Bir Sayfa Seçin
× "Koronavirüs Kaygısına Farklı Bir Bakış" Yayında, Okumak için Tıkla →

LYS sınav kaygısı

Not: Bu yazıyı 2017 LYS Sınavı için hazırlamıştım fakat çalışma sistemiyle alakalı olduğu için içindekiler hala güncel ve bundan sonraki yıllarda da güncel olacak 😉

LYS sınav kaygısı mı yaşıyorsun? Hatta şu sıralar kaygın artış mı gösteriyor? Aklına gelen birkaç muhtemel düşünceye örnek vereyim: “YGS’de istediğim gibi yapamadım. Şimdi ne yapacağım?”, “LYS’ye yeterince hazırlanmadım, ne olacak halim?”, “LYS yaklaşıyor ve ben çalışamıyorum.”, “Bu sınavda kazanmak zorundayım.”, “Ailemin ve arkadaşlarımın yüzünü kara çıkartamam.”, “İnsanların benden beklentisi büyük. Ama ne yapacağımı bilmiyorum.”, “LYS güçlü yanım, ama yeterince iyi miyim?”. Biliyor musun, YGS’de beklediğin sonucu ya da daha iyisini almışsan da kaygı yaparsın. Nasıl yani? diyebilirsin ancak iyi sonuç alanlar da kaygılanır. Şöyle düşünceler geçer aklından “Sıralamamı nasıl koruyacağım?”, “Ya geriye düşersem?”, “LYS’ye yeterince hazırlanmadım, ya tutturamazsam?”. Daha güçlüsü de vardır: “İnsanlar sınavı bugünden kazanmışım gibi davranıyor ama daha büyük bir sınav dizisi daha var. Revahete kapılmamam gerekiyor.”. Hepsini toparlamak gerekirse, sınavla uzaktan yakından ilgisi olan tüm öğrenciler LYS sınav kaygısı duyuyor. Nokta.

1. Seninle İlgili Sır ve LYS Sınav Kaygısı

LYS sınav kaygısı

LYS sınav kaygısı çözümü için bilmen gereken en önemli noktalardan ilkiyle başlayalım. Sana bir gerçekten bahsedeyim. Ama dikkat et, bunu daha önce başka insanlardan hiç duymamış olabilirsin. Ya da seninle söyleyeceğim bu gerçek, son zamanlarda duymaya en ihtiyaç duyduğun şey olabilir. Hazır mısın? Sen çok değerlisin. Tekrarlıyorum, sen çok özelsin ve çok değerlisin. Seni sen yapan şey derslerde ne kadar iyi olduğun, sınavdan o ya da bu puanı alman değil. Sen zaten yeterince değerlisin. Değerini kanıtlamak adına kendini paralayıp iyi ‘sonuç’ getirmene gerek yok. Sonucu sana baştan söylüyorum, sen çok değerlisin. Bunu bil. İnsanlara anlatmana gerek yok, bunu onlar da biliyor ama sen değerini onlara kanıtlamaya çalıştığın için ‘bırakalım da bizim için uğraşsın’ diye gizliyorlar. Vurguluyorum, sen. Çok. Değerlisin. O ya da bu puan seni daha değerli ya da değersiz yapmayacak. Sana buradaki her yazıda tekrar tekrar söylemeye çalışıyorum, hayatta başarıya ve mutluluğa ulaşman için olağanüstü puanlar yapıp en iyi okullarda okuman gerekmiyor. Okulu bırakıp zengin olan tonla insan var. Sınavda ya da okulda (buna üniversite de dahil) başarılı olmak seni daha değerli kılmaz. Değerin senin yaptıklarına bağlı değil. Bu, benim de kıymetini daha yeni yeni anlamaya başladığım, en güçlü düşünme sistemlerinden birisi. Kıymetini bil. Hem kendinin hem bu düşüncenin 🙂

Ağır ama kritik bir başlangıçtan sonra LYS sınav kaygısı için ikinci tavsiye ile ediyoruz.

2. LYS’nin Gerçek Anlamı ve LYS Sınav Kaygısı

LYS sınav kaygısı

LYS sınav kaygısı için LYS’nin asıl açılımını bilmelisin. Hayır o sıkıcı açılımdan bahsetmiyorum. O çok resmi ve bir anlamı yok. Ben senin için olan anlamını soruyorum. LYS senin için ne anlam ifade ediyor bunu biliyor musun? Ben sana soruyorum, bunu düşünmelisin. YGS’nin etkisi %95, LYS sınavının etkisi %5 olsaydı şuan ne hissederdin? ‘Kötü’ diyorsan sebep, LYS’nin senin için anlamının “sıralamamı yükseltecek sınav” olması muhtemel. Biraz daha zorla ve bu anlamın ötesine geç. O üç büyük harfin üzerindeki sisi dağıtıp, senin için ne anlama geldiğini keşfet. Şuna benzer bir şey bulmalısın: “LYS’nin, hayallerim (bu bir üniversite, meslek ya da herhangi bir şey olabilir) için anlamı ….”. Böyle bir sonuca ulaştığında emin ol, işler çok daha rahat yürüyecek.

Daha sonra, “En kötü ne olabilir?” diye kendine sor. Bu soru çok kritik. Diyelim ki sınava girdin ve istediğin sonuç gelmedi. Ne hissedersin, ne yaparsın? Şuan muhtemelen olaya duygusal bakıp şu cümlelerden birini aklından geçiriyorsun: “Hayatım biter. Hiçbir şey yapamam. Aileme hesap veremem. Hocalarım kötü gözle bakar. Arkadaşlarım biz biliyorduk zaten böyle olacağını der. Hayatım söner. Başarısız ve işe yaramaz biri olurum.” Bunları düşünüyorsun, değil mi? Öyleyse sana bir gerçekten daha bahsedeyim. Sınava girersen ve istediğini elde edemezsen ne olur biliyor musun? Hiçbir şey olmaz. Kararlılığını inşa etmişsen, hedeflerine ulaşmak için yeni yollar ararsın. Bunun için verebileceğim en iyi tavsiyeleri YGS sonrası YGS sıralamamı nasıl yükseltebilirim? yazısında verdim. Hayat devam ediyor. Nefes almaya devam ediyorsun. LYS’de istediğin sonuç olmazsa emin ol bana hiçbir şey olmaz. Sınavı o kadar gözünde büyütmene gerek yok. Sınav macerasını 2 yıl yaşayıp toplamda 7 defa sınava girmiş, YGS ve LYS sonrası en büyük hayal kırıklığını da en büyük coşkuyu da yaşayan birisi olarak söylüyorum bunları sana. LYS, hayat memat meselesi değil. Tek anlamı, senin hayallerine giden yolda senin için ne anlam ifade ettiği. O anlamı LYS’de bulamazsan başka şekilde, başka yollarla da bulacağına emin olabilirsin. Bunun için birkaç satır yukarıdaki yazıyı okumanı şiddetle öneriyorum.

3. LYS Sınav Kaygısı Çözülebilir Bir Sorun

LYS sınav kaygısı

LYS’nin gerçekten ne anlam ifade ettiğindeni fark ettikten sonra, bir de LYS’nin neyi değiştirdiğine bakalım. Sınava ne kadar iyi ya da kötü hazırlanmış olursan ol, LYS sınavı, sıralamanı değiştirecek bir sınavdır. Ya yukarı çıkarsın ya aşağı düşersin. Bu ikisinden birinin olmasında en büyük payı çalışma sistemin oluşturur. Düşüncelerin(motivasyon, sınava dair yaklaşımın, kararlılığın, kendine inancın vb.) ve çalışma tekniklerinden uyku düzenine kadar her şeyi kapsar ders çalışma sistemin. Bununla ilgili olarak, oluşturduğum en iyi ders çalışma sistemi olan Başarı Piramidi‘ni öğrenmeni tavsiye ederim. Riski içeren diğer unsur, kontrol edemeyeceğin şeylerdir. Bunlar en hesaplanmadık şekillerde başına gelebilir. Sınav günü trafik olabilir, girişteki güvenlik önemleri iyice pimpiriklidir sıkı kontrol yaparlar. Bu tür şeylerden bahsetmem kaygı yaratıyor değil mi? Doğal çünkü bunları kontrol edemediğin için kaygı yapıyorsun. Bu noktada verebileceğim tavsiye, “başıma ne zorluk gelirse gelsin üstesinden kolayca gelebilirim.” düşüncesine sahip olmandır. Bu da yine, çalışma sistemine geliyor.

LYS Korkusuyla ilgili olarak burada okuduklarını tamamlayıcı olan “Sınav Kaygısından Tamamen Kurtul” yazısını okumanı mutlaka öneririm. Yazıyı Sınavı-Yerim ÖZEL üyeleri için hazırladım. Ancak üye değilsen, buraya tıklayarak kısa versiyonunu okuyabilirsin. Kısa versiyonunun da yararlı olacağına eminim.

Unutma, sen çok değerlisin. Görüşmek üzere 🙂