Bir Sayfa Seçin
× 2023'te başarını katlamak için yeni yazıları takip et →

Verimli Çalışma Yöntemleri

Verimli ders çalışma yöntemleri, her öğrencinin derdi. Kimi gün enerji dolup taşarsın, kimi gün ne yapsan da tek satır kalem oynatamazsın. Peki bu neden oluyor öğrenmek ister misin? Senin için yıllar süren çalışmalar sonucu (evet) aşağıdaki infografiği (diğer bir deyişle, resimli rehber) hazırladım: Verimli Ders Çalışma Yöntemi için 9 ipucu! İnfografikte bahsettiğim rehberlere, aşağıdaki İnfografikteki Rehberler kısmından ulaşabilirsin. İnfografiği okuduktan sonra düşüncelerini ankette bana iletmeyi unutma. Böylece daha güzellerini sana hazırlıyor olacağım 🙂

Keyifli okumalar!

(İnfografiği cebinde taşımak ister misin? Buraya tıkla.)

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri için 9 İpucu:

İnfografik açılmadıysa buradan da okuyabilirsin. İnfografiği okuduysan doğrudan İnfografikteki Rehberler kısmına geçebilirsin.

1. Güneşin ilk ışıklarıyla uyan.

Güne erken başlamak, günü enerjik bir şekilde geçirmek için güzel başlangıçtır. Telefonunun alarmını biraz daha erken saate ayarla. Sabahın sessizliğini sen de seveceksin.

2. Olmazsa olmazdır kahvaltı

Öğrenciler olarak kahvaltıya ‘düşman’ gözüyle bakanlar var aramızda 🙂 Ama bu, telefonunu %100 şarj etmek yerine sürekli %5’te kullanmak gibidir. Kahvaltı, gün boyunca öğreneceklerin için beynine yakıt sağlar. Kahvaltı yapmayı daha eğlenceli hale getirmek için ekmekleri kalp şeklinde kesebilir, kahvene krema katabilir ya da güzel bir müzik eşliğinde güne başlangıç yapabilirsin. Öğrenci olmak hayatın tadını çıkarmana engel değil!

3. Gününü planla

Sınavı-Yerim’ciler için yaptığım anketlerde “Bir gününü nasıl geçirirsin?” sorusuna gelen yüzlerce cevaplardan en popüleri: İşe planlayarak başlarım. Şöyle düşünebilirsin: “Gününü planlasam ne olur ki yav?”. O gün ne kadar çalışacağını bilirsin: “İki saat daha, sonra bitiyor”. Kafan karıştıkça ya da “Bugün fizik de mi çalışsam?” dediğinde planına bakar hedefinden sapmazsın. Günlük planlara alıştıkça, haftalık ve aylık planlar yaparak da verimliliğini arttırabilirsin. Merak etme, hepsini rehberlerde bulabileceksin. Son bir not, gününü planlamak için en iyi zaman, bir gece önceden, yatağa gitmeden planı yapıp öyle uyumaktır.

4. “TEK ŞEY”ini belirle.

“Tek Şey”, verimliliğini arttıran en büyük etkenlerden biridir. Herkes bilmez. Tek Şey basitçe, o gün için yapmayı düşündüğün işlerin sayısını indirgemektir. Ne kadar? 1’e kadar. Şöyle bir  baktığında yapacak çok fazla işin var gibi görünür fakat aslında onlardan sadece 1 tanesi seni hedefine en çok götüren şeydir. Onu keşfetmeli ve onunla işe başlamalısın. Odayı toplamak ya da zaten bildiğin bir konuyu tekrar çalışmak gibi işler acilmiş gibi görünse de seni hedefine götürecek pek de bir etkileri yoktur.

5. Yürü, koş, harekete geç!

Egzersiz dediğimde aklına “her gün 1 saat antrenman” gelmesin, kahvaltıdan önce yapacağın 5-10 dakikalık esneme egzersizleri bile işine yarayacaktır. Egzersiz yapmak, kolayca ihmal edilebilen ancak başarının ve verimliliğin ana maddelerinden birisidir. Düzenli egzersiz ile zihnin daha berrak olur, daha rahat odaklanırsın. Daha kolay öğrenir ve hatırlarsın. Stres seviyen düşer. Olaylara daha iyimser bakmaya başlarsın.

6. Molaa!

Verimli ders çalışma yöntemlerini uygulamaya başladıkça üretkenliğin artacak ve ders çalışmayı daha çok sevmeye başlayacaksın.
Şaka değil 🙂 Bazı günler uzun saatler boyunca yorulmadan çalışabilirsin. Ancak bazı günler de hiç çalışasın gelmez. Bu ikisi arasındaki fark nerede? Çok çalıştığın günlerde mola vermeyi ihmal edersen bedenin tekrar o “yoğun çalışma” zamanına girmek için uzunca bir molaya ihtiyaç duyar, motivasyonun düşer ve çalışamazsın. Kapiş? 🙂 İster yüksek ister hafif yoğunlukta çalışıyor ol, 40 ile 90 dakikada bir (bu vakti kendin keşfetmelisin) 15 dakikalık ara vermek harika olacaktır.

7. Zzzz…Zzzz…

Yeteri kadar uyumak, başarının olmazsa olmazı. Bu kadar kesin. Ben de “4,5 saat uyu yeter. Fazlası gereksiz!” diyen insanların söylediklerini denedim. Vardığım sonuç ise; Az uyuyup tüm günü uykulu şekilde geçirmektense yeteri kadar uyuyup günün kalanını iyi şekilde değerlendirmek daha yararlı. Yani, uykundan kısmak yerine önce uyanık olduğun saatleri değerlendirmelisin.
Mükemmel Uyku Düzeni” rehberinde bahsettiğim taktiklerden biri, uyku saatinin 90 dakikanın katları şeklinde ayarlamaktı. 7,5 saat ya da 9 saat uyumak gibi. Detayları ve diğer taktikleri o makalede bulabilirsin.

8. Reddetmeyi öğren.

Gün içinde “Hayır” demek zorunda kalacağın pek çok durumla karşılaşacaksın. Kendine “yoruldum hadi artık ara vereyim” dediğinde “Hayır, 10 dakika daha.” demelisin. Arkadaşların “Hadi dışarı çıkalım” dediğinde “Bugün ders çalışmam gerekiyor kusura bakmayın.” diyebilirsin. Samimiyetinize bağlı olarak “Ben ders çalışcam kanka” da diyebilirsin. Mesele, insanları kırmadan reddetmektir. Hayır diyebilmek, sadece okul için değil, iş hayatın için de mutlaka öğrenmen gereken bir nitelik.

9. Zamanı bloke et.

Zamanı bloklama, verimliliği 2 ile 3’e katlayabilecek bir teknik. Bu teknik ile her gün 5-6 saat boyunca verimli şekilde ders çalışabilirsin. Dikkatini dağıtan hiçbir şey olmaz, tüm odağını çalıştığın şeye verebilirsin. Zaman bloklama, son zamanlarda keşfettiğim ve işe yaradığını görünce hemen her gün kullandığım bir teknik haline geldi. Zaman bloklama tekniğini kullanmanın tüm detaylarını anlattığım başka bir resimli rehber var.

İnfografikteki Rehberler

(Bu bölüme infografiği okumadan önce geldiysen, yukarı çıkmak için tıkla)
https://sinaviyerim.com/basarmak-istedigin-tek-sey-ne/

Mükemmel Uyku Düzeni (Önizleme)

Sherlock Holmes gibi Çalış (İnfografik Önizleme)