Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →
Merhaba merhaba! Epeydir görüşemiyorduk. Özledim vallaha 🙂 Bu süreçte başarı sırlarını Sherlock Holmes misali toplayıp cebime koymakla meşguldüm. Öte yandan da kariyer rotamı belirlemekle meşguldüm. Elbette Sınavı-Yerim’de seninle paylaşmaya hevesli olduğum, işine yarayacak bir sürü stratejiyi nasıl biraraya getireceğimi, en etkili şekilde nasıl sunacağımı da uzun uzun düşündüm.

Özellikle şuan okuyacağın yazı, üzerinde en çok kafa yorduğum konu oldu. Kuş bakışı bir görüşümüz olacağı için tüm parçaları biraraya toplamam ve onları güzelce sunmam gerekliydi.

Hadi hemen başlayalım.

Konumuz doğru yaşam. Doğru Yaşam deyince neyi kast ettiğimi hemen söyleyeyim. Hayat boyu sağlıklı ve mutlu kalabilmek için yapacağımız aktiviteler. Biliyorsun Sınavı-Yerim’deki en öncelikli amacımız elde edebileceğimiz en güzel, en zorlu başarılara ulaşmak. Bu mücadelenin keyfi bir yana, yol boyunca güçlü olabilmek için Doğru Yaşam ile ilgili uygulayacakların olmazsa olmazdır. Sonuçta kimse başarılı ama sağlıksız olmak istemez, değil mi? 🙂

Doğru Yaşam’la ilgili internette dolaşan bilgilerin, basılan kitapların ortak bir sorunu olduğunu fark ettim. Sayıca çok fazlalar. Çok karışıklar. İyi bir beslenme düzeni nasıl olur diye araştırdığımızda karşımıza onlarca farklı diyet çıkıyor. Kimisi aşırı pahalı, kimisini uygulamak çok zor. Yetmiyormuş gibi hemen her gün yeni bir “mucizevi” yiyecek bulunuyor. Bilmem hangi meyvenin çekirdeği ömrü ikiye katlıyor diye haberler yapılıyor. Bunlara kapılmaya gerek yok.

Yoğun bir programın var. Sürekli değişen sınav sistemleri var. Tüm bunların arasında muhtemelen beslenmeni, uykunu malesef istediğin düzende götüremiyorsun. Bunu biliyorum çünkü biz öğrenciler yaşça genç olduğumuzdan bunları ihmal etmekte sorun yaşamıyoruz. Madalyonun öbür yüzünde ise şöyle bir gerçek var: doğru yaşamayı bilirsen bugünden itibaren daha başarılı biri olursun.

Basit bir örnek vereyim. Günde üç öğün fast-food yiyen yanında litrelerce kola içen, tüm gününü bilgisayar başında geçiren, geleceğe yönelik planlama yapmayan bir insanı düşün. Bir de şunu düşün; vücuduna aldığı besinlerden uyuduğu uykunun döngülerine kadar hayatını bir düzene oturtmuş, sporunu yapan ve geleceğe yönelik hayallerini koruyan bir insanı düşün. Hem kısa vadede hem de uzun vadede ikinci örnekteki insan her türlü daha mutlu, sağlıklı ve başarılı olacaktır. İşte, doğru yaşamın önemi bu. Tam da bu yüzden Başarı Piramidi’nin zeminden sonraki katını oluşturuyor.

Sayısız diyet, kitap, video… Karın yağlarını 3 dakikada yaktığını iddia eden sistemler vesaire. Hepsi birer peri masalı. İşte, Doğru Yaşam’da tüm bu gerçekdışı uygulamaları bir kenara bırakacak ve kendi gerçek kurallarımızı kullanacağız.

Burada okuyacakların birkaç basit kuraldan oluşacak. Onlara uyman, doğru beslenmenin %80’ini rahatça halletmen demek. Spor adına, alışkanlıklar ve uyku adına okuyacakların da aynen öyle. En basit şekilde nasıl iyi beslenebilirim sorusunun cevabını bulacaksın.

Sana en basit şekilde nasıl sağlıklı olunur onu anlatacağım. Ne karmaşık sistemler olacak ne de uyduruk “mucize”ler 😉

Alışkanlıklar demişken… Sana sağlığını en kötü etkileyen, farkında olduğun yada olmadığın alışkanlıkların temelini öğreteceğim. Gücünü sömüren kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yolunu da. Bu strateji sosyal medyadan tut, oyun ve kahve bağımlılığına kadar hepsini kapsayacak.

Ayrıca zaman zaman ekstra beslenme stratejilerinden de bahsedeceğim. Bunları uygulamak isteğe bağlı olacak. Örneğin ben yaklaşık yarım senedir sabah 5’te uyanıyorum. Kimi zaman 4’te uyandığım kimi zaman uyuyakalıp 5.30’da uyandığım da oldu tabi 🙂 Bunun faydalarını ve zorluklarını anlatacağım sana, sonra bunu basitçe nasıl uygulayabileceğini anlatacağım. Başka bir yazıda, yorulduğun zaman enerjini hızlıca nasıl yenileyeceğini öğreneceksin. O kadar hızlı ki sadece 5 dakikada enerjini yükselteceksin.

Okuyacaklarının tamamı, kendi içinde mantığı olan ve yıllardır (kimisi binlerce yıldır) uygulanan taktikler olacak. Bu kategoride okuyacakların hayatını bambaşka bir seviyeye getirecek. Bu da sana hem daha güçlü bir hafıza, daha güçlü bir konsantrasyon, daha fazla sağlık ve başarı getirecek.

Gördüğün üzere uygulaması basit olacak ancak konuşacağımız pek çok konu var. İşleri basitleştirmek adına ilk aşamada konuları ana başlıklar halinde şöyle sunabilirim:

Doğru-Yaşam-Sınavı-Yerim

Doğru Yaşam kategorisinde okuyacağın yazıları bu şekilde gruplandıracağım. Yine, dört konuda da temel amacım işi olabildiğince basit tutarak bizi başarıya götürecek bir sistem kurabileceğimiz üzerine olacak. Fazla kafa yormadan sağlıklı ve daha başarılı olacaksın 🙂

Bu uzun ve güzel bir giriş, umarım seni başarıya yönelik daha da umutlandırmıştır. Çünkü bu kategoride konuşacaklarımızı yeterince süredir uyguluyorum ve hayatımı fark edilir derecede değiştirdi. Bunları uyguladıkça sen de benim kadar yarar göreceksin, şüphen olmasın 🙂

Peki, o kadar konuştuk, doğru yaşamı öğrenmeye ne zaman başlıyoruz? diye bir soru geziniyor aklında, değil mi 🙂 Bugün. Bu kapsamlı yazıdan sonra seni ufak ama çok etkili bir taktik ile tanıştırmak istiyorum. Yukarıda bahsettiğim, beş dakikada enerjimizi yenileme taktiğini konuşacağız. Yazı bugün içinde yayınlanacak, hazır ol 🙂

Not: Ücretsiz olarak okuduğun yazılar yayımlanan yazıların sadece küçük bir kısmı. Enerji yenileme taktiği dahil tüm taktiklere sadece Sınavı-Yerim üyeleri ulaşabiliyor. Şuan üyelik alımı kapalı ancak 24 Kasım Black Friday günü yeni kontenjanlar ve sürprizler seni bekliyor olacak.

Başarı Stratejileri eğitimine ücretsiz kaydol hayalindeki üniversiteye bir adım daha yaklaş!