziği

 

Senin favorin neler? 🙂